ورود کاربر     مرا با یاد داشته باش؟
 + ثبت نام

مقالات تصادفی
استفاده بهينه از ضايعات نان
تأمين سلامت عمومي، صرفه جويي اقتصادي

مهدي زارعي، شهرام شكرفروش
گروه بهداشت و كنترل كيفي مواد غذايی، دانشكده دامپزشكي، دانشگاه شيراز


چكيده
در سالهاي اخير به دلايل متعدد از جمله كيفيت نامناسب نانهاي سنتي و قيمت پايين نان، كشور ما با انبوهي از ضايعات نان مواجه است ، بطوري كه گاهي تا 30% نان تبديل به ضايعات مي شود و با توجه به حجم بسيار بالاي مصرف نان در كشور، اين رقم بسيار قابل توجه مي باشد. بر اساس گزارش ايرنا، شهروندان ايراني سالانه 300 ميليون دلار نان ضايع مي كنند. با توجه به كپك زدگي بخش قابل توجهي از ضايعان نان، احتمال وجود مايكوتوكسين ها در آنها بسيار زياد مي باشد. مايكوتوكسين ها سموم قارچي هستند كه در حيوانات و انسان خاصيت جهش زايي و سرطان زايي دارند. در بين مايكوتوكسين ها 14 نوع سرطان زا وجود دارد و آفلاتوكسين ها قوي ترين و خطرناك ترين آنها هستند. وجود آفلاتوكسين ها در غذاي دام علاوه بر اينكه براي آنها بيماري زا است، وارد شير آنها شده و از طريق مصرف شير و ديگر فراورده هاي لبني وارد بدن انسان مي شوند. اين فرآورده هاي غذايي براي انسان مضر و بسيار خطرناك مي باشند. از طرفي با توجه به آلوده بودن درصد زيادي از شيرهاي توليدي كشور ما به آفلاتوكسين ها، امكان عرضه شير و فرآورده هاي لبني در بازارهاي بين المللي وجود ندارد. استانداردهاي موجود در بسياري از كشورها، حداكثر مقدار مجاز آفلاتوكسين¬ها را در غذاي دام و طيور، 20 ميكروگرم در كيلوگرم (ppb) تعيين نموده اند و البته حداكثر مقدار مجاز آن در شير، 5/0 ميكروگرم در كيلوگرم (ppb) مي باشد. با توجه به تحقيقات انجام شده در كشور ما مشخص گرديده است كه ميزان آفلاتوكسين در شير و فرآورده هاي لبني بيش از حد مجاز مي باشد. لذا با توجه به اينكه بخش اعظم ضايعات نان، كپك زده بوده و مصرف آنها درتغذيه دام غير مجاز است؛ در شرايط موجود معدوم نمودن ضايعات نان به دليل هزينه هاي مربوط به آسيب هاي انساني و خسارات مادي فراواني كه انواع سرطانهاي ناشي از مايكوتوكسين ها در پي دارد، مقرون به صرفه تر است. اما از طرفي با توجه به حجم بسيار بالاي اين ضايعات اگر به طريقي مايكوتوكسين هاي آن حذف و يا به حد مجاز تقليل يابند مي توان از آن در تغذيه دام استفاده نمود. لذا انجام تحقيق جهت تعيين ميزان واقعي آفلاتوكسين ها در ضايعات نان و انتخاب مناسب ترين روش حذف يا كاهش مايكوتوكسين ها از ضايعات نان و طراحي كارخانه عمل آوري نانهاي خشك ضايعاتي، امري ضروري بوده و در صورت تحقق آنها مي توان سالانه از مصرف توأم با مخاطره و همراه با خسارات انساني و مادي فراوان انواع سرطان و نيز هدر رفتن چند صد ميليون دلار ضايعات نان جلوگيري كرد.

ورود
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید
SmartSection is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of INBOX Solutions (http://inboxinternational.com)
مقاله ها > 1-مقاله های فارسی > 1-1- مقاله های لبنی > آلرژی ناشی از پروتئین¬های شیر گاو در کودکان
آلرژی ناشی از پروتئین¬های شیر گاو در کودکان
نوشته شده توسط Azmoon در تاریخ ۱۳۸۹/۱۲/۲۱ (3247 بار خوانده شده)
خلاصه
شیر و فرآورد¬ه¬های آن به عنوان یکی از مهمترین گروههای غذایی محسوب می¬شوند. از آنجا که شیر اولین غذایی است که به شیرخواران داده می¬شود و شایع¬ترین آلرژی غذایی این دوران، حساسیت به شیر گاو می¬باشد. عامل اصلی بروز آلرژی، پروتئین¬های شیر گاو می¬باشد. این نوع آلرژی در نوزادان تغذیه کننده از شیر مادر و نوزادانی که از مکمل¬های غذایی محتوی شیر استفاده می¬کنند، بروز می¬کند. پروتئین-های شیر گاو موجود در رژیم غذایی مادر، از طریق شیر مادر به نوزاد مبتلا به آلرژی منتقل و باعث بروز آلرژی می¬گردد. تست¬های معمول تشخیص آلرژی، تست حذف ماده غذایی، تست پوستی و تست خون می¬باشد. آلرژی به شیر گاو به دو گروه وابسته به ایمونوگلبولین و غیر وابسته به ایمونوگلبولین تقسیم بندی می¬شود که نوع اول خطر بیشتری را از نظر پایدار ماندن آلرژی به شیر، پیدایش سایر آلرژی¬های غذایی دارا می¬باشد. علائم شامل اگزما، خارش پوست، دردهای شکمی، اسهال، استفراغ و کولیت روده می¬باشد. شوک آنافیلاکسی یکی از موارد نادری است که در برخی از کودکان بویژه در سنین بالاتر مشاهده می¬گردد. تمامی محصولات لبنی محتوی پروتئین¬های شیر از قبیل ماست، انواع پنیر، دوغ، شیر کاکائو، بستنی، نوشیدنی¬های آب پنیر و آب ماست و غیره، می¬تواند منجر به بروز علائم آلرژی گردد. معمولاً 85- 80٪ کودکان مبتلا به آلرژی در 10- 5 سال اول زندگی بهبود می¬یابند. راه درمان این بیماری، حذف کامل شیر و لبنیات از رژیم غذایی مادر و نوزاد می¬باشد. همچنین اجرای تدابیری از قبیل استفاده از مکمل¬های غذایی حاوی ویتامین¬ها و مواد معدنی، قرارگیری در معرض نور آفتاب و غیره ضروری است.

شیر و فرآورد¬ه¬های آن به عنوان یکی از مهمترین گروههای غذایی محسوب می¬شوند. بطور معمول شیر از پروتئین، چربی، کربوهیرات یا قند، ویتامین و مواد معدنی تشکیل شده است. شیر گاو یکی از هشت غذای آلرژی¬زای معروف در کنار تخم مرغ، سویا، گندم، بادام زمینی، مغزها (پسته، فندق و بادام)، ماهی و حلزون می¬باشد. شیر گاو از جمله آلرژن¬هایی است که در رژیم غذایی نوزادان بسیار با آن ساروکار داریم. زمانی که سیستم ایمنی نسبتاً رشد نیافته و نسبت به آلرژن¬های محیطی بسیار حساس می¬باشد. از این رو آلرژی غذایی در نوزادان یک امر غالب و برجسته می¬باشد[1]. از آنجا که شیر اولین غذایی است که به شیرخواران داده می¬شود، شایع¬ترین آلرژی غذایی این دوران، حساسیت به شیر گاو می¬باشد[2،3،4و5]. شیوع گزارش شده¬ی آلرژی به شیر گاو در نوزادان و بزرگسالان در مطالعات مختلف متفاوت است که تا اندازه¬ای به علت بروز مشکلات در تشخیص صحیح، تفاوت در گروه¬های سنی جمعیت مورد مطالعه و شرایط و اصول بکار رفته در تشخیص بالینی می¬باشد. اگرچه واضح است که آلرژی به شیر گاو در نوزادان شایع¬تر (6-2٪) و با افزایش سن کاهش (5/0-1/0٪) می¬یابد[1].
عامل اصلی بروز آلرژی، پروتئین¬های شیر گاو می¬باشد[2و4]. عمده¬ترین پروتئین¬های شیر که در بروز واکنش¬های آلرژیک شرکت دارند، کازئین¬ها و پروتئین¬های آب پنیر می¬باشند[1]. این آلرژی می¬تواند در نوزادان تغذیه کننده از شیر مادر و نوزادانی که از مکمل¬های غذایی حاوی شیر استفاده می¬کنند، دیده ¬شود. کودکان تغذیه کننده از شیر مادر به میزان کمتری مستعد ابتلا به هر نوع آلرژی¬ ناشی از شیر می¬باشند. پروتئین¬های شیر گاو موجود در رژیم غذایی مادر، از طریق شیر مادر به نوزاد مبتلا به آلرژی منتقل و باعث بروز آلرژی می¬گردد. از طرفی ممکن است که نوزاد به پروتئین¬های شیر گاو موجود در شیر مادر حساس باشد ولی هیچ علائمی را تا زمانی که خودش از شیر گاو استفاده کند، نشان ندهد[6].
علائم آلرژی به پروتئین¬های شیر گاو
علائم بالینی در این نوع آلرژی متفاوت است، ولی در اکثر موارد شامل اگزما، خارش پوست، دردهای شکمی، اسهال، استفراغ و کولیت روده می¬باشد[2،5،7]. در موارد محدود، ممکن است کودکان واکنش-های آلرژیک شدیدی از خود نشان دهند که به شوک آنافیلاکسی معروف است. این واکنش معمولاً چند دقیقه بعد از نوشیدن شیر یا خوردن غذای حاوی شیر اتفاق می¬افتد. مهمترین علائم شوک آنافیلاکسی شامل باد کردگی صورت، دهان و زبان است که تنفس را مشکل می¬کند. ورم و کهیر، جوش¬های خارش-دار، سرخ شدن صورت و استفراغ شدید از علائم دیگر این شوک می¬باشد. در صورتی که این علائم با کمک¬های پزشکی سریع کنترل نشود، می¬تواند منجر به مرگ شود. خوشبختانه امکان بروز این شوک نادر است[2].
طبقه بندی
آلرژی به شیر گاو به دو دسته¬ی زیر تقسیم بندی می¬شود:
1. وابسته به ایمونوگلوبولین E ← مکانیسم این نوع آالرژی بطور کامل مشخص نشده است و این امر تشخیص این نوع آلرژی را با مشکل مواجه می¬کند[1،8و9]. در حالی که برخی شباهت¬ها بین ترکیب پروتئنی شیر انسان و گاو وجود دارد، تفاوت¬های قابل توجهی در نوع پروتئین¬ها وجود دارد و این امر دامنه¬ی وسیعی را برای پروتئین¬های شیر گاو فراهم می¬کند تا توسط سیستم ایمنی انسان به عنوان عامل خارجی شناسایی شوند.
در بسیاری از انسان¬ها سیستم ایمنی قادر به شناسایی پروتئین¬های شیر گاو به عنوان عوامل بی ضرر و تحمل آن¬ها می¬باشد. اگرچه در افراد مبتلا به آلرژی، سیستم ایمنی به پروتئین¬های شیر حساس شده و واکنش آلرژیک شدید از خود نشان می¬دهد. دلیل این حساسیت بطور کامل مشخص نشده است. به نظر می¬رسد که عوامل وراثتی دخیل می¬باشند اما مکانیسم¬های بنیادی این حساسیت بصورت واضح مشخص نیست[1].
2. غیر وابسته به ایمونوگلوبولین E ← قابل درک¬ترین مکانیسم بروز آلرژی می¬باشد که در مقایسه با آلرژی غیر وابسته به ایمونوگلوبولین E به آسانی قابل تشخیص می¬باشد. یکی از علائم آن این است که سریع در عرض چند دقیقه تا یک ساعت پس از در معرض قرار گیری با آلرژن پدیدار می¬شود و از این رو این نوع آلرژی به آلرژی شدید فوری معروف است.
بروز آلرژی معمولاً در دو مرحله رخ می¬دهد. مرحله¬ی اول، مرحله¬ی حساس سازی است. این مرحله زمانی رخ می¬دهد که سیستم ایمنی بطور بی قاعده شروع به تولید آنتی بادی ایمونوگلوبولینE برعلیه پروتئین¬های شیر گاو می¬کند. این آنتی بادی¬ها به سطح بازوفیل¬ها چسبیده و زمانی که فرد مجدداً در پروتئین¬های شیر قرار گرفت، در مرحله¬ای که مرحله¬ی فعال سازی نام دارد، علائم آلرژی بروز می¬کند.
کودکان مبتلا به آلرژی به شیر گاو از نوع با واسطه¬ی آنتی بادی ایمونوگلوبولین E در خطر بیشتری از نظر پایدار ماندن آلرژی به شیر و پیدایش سایر آلرژی¬های غذایی و نیز آسم، می¬باشند. تشخیص حساسیت وابسته به ایمونوگلبولین به وسیله¬ی تست حذف ماده¬ی غذایی و تست پوستی انجام می¬گیرد. کودکان را در هر سنی می¬توان از لحاظ واکنش¬ غذایی وابسته به ایمونوگلبولین بررسی نمود، زیرا ایمنوگلوبولین از سن 24 هفته¬ای داخل رحمی ساخته می¬شود. منفی بودن تست پوستی بخصوص در کودکان بزرگتر از یکسال با دقت خیلی زیادی می¬تواند ثابت کند که واکنش موجود از نوع وابسته به ایمونوگلبولینی نیست. اگرچه در بعضی از مطالعات پوستی برای تعیین شیوع حساسیت به شیر گاو استفاده شده است، اما براساس جستجو در منابع مختلف از این تست در دوران نوزادی استفاده نشده است[9].
تفاوت عدم تحمل لاكتوز و آلرژي غذايي ناشي از شير
1. آلرژی به شیر به علت آلرژی به پروتئین‌های شیر رخ می‌دهد، در حالیکه عدم تحمل لاکتوز مربوط به عدم توانایی تجزیه لاکتوز در دستگاه گوارش است. 2. آلرژی به شیر در اغلب موارد در نوزادان، در حالیکه عدم تحمل لاکتوز در سنین بالاتر دیده می‌شود. 3. آلرژی به شیر نه تنها بر دستگاه گوارش اثر می‌گذارد، بلکه پوست و دستگاه تنفس را نیز مبتلا می‌کند. عدم تحمل لاکتوز عمدتاً دستگاه گوارش را دچار می‌کند و باعث علائمی مانند نفخ و اسهال می‌شود. 4. آلرژی به شیر می‌تواند حیات را تهدید ، اما عدم تحمل لاکتوز گرچه آزارنده است ولی خطرناک نیست[10و11].
تشخیص
تست¬های معمول تشخیص آلرژی، تست حذف ماده غذایی، تست پوستی و تست خون می¬باشد[4]. پس از معاینه کامل کودک و بررسی سوابق پزشکی، در کودکان تغذیه کننده از شیر مادر، رژیم غذایی مادر باید اصلاح شود. در کودکانی که از مکمل¬های غذایی حاوی شیر تغذیه می¬کنند، فرمول غذایی آن¬ها باید تغییر کند. در مواردی که آلرژی به شیر شدید نیست، پزشک تکرار استفاده از شیر و فراورده¬های آن را پس از یک ماه، در رژیم غذایی کودک توصیه می¬کند تا ببیند که آیا علائم آلرژی به شیر هنوز هم مشاهده می¬شود[2].
محصولات حاوی پروتئین¬های آلرژی زای شیر
1. محصولات لبنی ← تمامی محصولات لبنی که حاوی پروتئین¬های شیر می¬باشند، می¬توانند منجر به بروز علائم در فرد مبتلا به آلرژی گردند. از آن جمله می¬توان به ماست، دوغ، انواع پنیر، خامه، بستنی، شیر کاکائو، نوشیدنی¬های تخمیری و میوه¬ای آب پنیر و آب ماست و دیگر محصولات لبنی اشاره کرد.
2. محصولات غیر لبنی ← تمامی محصولاتی که در آن¬ها شیر خشک، پودر آب پنیر و غیره به عنوان افزودنی به کار رفته است را شامل می¬شود[12و13].
درمان
کودکان تغذیه کننده از شیر مادر ← اگر آلرژی به پروتئین¬های شیر گاو در کودک تشخیص داده شد، مادر نباید شیر دادن به او را متوقف کند. با حذف محصولات لبنی از رژیم غذایی خود، علائم آلرژی کودک کاهش خواهد یافت. در این حال پزشک، رژیم سالم بدون فراورده¬های لبنی را برای مادر توصیه می¬کند[2].
کودکانی که از مکمل¬های غذایی استفاده می¬کنند. ← اگر کودک مبتلا به آلرژی به پروتئین¬های شیر می¬باشد، پزشک تغییر این فرمول¬های غذایی را به غذاهای با پایه سویا یا استفاده از فرمول¬های غذایی با پروتئین هیدرولیز شده توصیه می¬کند. در صورتی که کودک مبتلا به آلرژی شدید به پروتئین¬های شیر گاو باشد، پزشک علاوه بر حذف لبنیات از رژیم غذایی، داروهای مخصوصی را نیز تجویز می¬کند. در صورتی که کودک بطور ناگهانی از فراورده¬های لبنی استفاده کرد، این داروها مانند آنتی هیستامین باید با تجویز پزشک مصرف گردند[2]. معمولاً 85- 80٪ کودکان مبتلا به آلرژی در 10- 5 سال اول زندگی بهبود می¬یابند[14].
بحث و نتیجه گیری
پرهیز جدی و سخت از ماده¬ی غذایی آلرژن، درمان پذیرفته شده در واکنش¬های آلرژی غذایی است اما به دلایل مختلف (وجود مقدار مخفی آلرژن غذایی در مواد غذایی دیگر، اشتباهات در سیستم برچسب گذاری مواد غذایی، آغشته شدن مواد غذایی مطمئن با ماده¬ی غذایی که کودک به ان حساس است) و از جمله کمبودهای غذایی احتمالی ناشی از پرهیز از ماده¬ی غذایی مذکور، این روش یک سیاست درمانی واقع گرایانه نمی¬باشد. یافتن راه کارهای مناسب جهت تشخیص این نوع آلرژی، بویژه در نوع غیر وابسته به ایمونوگلوبولین E و درمان آن، نیازمند تحقیقات گسترده در این زمینه می¬باشد.
فهرست منابع
1. Nowak-Wegrzyn, A., Bloom, K. A., Sicherer, S. H., Shreffler, W. G., Noone, S., Wanich, N., and Sampson, H. A., Tolerance to extensively heated milk in children with cow’s milk allergy. J Allergy Clin Immunol. 2008. 122(2): 342-347.
2. children health and wellness.
3. Sampson, HA., Update on food allergy. J Allergy Clin Immunol. 2004; 113: 805-19.
4. Sampson HA, Leung DYM. Adverse reactions to foods. In: Behrmn RE, Kilegman RM, Jenson HB. Nelson’s Textbook of Pediatrics, 17th ed. Philadelphia, WB Saunders. 2004; Pp:789-92.
5. Plunkett A, Beattie RM. Recurrent abdominal pain in childhood. J R Soc Med. 2005;98(3):101-6.
6. Jarvinen KM, Suomalainen H. Development of cow’s milk allergy in breastfed infants. Clin Exp Allergy. 2001;31(7):978-87.
7. Dhar, K.L., Gupta, B., Adlakha A. and Choudhrie A.V., Milk protein allergy - a rare cause of pyrexia ofunknown origin in an adult female. Postgraduate Medical Journal. 1989. 65: 183 -184.
8. Thomson M. Disorders of the esophagus and stomach in infants. Baillie`res Clin Gastroenterol.1997;11(3):547-57.
9. Hyams, J. Food allergy (food hypersensitivity). Nelson textbook of pediatrics. 17th ed. Philadelphia: Saunders. 2004: 1255-1257.
10. Ross G. and Bennett L. E., Cow’s Milk Allergy: A Complex Disorder. Journal of the American College of Nutrition. 2005. 24(6): 582–591.
11. Tuula H. Vesa, Marteau, P. and Korpela R., lactose intolerance. Journal of the American College of Nutrition, 2000. 19(2): 165-175.
12. McGee, H. They Do the Work, You Reap the Yogurt. The Curious Cook. 2009.
13. Mathur B. N. and SHAHANI K. M., Use of Total Whey Constituents for Human Food, J Dairy Sci. 1979. 62: 99-105.

فرناز جزءدائمی1، محمد قربانی2، علیرضا صادقی ماهونک3، سیمین حق نظری4
مصرف کننده ، تخصص ، مشارکت

سایر مقالات
مقاله قبلی استفاده از گاز CO2 در سالم سازی شیر بستنی ماهی مقاله بعدی
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم