ورود کاربر     مرا با یاد داشته باش؟
 + ثبت نام

مقالات تصادفی
عنوان: بررسی وجود باقیمانده داروهای ضد قارچ از خانواده ایمیدازول شامل Ketoconazole و Clotrimazole در شیر پاستوریزه کشور

چکیده مقاله :

داروهای ضد بیماری­های قارچی کاربرد وسیعی در درمان ضایعات قارچی دام­ها دارند. ترکیبات خانواده ایمیدازول از مهمترین این ترکیبات هستند که می توانند از طریق تماس موضعی با پستان دام یاجذب پوستی وارد شیر و زنجیره غذایی انسان شوند و با مهار سنتز استروئیدها در بدن انسان و یا بروز آثار گوارشی ناخواسته اثرات سویی در ایمنی و سلامت شیر برجای گذارند.
در این تحقیق جداسازی و شناسایی باقیمانده داروهای ضد قارچ از خانواده ایمیدازول در تعداد 60 نمونه شیرپاستوریزه از واحد های لبنی با تولید بالا پس از معتبر سازی روش، مورد آزمون قرار گرفت. به این منظور از تکنیک میکرو استخراج مایع- مایع پخشی و دستگاه کروماتوگراف گازی به منظور آنالیز 2 ترکیب ایمیدازولی استفاده شد.در شرایط بهینه استخراج، فاکتور تغلیظ بالا (250- 25 برابر) و حد تشخیصmg/ml 01/0 به­دست آمد. نتایج آزمایشگاهی نشان دادند که منحنی­های کالیبراسیون گونه­های تجزیه­ای موردنظر در محدوه mg/ml 1- 01/0 خطی است. درصد انحراف معیار نسبی که نشان دهنده تکرارپذیری قابل­ قبول روش است، برای کتوکونازول 8/6 – 2/1 و برای کلوتریمازول 3/5 – 3/0 به­دست آمد. درصد بازیابی برای داروی کتوکونازول 9/95% و کلوتریمازول 78/101 % به دست آمد که نشان­دهنده کارآمد بودن روش است.
آنالیز انجام شده روی 60 نمونه شیر پاستوریزه در ماههای مختلف سال ،آلودگی به ترکیبات کتوکونازول و کلوتریمازول در شیر را با حد تشخیص (01/0 میکروگرم بر میلی لیتر) نشان نداد.
نتایج آزمایشات انجام شده نشان می دهد باقیمانده داروهای ضد قارچ کتوکونازول وکلوتریمازول در نمونه های شیر پاستوریزه 10 کارخانه بزرگ تولید کننده شیر پاستوریزه از حد تشخیص این روش آنالیز کمتر بوده و باقیمانده این ترکیبات ضد قارچ در نمونه های مورد مطالعه بعنوان یک آلاینده شیمیایی مخاطره آمیز مطرح نمی باشد.

ورود
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید
SmartSection is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of INBOX Solutions (http://inboxinternational.com)
مقاله ها > 2- مقاله های انگلیسی > 3-2- مقاله های آرد و غلات > تجهیزات موثردرتعیین کیفیت آردونان
تجهیزات موثردرتعیین کیفیت آردونان
نوشته شده توسط Aysan در تاریخ ۱۳۹۰/۱/۲۳ (850 بار خوانده شده)
کیفیت آرد عبارتست ازمشخصات وخصوصیاتی از آرد که روی مصرف نهایی آن وکیفیت محصولات تهیه شده از آن موثر باشد.بنابراین اولا :گندم مصرف شده جهت تولید آرد خبازی وغیر خبازی بایستی دارای مشخصات لازم بوده ودر ثانی ،عملیات تولید آرد به طور مناسب انجام گرفته بطوریکه آرد مورد نظر مصرف کننده تولید گردد. اولین شرط برای تولید آرد باکیفیت کنترل گندم مصرفی وارزیابی آن است که بایستی به وسیله آزمایشگاه انجام شود .قوت آرد یاقابلیت اتساع والاستیسیته خمیر آن مربوط به میزان گلوتن گندم است که برای تعیین کمیت وکیفیت گندم می توان از دستگاه گلوتن شوی استفاده کرد این دستگاه نشاسته وگلوتن را با شستشو از یکدیگر جدا کرده ومیزان گلوتن وکیفیت آن راتعیین می نماید.

دستگاه دیگری برای اندازه گیری کیفیت آرد ،فالینگ نامیده می شود که از این دستگاه جهت میزا ن آلفا آمیلازی آرد استفاده می شود.
هرچه فعالیت این آنزیم بیشتر باشد خمیر حاصل چسبنده تر وشل تر واگر فعالیت آنزیم کمتر باشد خمیر ونان حاصل خشک
خواهند شد .
دستگاه بعدی فارینوگراف می باشد .فارینوگراف برای تعیین خواص خمیر شدن آرد ومشخصات رئولوژیکی خمیر مورد استفاده قرار می گیرد.به کمک این دستگاه می توان فهمید آرد حاصل جهت استفاده درتولید کدام یک ازمحصولات آردی مناسب است وآیا این آردبرای تولید مناسب است یا خیر.

دستگاه اکستنسوگراف : جهت تعیین کیفیت آرد استفاده می شود این دستگاه ،قابلیت تخمیر حاصل از آرد را بررسی می کند بدین منظور آرد وآب راخمیر کرده وتحت درجه حرارت ورطوبت مشخصی قرار می دهند تا تخمیر شود وسپس خمیر حاصل راتحت عمل کشش قرار می دهند بدین ترتیب قابلیت کشش،مقاومت درکشش وانرزی لازم برای کشش رامحاسبه وبه ما می دهد بنابراین ازکستنسوگراف برای آزمون آرد محصولاتی استفاده می شود که عمل تخمیر درآنها مهم است .

دستگاه shaker: برای تعیین اندازه ذرات آرد می باشد .اندازه ذرات آرد احتمالا روی ژلایتیزاسیون نشاسته موثر است اگر اندازه ذرات خیلی بزرگ باشد آرد نمی تواند مقدارمایع لازم راجذب کند وچنانچه برای محصولاتی بکار رود که درتهیه آنها ازمواد دیگری مانند روغن وشکر استفاده میشود این آردظرفیت لازم برای جذب این مواد رانخواد داشت. وهمچنین اگر آردبیش از اندازه نرم باشد محصول مناسبی نمی توان از آن تهیه نمود ولی اگر اندازه ذرات آرد مناسب باشد نانی که ازچنین آردی به دست می آید دارای ترکیبی یکنواختی بوده ودر تنور خوب باز می شود ودارای حجم کافی خواهد بود.
منبع:؟
مصرف کننده ، تخصص ، مشارکت

سایر مقالات
مقاله قبلی Fortification of pasta with split pea and faba bean flours: Pasta processing روند بیاتی و قابلیت نگهداری نان "بربری" سنتی و صنعتی مقاله بعدی
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم