ورود کاربر     مرا با یاد داشته باش؟
 + ثبت نام

مقالات تصادفی

امروزه بحث‌هاي مختلفي پيرامون اثرات شگفت انگيز پروبيوتيك‌ها بر روي ميزبان در پژوهش‌هاي مرتبط با غذا بوجود آمده است و در اغلب مراكز پژوهش غذايي يكي دو عنوان به پروبيوتيك ها اختصاص يافته است. فراگيري اين مباحث، بخش‌هاي فناوري را هم فراگرفته و آنها هم همگام با همكاران گروه تغذيه، روش‌هاي مطمئن‌تري را براي توليد اين فراورده ها فراهم مي‌سازند. در مقاله ذيل اطلاعات بيشتري در خصوص اهداف درماني و تغذيه‌اي اين فراورده‌ها بيان شده است.ورود
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید
SmartSection is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of INBOX Solutions (http://inboxinternational.com)
مقاله ها > 1-مقاله های فارسی > 8-1 مقاله های مدیریت و سیستمهای کیفیت > بازاریابی زعفران - تکنیک های بازاریابی
بازاریابی زعفران - تکنیک های بازاریابی
نوشته شده توسط Tavasoli-s در تاریخ ۱۳۹۰/۱/۱۹ (3960 بار خوانده شده)
زعفران یکی از محصولات کشاورزی است که پس از برداشت از مزرعه جهت استفاده، نیازمند فرآوری می باشد . مراحل فرآوری زعفران شامل جد ا کردن محصول از گل، خشک کردن و بسته بندی است. علاوه بر فرآوری، فعالیت های حمل و نقل و تبلیغات نیز به عنوان بخشی از هزینه بازاریابی مدنظر می باشند . هرچه مسیرهای موجود بین تولیدکننده و مصرف کننده بیشتر باشد محصول با قیمت نهایی بالاتری در بازار مصرف عرضه می گردد.

مسائل بازار زعفران در مراحل مختلف تولید تا مصرف نیازمند بررسی است .
در سمت عرضه کننده از جمله مشکلات این است که ظرافت گل زعفران و حساس بودن آن ایجاب می کند که بلافاصله پس از چیدن گل اقدام به جداسازی زعفران گردد، اما به دلیل ضعف مالی کشاورز زعفران به روش سنتی و نامناسب جمع آوری ، جداسازی و خشک می شود که افت کیفی محصول را باعث خواهد شد .ضمن اینکه دسترسی به بازار مصرف برای کشاورزان تقریباً ناممکن است و لذا آنان محصول خود را به خریداران عمده فروش در سطح منطقه می فروشند . علیرغم اینکه به تازگی تشکل های تعاونی در مناطق زعفران کاری ایجاد شده اند، به دلیل ضعف های موجود در ساختار آنها حمایت جدی در تنظیم بازار زعفران صورت نمی گیرد .
در بخش فرآوری نیز نقص و کمبود خطوط بسته بندی مناسب و عدم وجود استاندارد در ارائه بسته بندی مناسب موجب عرضه محصول در بسته بندی های نه چندان خوب (به جز چند استثنا ء) در بازارهای داخلی می گردد .
مشکل عمده مصرف کننده نهایی زعفران قیمت بالا و نوسان زیاد قیمتی است . تعداد کم عرضه کنندگان زعفران در قالب استاندارد، موجب گردیده تا بازار فروش زعفران غیررقابتی بوده و بازار تحت کنترل تعداد اندکی از کارخانجات باشد.

** تکنیک های بازاریابی :
1) سازمان تعاون روستایی درصدد تدوین و اجرای طرح جامع زعفران می باشد. این طرح شامل آموزش کشاورزان، عملیات زراعی، سورتینگ، بازاریابی، افزایش کیفیت، فرآوری و خشک کردن، شناسنامه دار کردن زعفران ایرانی، اعطای کارت شناسایی به زعفران کاران و ایجاد مزارع الگو است. اجرای این طرح علاوه بر افزایش سطح کیفی محصولات می تواند تا حدی نقش واسطه گران را کم رنگ نماید و منجر به کاهش هزینه های بازاریابی شود . و این امر مستلزم برنامه ریزی صحیح و اصولی در تمام امور از تولید تا مصرف است. البته موفقیت نهایی زمانی حاصل می شود که این سازمان مبادرت به حل کلیه معضلات این محصول با ارزش از تولید تا مصرف نماید.
2) یکی از موانع روبروی کشاورزان نحوه فروش محصولات است، بطوریکه به منظور جلوگیری از خرابی محصول، حاضر می شوند آن را به قیمتی نه چندان بالا بطور مستقیم یا از طریق واسطه به فروش برسانند. به همین جهت تأسیس سازمانی به منظور خرید محصولات با قیمت مناسب و توافقی ضروری به نظر می رسد. در هین راستا می بایستی با عوامل واسطه ای به صورت جدی برخورد کرد.
3) یکی دیگر از مشکلات اساسی در بازاریابی و فروش زعفران، بسته بندی نامناسب و بعضاً غیربهداشتی آن است که همواره مانع از ایجاد ارزش افزوده واقعی و سودآور در این محصول می گردد، بنابراین باید در جهت جلوگیری از فروش فله ای زعفران تلاش شود و در این راستا حمایت های دولت کاملاً ضروری به نظر می رسد.
4) بها دادن به بحث تحقیقات و نوآوری در صنعت زعفران و استخرا ج محصولات جدید می تواند موجب ایجاد ارزش افزوده بیشتر ، اشتغال زایی و گسترش فرهنگ مصرف این محصول شود . ضمن اینکه برگزاری نمایشگاه ها، همایش ها و سمینارهای علمی با حضور کارشناسان مرتبط (داروئی، صنعتی و ...)می تواند بازارهای داخلی و خارجی را با خواص مختلف زعفران آشنا کند.
5) تخصيص منسجم و هدفمند بخشي از فعاليت مراكز مطالعاتي و تحقيقاتي بخش كشاورزي كشور به امورتحقيقاتي زعفران (ايجاد مركز ملي تحقيقات زعفران )
6) هدايت جوايز صادراتي به سمت و سوي ايجاد ارزش افزوده بيشتر از طريق توليد و صادرات زعفران در بسته بندي هاي كوچكتر و شكيل تر ومناسب مصرف كننده نهايي و حذف يا كاهش جوايز صادراتي زعفران كه به صورت فله صادر مي گردد .
7) افزايش قيمت جهاني زعفران ايران از طريق خريد توافقي در داخل كشور با قيمت مناسب ( ارتقاءقيمت داخلي)
8) برگزاری سمینارهای معرفی زعفران ایران در خارج از کشور .
9) شرکت در نمایشگاه های بین المللی مواد غذایی در دیگر کشورها .
10) انجام تبلیغات گسترده در خصوص نقش و جایگاه ایران در تولید و صادرات زعفران .
11) ایجاد تشکل جامع و فراگیر برای زعفران ایران .
12) تدوین و در صورت لزوم اصلاح استاندارد های بین المللی و ملی زعفران .
13) تهيه و تدوين استراتژي جامع توليد و صادرات زعفران كه بالطبع تمامي موضوعات اشاره شده را در برخواهد گرفت .
14) یکی از مهمترین عوامل پیروزی در بازاریابی و فروش ، بررسی و مشاهده دقیق رقیبان و عملکرد آنها است. اینکار معمولاً به فراموشی سپرده می شود. بنابراین باید سیستمی طراحی شود تا بتواند نسبت به عملکرد رقیبان ، به سرعت عکس العمل نشان دهد. پس باید روش فروش آنها و تغییراتی را که در بازار ایجاد می کنند تحت نظر داشت.
15) ساخت سیستمی برای ارائه خدمات به مشتری :
درست است که طراحی لوگو و انتخاب نام مناسب ، از اهمیت زیادی برخوردار هستند، ولی آنها تنها زمانی ارزش دارند که خدمات خوب و مناسب به مشتری ارائه شود. در واقع قلب تپنده هر کسب و کار بخشی است که با مشتری سروکار دارد. هیچ کسب و کاری نمی تواند بدون بدست آوردن رضایت قلبی مشتری ، در دراز مدت موفق شود.
برای داشتن دیدی مناسب از وضعیت مشتری به موارد زیر توجه کنید:
1- تنها 4درصد مشتریان ناراضی ، به شما اعتراض خواهند کرد. 96 درصد آنها بدون اظهار نارضایتی از شما دور خواهند شد. و 91 درصد آنها هیچگاه نزد شما باز نخواهند گشت.
2- مشتری ناراضی، نارضایتی خود را حداقل به 10 نفر خواهد گفت. بنابرین سو شهرت شما بسرعت منتشر خواهد شد. و تلاش بسیار زیادی لازم است تا دید مشتریان ناراضی عوض شود.
4- 7 نفر از 10 مشتری ناراضی ترجیح می دهند مجدداً با شما کار کنند، اگر بسرعت به مشکل آنها رسیدگی شود. هر مشتری معترض که مشکلش حل شده باشد ، حداقل با 5 نفر در مورد خدمات خوب شرکت شما صحبت خواهد کرد.
5- بطور متوسط هزینه یافتن مشتری جدید، 5 برابر هزینه نگهداری مشتریان قبلی است. و مشتریان وفادار که مرتباً از شما خرید می کنند ، ارزشی بسیار بالاتر دارند.
با ارائه خدمات عالی به مشتری می توانید ؛ وفاداری مشتریان را افزایش دهید.

در ارائه خدمات عالی به مشتری موارد زیر را در نظر بگیرید:
- ظاهر و برخورد کارکنان
- بسته بندی محصول
- قیمت کالا یا خدمات
- معروفیتی که از رسانه ها بوجود می آید
- کیفیت برنامه های تبلیغات
- کیفیت خدمات پس از فروش
- کیفیت و سرعت تحویل کالا
- کیفیت و نوع وسایل اداری از قبیل پاکت نامه ، کارت ویزیت و ....
به اعتراضات بلافاصله رسیدگی کنید.
معمولاً شنیدن اعتراضات مشتریان لذت بخش نیست، ولی بخشی از کار فروش است. پس بدقت به اعتراضات گوش فرا دهید. به آنها رسیدگی کنید. سعی نکنید با ارائه دلایل ، خود را موجه نشان دهید. سیستم فروش را طوری طراحی کنید که کوچکترین اعتراضات به سرعت به مدیریت انتقال یابد. شرکت مایکروسافت برای اینکار سیستمی طراحی کرده که کوچکترین اعتراضات در کامپیوتر کارکنان ثبت می شود و به مدیران بالاتر انتقال می یابد و هر مدیر آنها را دسته بندی کرده و به رده بالاتر منتقل می کند. در زمان کوتاهی پایگاهی از اطلاعات باارزش تشکیل می شود که از آن در ساخت و ارائه محصولات جدید استفاده می شود.

*یکی از مهمترین مسئولیت های بازاریابان ، تهیه فهرستی از افرادی است که به محصولات یا خدمات آنها علاقه مندند. با داشتن این فهرست می توانیم برنامه های تبلیغاتی موثری اجرا کنیم. مثلاً تبلیغات مستقیم پستی انجام داده و یا برای تولید محصولی جدید به نظرسنجی بپردازیم.و علاقه مندان را از عرضه محصولی جدید به بازار آگاه سازیم. با ساخت کتابچه ها و مطالب تبلیغاتی می توان علاقه مندان را تبدیل به مشتری نمود.

از بین موارد یاد شده به نقش تبلیغات و بسته بندی در بازاریابی زعفران به تفصیل سخن خواهیم گفت .
* عرصه تبلیغات :
تبلیغات از امیال و آرزوهای مصرف کنندگان بهره برده و به آفرینش نیازهای جدید می پردازد .
چرخه فروش از راه تبليغات، مائده اي است كه علم بازاريابي به مدد آن تداوم توليد و انباشت سرمايه را در جهان كنون تضمين مي كند و باعث مي شود تبليغات به عنوان يكي از عوامل استراتژيك در توسعه اقتصادي به شمار آيد.
در كنار مشغله هاي متعدد زندگي روزانه، كه فرصت تأمل در مقابل پيام هاي گوناگون را از انسان امروزي سلب كرده است، فقط با عرضه محرك هاي جذاب تر حسي مي تواند مخاطب را به تأمل و انديشه وا دارد. محرك هايي كه مخاطب بتواند به سرعت احساس و درك كند .
تبليغات عرضه نمايش حركت و سرعت، دگرگوني و تنوع گرايي جامعه جديد امروزي و عامل ترويج و تسريع اطلاع رساني است و مي خواهد خود را به عنوان يگانه حلقه رابط انسان با مدنيت متكثر و پيچيده دوران متاخر تحميل كند.
تبليغ از لحاظ نوع برقراري ارتباط و انتقال پيام به دو گروه قابل تقسيم است: ارتباط مستقيم با نمايش خود محصول، نام تجاری محصول يا هر دوي اينها با هم و يا اشاره غيرمستقيم به محصول با تأكيد بر يك ويژگي خاص آن.
تبليغ مستقيم، معمولاً در تداوم تبليغات يك محصول كاربرد پيدا مي كند، محصولي كه قبلاً از طريق رسانه هاي مختلف در برنامه هاي تبليغاتي معرفي شده است و نيازي به معرفي مجدد ندارد، اما براي معرفي يك محصول جديد معمولاً از روش تبليغ غيرمستقيم استفاده مي شود . البته اغلب در كشور ما چه براي محصولات جديد و چه براي محصولاتي كه شناخته شده اند از روش تبليغ مستقيم استفاده مي شود، نه به خاطر ترجيح مستدل و منطقي طراح و سفارش دهنده آگهي يا در موارد استثنايي مشاور تبليغات، بلكه بيشتر به دليل تلقي ساده انگارانه نسبت به ماهيت ارتباط تبليغاتي .
در تبليغ براي كالاهاي بدون سابقه، بيشتر مشهور ساختن يك نام يا علامت تجاري گمنام در بازار و جلب مصرف كنندگان مورد نظر است. در اينجا بدون بازي دادن مردم بايد ابتدا يك زمينه ذهني براي آنان فراهم و با استفاده از اطلاعات بررسي بازار و روانشناسي اجتماعي مخاطبان تدريجاً بازار را با مزاياي كالاي جديد آشنا كرد. در اينجا تأكيد بر يك مزيت ويژه كالا، كه كالاهاي مشابه فاقد آن هستند، مي تواند مؤثر و مثبت باشد. اين تأكيد مي تواند سبب وحدت موضوعي تبليغ و صراحت شيوه بيان گرافيكي شود. يكي از علل تشتت و آشفتگي مضمون بسياري از اعلان هاي تبليغاتي بي توجهي به همين نكته است و موجب مي شود يك صفحه تبليغاتي به حاصل جمع اتفاقي چيدمان فله اي اجزاء تبديل شود.
تفكر دقيق در مورد خصوصيات كالا و ويژگي هاي آن كه مي تواند رغبت به خريد را ايجاد كند از يك سو و اطلاعات درست درباره جايگاه رسانه اي كه تبليغ از طريق آن منتشر مي شود و لحن مناسب براي مخاطبان از سوي ديگر براي بيشترين تأثيرگذاري الزامي است.
تدوین کمپانی های تبلیغاتی مدرن، بکارگیری فن آوری های نوین تبلیغاتی، حضور در زوایای پر مخاطب زندگی روزمره مردم و ارتقاء جایگاه برند ها در میان مخاطبان از جمله راهکارهای مورد توجه مدیران بازاریابی و تبلیغات کمپانی های موفق است که ایشان را در تحقق اهداف عالیه سازمان مطبوعشان یاری خواهند رساند .
برندهای مشهور جهان هر ساله بودجه های هنگفتی را در جهت توسعه برندهای خود صرف می كنند. تیزرهای تلویزیونی، تبلیغات اینترنتی، بیلبوردهای بزرگ، تلویزیون های شهری و آگهی های رنگارنگ در نشریات، بخشی از روشهای متداول تبلیغات محسوب می شوند.
اطلاع از فروش ها و حراج های فصلی بیشترین جذابیت را برای كسانی خواهد داشت كه از خانه به قصد خرید خارج شده اند و اگر اطلاع رسانی در ساعات شلوغی و ازدحام مراكز خرید انجام شود : مخاطبان مناسب(مردمی كه قصد خرید دارند)، محتوای مناسب(اطلاع از لیست قیمت ها،حراج های بعدی و...) را در مكان مناسب (فروشگاه های مملو از خریداران مشتاق) دریافت می كنند كه این یك سناریوی موفق در تبلیغات و بازاریابی است.
نخبگان این صنعت تمام تلاششان این است كه محتوا، مخاطب و محیط، سازگاری بیشتری با هم برقرار كنند و لحظه ای كه مخاطب محتوا را دریافت می كند با خود بگوید: "این درست همان چیزی است كه در این محیط و در این زمان به آن احتیاج داشتم".
جایگاهی كه یك برند اینگونه در ذهن مخاطب می سازد ، آن را از سایر برندها متمایز كرده و در ردیف VIP ذهن مخاطب خواهد نشاند !
انسان ها دوستدار تنوع، هیجان، غافلگیر كردن و غافلگیر شدن هستند و از انجام متفاوت و البته هیجان آفرین هرکاری لذت می برند و به رویدادهایی از این جنس واكنش مثبتی نشان می دهند.
اهدای یك ساعت مچی در مراسمی بی روح و خشك هیچوقت قابل مقایسه با تاثیر اهدای یك شاخه گل با چاشنی سورپرایز نخواهد بود.
ورود "آگاهی" برند از زوایای جدید و تا حدودی ناشناخته به ذهن مخاطبان، به قدری فراموش ناشدنی است كه وی تا مدت ها آن نام و نشان تجاری را از یاد نخواهد برد و در گزینه هایش در زمان خرید محصول و یا خدمات ، اولویت ویژه ای برای آن در نظرخواهد گرفت.
یكی از متخصصین خلاقی كه تحول بزرگی در صنعت بازاریابی ایجاد كرد آقای" جی كنراد لونیسون" بود، وی سبک جدید و جالبی از بازاریابی را تحت عنوان "بازاریابی پارتیزانی" پایه گذاری نمود كه كتابی نیز تحت این عنوان به چاپ رسانده است.
در این نوع از بازاریابی، مخاطبین مورد نظر از اینكه مورد هدف واقع شده اند بی خبر هستند و می توان آن را به تعبیری "بازاریابی مخفی" نیز نامید.
مهمترین ویژگی این روش،جذابیت بالقوه ی آن است، مخاطب عادت دارد كه عموماً با تیترهای درشت، افكت های تصویری و سینمایی و هزار ترفند دیگر مورد اصابت گلوله های تبلیغاتی قرار بگیرد اما در این روش محتوا به كمین مخاطب می نشیند و مخاطب را كه عمیقاً غرق در كنجكاوی است مورد هدف اطلاع رسانی قرار می دهد .
بارها شده كه در خیابان با توزیع ناخوشایند تراكت های تبلیغاتی مواجه شده اید، شما چكار می كنید؟ تراكت را قبول می كنید،اگر بگیرید آیا واقعاً آن را مطالعه می كنید؟
اكثر ما مخاطبان به چنین تبلیغاتی واكنش منفی نشان می دهیم، چون حالت ارائه و روش انجام اینگونه تبلیغات برایمان تا حدودی كم ارزش و زننده است .
این روش بازاریابی، به طور عمده ای فقدان جذابیت لازم در ارائه محتوا را برطرف كرده و چاشنی هیجان و سورپرایز را به تجربه برندی افزوده و تاثیرگذاری بازاریابی را افزایش می دهد.
نمونه ای از این روش، كمپینی بود كه شركت" مورتیر بریگید" در شهر بروكسل برای EBay (بزرگترین سایت حراجی دنیا) انجام داد .داستان از این قرار بود كه برچسب هایی حاوی لوگوی این سایت و عبارت" به سایت EBay منتقل شد" بر شیشه های چندین فروشگاه خالی بروكسل چسبانده شد. پیام این كمپین این بود كه : دیگر احتیاجی نیست به خود زحمت بدهید،از خانه هایتان خارج شوید و برای خرید به این فروشگاه ها مراجعه کنید چون EBay آنها را ورشكست كرده و آنها اكنون جزئی از تجارت این سایت شده اند !"
انگلستان،شهر لندن شاهد پیاده سازی یكی از شگفت آورترین كمپین های بازاریابی پارتیزانی توسط شركت Street Advertising Services بود.لندن، این شهر آلوده و شلوغ با پیاده روهایی سنگی كه به سرعت كثیف می شوند ، اما همین كثیفی باعث پیاده سازی ایده این شركت شد. پیام های تبلیغاتی و لوگوی شركت ها در نقطه هایی از پیاده روها كه با دستگاه های مخصوص تمیز و براق شده اند به روش استنسیل حكاكی می شوند.در میان آن همه تیرگی و سیاهی ،نقاطی تمیز،براق و حكاكی شده واقعاً تمام توجه مخاطب را به خود جلب خواهند نمود.
عابران پیاده در برخورد با درونمای هیجان انگیز و غیر معمول این كمپین كاملاً ذهن خود را تسلیم آن خواهند یافت بدون آنكه بخواهند یا بتوانند در برابر آن از خود مقاومت نشان دهند .
تزریق خلاقیت و نوآوری در ساختار رسانه های تبلیغاتی و اطلاع رسانی با توجه به آنچه كه مورد تاكید قرار گرفت می تواند باعث ایجاد هیجان در فرآیند تجربه برند از سوی مخاطب شده و در تركیب با ابزار و روش های موجود، موفقیت كمپین های اطلاع رسانی- تبلیغاتی را تضمین نماید.
امروزه تمام دغدغه كارشناسان این علم معطوف به ایجاد تناسبی میان مختصات ذهن مخاطب ، محتوای اطلاع رسانی و سایر عوامل موثر در توسعه و ترویج برندها شده است.
* تبلیغات با ایده های گرافیکی جذاب :
گرافيك زباني است با نشانه هاي ديداري و از روزنه چشم ها به درون انسان راه باز مي كند، به همين لحاظ به عنوان يك ساختار زباني ، قواعد ويژه، دقيق و تعريف شده خود را دارد .
شکی نیست که در دهه اخیر گرافیست های ایرانی به تقلید از گرافیست های برتر جهان در حوزه گرافیک تجاری ایده های زیبایی رو به گرایش گرافیک تزریق نمودند که به نظر ما یقیناً ریشه در گسترش رسانه های ارتباطی خصوصاً اینترنت و ماهواره داشته است . البته این نکته رو می توانید در برنامه های تبلیغاتی و انیمیشنی صدا وسیما هم به وفور مشاهده کنید .
ضعف در تكنيك هاي ايده يابي و اجرا ، ناشي از عدم حضور تفكر در طراحي گرافيكي است.
می توان از ایده های گرافیکی مهیج در تبلیغات رسانه ای ، اینترنتی ، و حتی روی ماشین ها و دیگر ابزار حمل و نقل کالای مورد نظر استفاده کرد .


منابع :
- ایده های گرافیکی بسته بندی / امیر رضا منعم معتمدی مدرس طراحی صنعتی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز
- بسته بندی کالا به عنوان یک رسانه / www.afravi.com
- ماهنامه صنعتی بسته بندی
- بسته بندی آخرین ترفند بازاریابی / www.azarteam.com
- فناوری و توسعه صنعت بسته بندی / www.persiapack.com
- تولید و بازاریابی و عوامل موثر بر صادرات زعفران / موسسه پژوهش های برنامه ریزی و اقتصادی کشاورزی / ترکمانی1379

نوشته شده توسط : tavasoli-s
مصرف کننده ، تخصص ، مشارکت

سایر مقالات
مقاله قبلی اجرای سیستم HACCP در واحدهای پرورش مرغ گوشتی هوش فرهنگی؛ نیاز مدیران در قرن تنوع مقاله بعدی
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم