ورود کاربر     مرا با یاد داشته باش؟
 + ثبت نام

مقالات تصادفی
در كارخانه استفاده از چربي‌هاي پلاستيكي و امولسيفايرها ممكن است مشكل‌تر باشد زيرا كارگران بايد اين اجزا را از درون ظروف مورد كاربرد به سختي تراشيده و استخراج كنند.

ورود
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید
SmartSection is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of INBOX Solutions (http://inboxinternational.com)
مقاله ها > 1-مقاله های فارسی > گردو و کاربرد ضایعات آن
گردو و کاربرد ضایعات آن
نوشته شده توسط Zare86 در تاریخ ۱۳۹۰/۱/۶ (6847 بار خوانده شده)
مقدمه:

گردو نام گونه اي درخت است كه در سراسر جهان به خاطر ميوه و چوبش معروف است. گردوي ايراني يكي از 17 جنس ( در دانشنامه آمريكانا 20 جنس آورده است) اين گونه و مهمترين آنهاست. گردوي بومي دنياي قديم ،گردوي ايراني/ فارسي يكي از مهمترين درختان گردوي مناطق معتدله است. چوبهاي دكوري بسيار عالي از آن به دست مي آيد.پيشينه كشت اين گونه ، آنقدر قديمي است كه خاستگاه آن ناشناخته مانده است. بلنداي آن به بيش از30 و قطر تنه اش به 8/1 متر مي رسد. از مهمترين سخت چوبهاست و عمرش به چند صد سال مي رسد. ميوه گردو درون پوسته اي سخت با ضخامت متفاوت قرار دارد. برگها مركبند و پوست آنها به رنگ روشن تا سفيد و در درختان جوان بسيار نرم و هموار است ولي با گذشت عمر خاكستري و تركدار مي شود.
خاستگاه اين درخت معلوم نيست ؛ هرچند كه عده اي معتقدند خاستگاه آن ايران و آسياي صغير است. درخت گردو را در اكثر نقاط ايران به ويژه نقاط كوهستاني و كوهپايه اي مي توان يافت.بهترين آب و هوا براي درخت گردو آب و هواي نيمه سرد و مرطوب و كم باران است. در سارسر ايران و از جمله خراسان ، به ويژه در دره هاي كوهستاني اين درخت پراكنده است .
درخت گردو:
گردوهاي معمولي در 6 يا7 سالگي به بار مي نشينند از اين زمان به بعد به آن (درخت گردو ) مي گويند. درخت گردو تنها در دوره سه ساله نهال بودن و سال اولي كه به كشتگاه دائمي آورده مي شود نياز به مراقبت و رسيدگي ويژه دارد پس از آن نگهدار اين درخت بسيار آسان است .


کاربرد ها:

*پوست سبز گردو:

ميزان برداشت گردو در داخل كشور بر اساس آمارهاي سال 1376 به رقمي حدود 125 هزار تن در سال مي رسد. با توجه به اين موضوع كه گردو داراي دو پوست مي باشد، رقمي معادل با 40 هزار تن پوست سبز گردو بدست مي آيد. البته پوست سبز گردو با توجه به وجود موادرنگي و ديگر اجزاي آن از ساليان گذشته مورد استفاده قرار مي گرفته است، ولي اطلاعات و آمارها نشان مي دهند كه در اين زمينه جاي كار بسياري وجود داشته و مي توان با ساماندهي و صنعتي كردن آن مواد بسيار با ارزشي از قبيل چندين رنگدانه طبيعي و مواد پروتئيني از آن بدست آورد.

1- رنگرزی:

با گذشت زمان و رسيدن به عصر حاضر پاي رنگهاي شيميايي به ايران بازشد و اين تجربه نخستين بار با استفاده از رنگهاي جوهري و گروهي از رنگهاي اسيدي قوي، كه در برابر نور و شستشو دوام زيادي ندارند، به كار گرفته شد و در نتيجه براي همگان اين باور پديد آمد كه كيفيت رنگهاي گياهي از رنگهاي شيميايي بهتر و مناسب تر است، هر چند كه تهية رنگهاي گياهي دشوارتر است.

پوست سبز گردو كه آبدار است رنگي پايا دارد پوست خشك شده آن را ابتدا آسياب مي كنند و سپس طي مراحلي از آن رنگي شكلاتي يا زيتوني متمايل به قهوه اي به رنگ گردويي يا جوزي تهيه مي كنند.

دلايل اقتصادي استفاده از رنگهاي گياهي
استفاده از رنگهاي گياهي نتايج اقتصادي و اجتماعي متعددي در پي خواهد داشت كه مهمترين آنها عبارتند از:
1. توسعه و احياي زمينهاي باير و كشت گياهاني كه مصارف صنعتي دارند:
2. ايجاد اشتغال
3. جلوگيري از آلودگيهاي ناشي از كاربرد مواد شيميايي:
4. صرفه جويي ارزي و ارزش صادراتي

الف)شيوه سنتي
در اين شيوه كالارا به شكل كلاف جهت رنگرزي در وزني متناسب با حجم حمام در پاتيل حاوي ماده رنگزا و مواد كمكي قرارداده، سپس جهت افزايش جذب و جلوگيري از نايكنواختي توسط يك تيرك چوبي يا فلزي كلاف ها داخل پاتيل (مخزن رنگرزي) زير و رو مي شوند. مخازن رنگرزي ممكن است از جنس استيل، شيشه اي، مسي و يا سفالي باشند. رايج ترين جنس مخزن يا به اصطلاح پاتيل مورد استفاده در رنگرزي به شيوه سنتي پاتيل هاي مسي است كه بدليل تأثير بر روي شيد رنگي، بدترين نوع پاتيل مورد استفاده در رنگرزي شناخته شده است. اين شيوه ،قديمي ترين شيوه رايج در رنگرزي مي باشد كه امروزه به طورگسترده اي در بسياري از رنگرزي هاي كوچك و بزرگ براي رنگرزي خامه هاي قالي و نخ هاي پود كاربرد دارد.
ب) شيوه مدرن
در اين شيوه كالا را به شكل بوبين يا كلاف درماشين هاي رنگرزي كه معمولاً اجزاء آنها از جنس فولاد ضد زنگ است، رنگرزي مي كنند. درماشين هاي رنگرزي جهت افزايش جذب، رمق كشي و ايجاد يكنواختي در رنگرزي يا محلول رنگ در ميان كالا در گردش است و يا محلول ثابت و كالا در حركت مي باشد.
«بطوركلي يك ماشين رنگرزي مدرن شامل قسمتهاي زير مي باشد:
1. مخزن اصلي براي قرارگرفتن محلول رنگرزا وكالا
2. وسيله حركت د هنده كالا يا محلول رنگرزي در داخل مخزن
3. مخزن براي تهيه محلول رنگزا و موادكمكي
4. تجهيزات كنترل درجه حرارت، زمان و فشار
5. سيستم تخليه و بارگيري كالا
6. دريچه ورود وخروج رنگزا، موادكمكي و پساب« (حياتي بي تا، 31)
استفاده از ماشين هاي رنگرزي صنعتي در رنگرزي سنتي با مشكلاتي همراه است. در رنگرزي سنتي چون مواد رنگزاي طبيعي معمولاً به صورت پودر و جامد استفاده مي شوند، پمپ هاي ماشين هاي رنگرزي قادر به پمپاژ آنها نمي باشد لذا بايد از عصاره رنگي اين مواد رنگرزا استفاده كرد كه در بيشتر مواد عصاره گيري كامل اين رنگزاها امكان پذير نمي باشد.

- درجه حرارت:
درجه حرارت مي تواند به عنوان يك عامل كنترلي در فرآيند رنگرزي مطرح باشد به عنوان مثال افزايش درجه حرارت باعث افزايش جذب (دريك مدت زمان مشخص) وكاهش مدت زمان رنگرزي خواهد شد از طرفي افزايش حرارت احتمال بروز نايكنواختي را افزايش مي دهد. به علاوه در استفاده از مواد رنگزايي مانند روناس استفاده از شيوه گرم باعث كاهش كيفيت رنگ و كدر شدن آن مي شود.
ابتدا پوست گردو را در دماي تقريبي60 درجه به حمام ها اضافه كرده و با رسيدن دما به 100 درجه و گذشت مدت زمان 60 دقيقه از زمان جوش دماي حمام ها را كمي كاهش داده و كلاف ها را در دماي تقريبي60 الي70 درجه وارد حمام مي كنيم. با رسيدن دماي حمام ها به 100 درجه عمليات رنگرزي را در همين دما به مدت 20 الي 60 دقيقه ادامه مي دهيم، سپس كلاف ها را خارج كرده و شستشو مي دهيم.2- استخراج ترکیبات فنولیک:

راندمان استخراج از ماده گیاهی به حلال و روش استخراج بستگی دارد.حلال هایی که بیشتر استفاده می شوند آب، و یا مخلوط آب و اتانول، متانول و یا استون هستند. از این طریق می توان فنول و بعضی از مشتقات آن مثل گالیک، کلوروژنیک، الاژیک، سیناپیک و پروتوکاتچوئیک و کاتچین و جوگلون را استخراج کرد.
تحقیقات نشان داده است که فنولیک های نهایی استخراج شده با متانول بیشتر از اتانول بود. اما نوع فنول های نهایی متفاوت بود به عنوان مثال در استخراج با متانول مقدار جوگلون بیشتر و در استخراج با اتانول الاژیک بیشتر بود.
روش استخراج:
دو پوست سبز تازه را خرد کرده و به شکل پودر در می آوریم و 100میلی گرم نمونه را اندازه گرفته و به داخل لوله آزمایش انتقال می دهیم، به دو نمونه 5 میلی لیتر اتانول یا متانول به صورت شست و شوی اولتراسونیک به مدت 45دقیقه اضافه می کنیم. سپس نمونه ها را به مدت 7 دقیقه و سرعت 4200دور بر دقیقه سانترفوژ می کنیم. مواد شناور از طریق فیلتر پلی آمید کرومافیل فیلتر شده و به داخل شیشه برای آنالیز فرستاده می شوند.مقدار فنول با اسپکتوفوتومتری اندازه گیری می شود اما این نکته ضروری است که مقدار فنول های مجرد باHPLC اندازه گیری می شوند.

3- در برخي روستاها از پوست گردو به عنوان كود سبز استفاده مي كنند.

4- استحصال تانن

موارد کاربرد: کاربرد در صنایع دباغی پوست ، مصرف در دارو سازی


* پوست چوبی گردو:

پوست چوبي گردو كه بعنوان ضايعات پس از جدا كردن مغز آن بدست مي آيد به حدود 60 تا 70 هزار تن در سال مي رسد. در داخل كشور تا كنون بيشتر آن را جهت سوزاندن استفاده كرده اند و البته با توجه به خصوصيات بسيار منحصر بفرد اين پوست چند طرح تحقيقاتي تا بحال به روي آن جهت استفاده در تصفيه فاضلاب و جداسازي فلزات سنگين از آب بصورت مستقيم انجام شده است. بهرحال، كاربرد بسيار با ارزش تري براي اين پوست معرفي شده است كه مربوط به تبديل آن به گونه هاي مختلفي از كربنهاي فعال مي باشد. اين پوست را مي توان بطور كلي به دو نوع كربن فعال اكسيد شده و اكسيد نشده تبديل نمود. از اين كربنهاي فعال براحتي مي توان در صنايع مختلف غذايي همچون بعنوان رنگ بر در تصفيه شكر، به عنوان جاذب فلزات سنگين در تصفيه آب استفاده نمود.
پوست چوبی گردو نیزبه عنوان ماده‌ای ساینده برای پولیش و تمیز کردن فلزات نرم، پلاستیک‌ها، چوب و سنگ کاربرد دارد.

1 - ساخت كربن فعال با استفاده از فعال سازي شيميايي پوست گردو:

مقدمه
كربن فعال بعنوان يك جاذب با ظرفيت جذب بالا و قيمت پائين، كاربردهاي بسيار فراواني را در فرآيندهاي جذب از فاز مايع و يا فاز گاز يافته است. از جمله كاربردهاي اين ماده در جذب از فاز مايع مي توان به رنگبري از محلول شكر, تصفيه آب آشاميدني, تصفيه پساب و در جذب از فاز گاز به استفاده در ماسكهاي گاز و سيستمهاي بازيافت حلال اشاره نمود. توليد كربن فعال با استفاده از دو روش فعال سازي فيزيكي و فعال سازي شيميايي امكان پذير است. هدف از فعال سازي، ايجاد يك ساختار متخلخل كربني با سطح آزاد زياد در ماده خام است. در روش فعال سازي فيزيكي، ماده خام نخست در محيطي بدون حضور هوا كربونيزه مي شود تا پايه كربني اوليه تشكيل شود. در اين شرايط، تركيبات سلولزي و نيز پليمري موجود در ماده خام به زغال تبديل شده و مواد خامي نظير زغال سنگ, كليه تركيبات فرار خود را از دست مي دهند. سپس پايه كربني بدست آمده در معرض يك عامل فعال ساز گازي در دماي بالا قرار مي گيرد. عامل فعال ساز عموماً بخار آب، دي اكسيد كربن، اكسيژن يا مخلوط آنها مي باشد كه قادر است در دماي بالا با بخشي از كربن موجود در ماده واكنش دهد و آنرا بصورت عوامل گازي مونواكسيد كربن يا دي اكسيد كربن خارج سازد. بدين ترتيب پس از حذف بخشي از كربن ساختماني توسط عامل فعال ساز، محصول باقيمانده ساختاري متخلخل خواهد داشت. چگونگي تخلخل اين محصول به عوامل متعددي نظير نوع ماده خام، شرايط كربونيزاسيون، نوع عامل فعال ساز، دما و زمان فعال سازي بستگي دارد.

در روش فعال سازي شيميايي كه يك روش تك مرحله اي براي توليد كربن فعال به شمار مي آيد، ماده خام با محلولي غليظ از يك عامل فعال ساز مخلوط شده و مخلوط حاصل پس از خشك شدن، در شرايط اتمسفر بي اثر در يك كوره حرارت مي بيند. از جمله مهمترين موادي كه به عنوان عامل فعال ساز مورد استفاده قرار مي گيرند مي توان به تركيبات فلزات قليائي يا قليائي خاكي نظير هيدروكسيد پتاسيم, كربنات پتاسيم, كربنات سديم, كلريد منيزيم و برخي اسيدها نظير اسيد فسفريك, اسيد سولفوريك, كلريد آلومينيوم و كلريد روي اشاره كرد. در اينجا نقش عامل فعال ساز، حذف آب از ساختار ماده اوليه و پائين آوردن دماي لازم براي كربونيزاسيون و ممانعت از تشكيل قطران در حين انجام فرآيند است كه به ايجاد يك ساختار متخلخل در محصول كمك مي كند.

بديهي است انتخاب روش فعال سازي, چگونگي تخلخل محصول را نيز تحت تاثير قرار مي دهد, بعنوان مثال مشخص شده است كه روش فعال سازي فيزيكي اغلب حفره هايي به شكل مخروط ايجاد مي كند به صورتي كه قاعده مخروط در بالا قرار دارد در حاليكه روش فعال سازي شيميايي منجر به تشكيل حفره هايي به شكل بطري مي گردد.

در اين مقاله شرايط محصول بدست آمده از فعال سازي شيميايي پوست گردو بعنوان ماده خام توسط عامل فعال ساز كلريد روي ارائه شده است و اثر دو متغير درصد تلقيح و نيز ابعاد دانه هاي ماده خام روي تخلخل و خواص جذبي محصول مورد مطالعه قرار گرفته است. اين متغيرها بعنوان عوامل با اثر گذاري زياد در ساخت كربن فعال شناخته شده اند.

مواد و روش بررسي
ماده خام مورد استفاده در اين بررسي، پوست گردوي ايران بوده است. اين ماده نخست خرد شده و اندازه دانه ها در دو محدوده
μm1100-700 و μm350-210 مورد استفاده قرار گرفته است. عامل فعال ساز مورد استفاده، كلريد روي ساخت كمپاني ALDRICH با خلوص 98% بوده است.
جهت ساخت كربن فعال، ابتدا به جرم معيني از ماده خام مورد آزمون، محلول غليظ و جوشاني از كلريد روي افزوده گرديد. جرم كلريد روي موجود در اين نمونه بگونه اي انتخاب شد كه نسبت جرمي معيني را با ماده خام داشته باشد. مخلوط فوق ضمن بهم خوردن به ملايمت حرارت مي ديد تا بصورت ظاهري خشك شود. سپس اين مخلوط در آون در دماي oC 10 140 براي مدت 6 ساعت بطور كامل خشك شده و سپس به منظور انجام فعال سازي، در يك راكتور از جنس كوارتز با حجم ml200 مطابق با شكل 1 قرار داده مي شد. اين راكتور در يك كوره استوانه اي
تا دماي نهايي oC500 –400 گرم شده و براي مدت زمان hr1 در اين دما نگهداري مي گرديد. نمونه نهايتاً تا رسيدن به دماي محيط به ملايمت سرد مي شد. در تمام عمليات فوق، گاز نيتروژن خالص با دبي حجمي ml/min200 در راكتور جهت برقراري اتمسفر بي اثر جريان داشت. كربن فعال حاصل, نهايتاً در آون در دماي oC5 105 بطوركامل خشك مي گرديد.

نتيجه گيري
پوست گردو بعنوان يك ماده سلولزي با ساختار سلولي و متخلخل, قابليت بسيار خوبي بعنوان يك ماده خام جهت توليد كربن فعال با سطح بسيار بالا از خود نشان داده است. افزايش درصد تلقيح با كلريد روي تا 100% وزني، منجر به افزايش چشمگير سطح آزاد و حجم حفره ها و تا 200% وزني منجر به افزايش تدريجي اين كميتها
مي گردد. عدد يدي محصولات نيز تا 100% تلقيح افزايش قابل ملاحظه يافته و از آن به بعد اين كميت تغييرات منظمي را از خود نشان نمي دهد. ابعاد ذرات ماده خام در محدوده مورد مطالعه، تاثير چشمگيري بر روي خواص سطحي و جذبي محصول نداشته است.

2 - سوخت:
چوب ميوه گردو كه پس از شكستن و مغز كردن آن به دست مي آيد براي سوخت به كار مي رود.

3 - هنر:
در برخي كشورها به ويژه چين كارهاي ظريفي بر روي ميوه گردو انجام مي دهند . يكي از آن كارها كنده كاري است .

* برگ گردو:

1- كود سبز

2- خوراك دام :
برگ خشكيده گردو را با كاه مخلوط مي كنند و به دام مي خورانند.

3- درمانهاي سنتي:
برگ گردو به عنوان داروي سنتي به كار مي رود. كساني را كه كوفتگي بدن داشته باشنددر تشكي پوشيده از برگ گردو مي خوابانند و لحاف را رويشان مي كشند تا بدنشان نرم شود. روستاييان برگ گردو را به اصطلاح «گرم » مي دانند.

4- برگ گردو در دارو سازي به كار مي رود.

برگ گردو حاوي حدود 10 درصد تانن بوده و به همين دليل داراي مزه ي گس و مايل به تلخ است. مواد مهم ديگر آن، ژوگلون و هيدروژوگلون هستند. ژوگلون، جسم ناپايداري است و به سرعت پليمريزه شده و به رنگ قهوه اي و سياه تبديل مي شود. ژوگلون بيشتر در برگ و پوست گردوي تازه وجود دارد و به تدريج از مقدار آن كم مي شود و در برگ كهنه، ميزان آن بسيار پايين است.
علت سياه شدن دست در تماس با پوست و برگ گردوي تازه، ژوگلون و تغييرات شيميايي مذكور است.

* چوب گردو:

چوب انواع گردو به ويژه گردوي پرسيا (فارسي / ايراني ) از زيبايي و ارزش خاصي برخوردار است. رنگ اين چوب از قهوه اي روشن تا شكلاتي متفاوت است كه بيشتر در ساختن اثاثيه منزل و دكور دفاتر و ادارت به كار مي رود . از چوب گردو در ساختن بدنه ي راديو ، تلويزيو ن ، قنداق تفنگ پيانو و تابوت و به مقدار محدود در راه آهن ،نرده ، تيرهاي چوبي و سوخت هم به كار مي رود. در دهه هاي اخير پوست گردو به صورت لايه هاي نازك (كمتر از يك ميليمتر) در مي آيد تا براي روكشي كارهاي چوبي به كار رود. يعني اين چوب هم براي كارهاي سخت و هم براي كارهاي چوبي زيبا كاربرد دارد. از چوب گردو در كارهاي هنري ؛بويژه مجسمه سازي استفاده مي شود.

* مغز گردو :

تهيه مغز گردو يكي از اهداف اصلي كاشت گردوست.

1 - خوراك:

مغز گردو كاربردهاي خوراكي مختلفي به صورت خام و پخته ، تنها و آميخته با ساير غذاها دارد. گردو به علت فسفري كه دارد همراه با پنير خورده مي شود. در كشورهاي اروپايي ؛ بويژه فرانسه كاخانجات پنير سازي ، پنيرهاي مخلوط با گردو را به بازار عرضه مي كنند. در برخي مثل آلمان نانهايي كه گردو در خمير آن مخلوط شده است تهيه مي شود. در برخي روستاهاي خراسان نيز مغز گردو را مي سايند و سپس با خمير براي تهيه نان بخصوص براي تهيه فطير افطار ماه رمضان مخلوط مي كنند. ...

2 - روغن:

از مغز گردو روغن تهيه مي شود كه هم به صورت خوراكي و هم به صورت داروهاي سنتي به كار مي رود. روغن گردو در كارهاي صنعتي و هنري نيز كاربرد دارد .

3 - داروي سنتي:

در بسياري از روستاها مثل فريزي مغز گردو را مي سوزانند و سوخته اش را براي بهبود دردها ؛ به ويژه پادرد به كار مي برند. در برخي روستاها مثل گيفان روغن گردو را براي چرب كردن زخمها مثلاً براي بهبود محل ختنه به كار مي برند.

* كاربردهاي جنبي:

1 - بازي:

انواع بازيها با گردو انجام مي شود . حتي بازي گردو ضربالمثلي را موجب شده است كه مي گوين «برو گردو بازي كن».اين ضرب المثل كنايه از كسي است كه هنوز بچهاست و كارهاي بچگانه مي كند و يا مي خواهند او را داخل آدم حساب نكنند.

2 - جلوگيري از فرسايش:

از روزگاران كهن درخت گردو مانند برخي درختهاي پر ريشه مثل بيد ، توت و ... را براي جلوگيري از فرسايش بخصوص فرسايش ساحلي رودخانه ها مي كاشتند. گردو به علت تناوري و ريشه عميقي كه در خاك مي گستراند از طرف روستاييان به عنوان مانعي براي تغيير جهت سيلها غرس مي شده و مي شود.

3 - سايه:

درخت گردو به علت گستردگي ، ايجاد سايه مناسبي مي كند . در برخي مناطق كشاورزان براي داشتن سايه در مزارع به ويژه در ديمزارها تك درخت هايي را به صورت تنك مي كارند تا از سايه آن بخصوص در گرماي تموز هنگام درو استفاده كنند.

4 - گردو به عنوان پول:

يكي از ويژگي هاي درت گردو آن است كه آن را مي توان به صورت تك درخت و يا حتي سهمي از يك درخت فروخت. در حقيقت گردو حكم دام را پيدا مي كند . يك دامدار اگر دچار كمبود نقدينگي شد يك يا چند رأس دام خود را مي فروشد بدون آنكه همه گله را بفروشد. يك روستايي گردو كار هم اگر دچار كمبود نقدينگي شد مي تواند يك اصله از درخت گردو يا يك دانگ از سهمي از يك درخت را بفروشد. اين امر نقش مهمي در اقتصاد خانوار روستايي دارد. يكي از دلايل نشاندن نهال گردو همين است. در صورتي كه براي درختان ديگر لا اقل در مناطق كوهستاني اين گونه نيست. كسي حاضر نيست يك درخت سيب يا گلابي را آن هم بدون زمين بخرد.

* مهم ترين اثرات گزارش شده پوست و برگ گردو و مغز :

از گردوهاي كوچك وحشي نيز پس از روغن گيري كنجاله خوب و مغذي به دست مي ايد كه در حدود 40 – 30 درصد مواد از ته و 9 – 8 درصد چربي دارد كه براي پروار كردن و چاق كردن خوك و غذاي گاو شيري و طيور بسيار مورد توجه است.
در كره و چين از مغز گردو به عنوان تونيك و مقوي ، مدر ، تصفيه كننده خون و خونساز و براي معالجه بيماري هاي ريه و حنجره استفاده ميشود .
گردو طبق نظر حكماي طب سنتي از نظر طبيعت گرم و خشك است و تازه ان كمتر گرم و خشك است.
از نظر خواص بسيار لطيف و ملين است و محلل مي باشد و براي تقويت نيروي جنسي مفيد است و مانع ترش شدن غذا مي گردد .
پوست گردو داراي خاصيت قابض بوده و به دو صورت خارجي و داخلي(خوراكي) مصرف مي شود. مصرف خارجي آن، به صورت دم كرده، پماد، ضماد و يا مرهم مي باشد كه داراي خاصيت التيام زخم، تسكين اگزما و عفونت هاي چركي پوست است. مصرف خوراكي آن، داراي خاصيت ضد اسهال مي باشد.
اسانس برگ و ماده ي ژوگلون، داراي خاصيت ضد قارچ هستند. در طب عوام، از برگ گردو به عنوان ضد كرم و تصفيه كننده ي خون استفاده مي كنند. يکي ديگر از خواص برگ گردو، كاهش قند خون به مقدار كم است.خاصيت ديگر برگ گردو، كاهش قند خون است
ضد درد، ضد كرم، ضد چسبندگي پلاكت ها، ضد ميكروب، ضد سرطان، ضدسم، ضد ويروس تبخال، ضدورم، ضد اكسيدان، ضد راديكال هاي آزاد، ضد عفوني كننده، ضد تومور، ضد ويروس، افزايش دهنده ي قواي جنسي، قابض، ضد كانديديا، هضم كننده، ادرار آور، ضد قارچ، به عنوان رنگ مو، بند آورنده ي خون ريزي، علف كش و حشره كش.منبع:


تعيين ارزش غذائی پس مانده های ميوه و سبزيجات ميادين ميوه، ناصر تيمور نژاد، مؤسسه تحقيقات دام، 1377.

توليد کربن فعال از مواد سلولزی (جوب، هسته زيتون، ...)، دکتر کاغذجی، دانشگاه امير کبير، 1380.

سایت سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی( بررسي وضعيت و امكان سنجي بازيابي و توليد مواد با ارزش از ضايعات كشاورزي و صنايع تبديلي وابسته حسين مهدوي1 ، ابراهيم زنجيريان2
1-دانشگاه تهران، دانشکده علوم، گروه شيمي
2-پژوهشكده مهندسي جهاد كشاورزي، گروه شيمي)
DocIran.COM
سايت سازمان كتابخانه ها، موزه ها و مركز اسناد آستان قدس رضوي
www.taamasrar.com
ویکی پدیا
Irdaneshjoo.com
مقاله ساخت كربن فعال با استفاده از فعال سازي شيميايي پوست گردو(مجيد عابدين زادگان عبدي _ محمد مهديارفر_ عليمراد رشيدي _ علي احمدپور )

Jakopic,J. and Veberic,R. and Stampar,F.(2009). Extraction of phenolic compounds from green walnut fruits in different solvents
مصرف کننده ، تخصص ، مشارکت

سایر مقالات
مقاله قبلی میگو و خواص آن استخراج روغن از برنج مقاله بعدی
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم