ورود کاربر     مرا با یاد داشته باش؟
 + ثبت نام

مقالات تصادفی
برای خیلی از ما پیش آمده که حتی وقتی غذا یا میوه‌ای را در یخچال نگهداری کردیم، باز هم کپک زده و مجبور شدیم آن را دور بریزیم. خیلی از ما نمی‌دانیم چه کنیم که موادغذایی در یخچال و یا محیط آشپزخانه کپک نرنند. طرفندهای متعدد می‌اندیشیدیم اما باز هم از شر این کپک‌ها در امان نیستیم. باید به خاطر داشته باشیم که خوراکی‌ها و موادغذایی در یخچال همیشه تازه نمی‌مانند و روزی خواهد رسید که حجم زیادی از آنها را دور می‌ریزیم و شک می‌کنیم که آیا این مواد خوراکی هنوز سالم هستند یا اینکه فاسد شده‌اند؟

بسیار مهم است که بدانیم کدام یک از مواد غذایی و خوراکی به محض آنکه در یخچال قرار می گیرند، ماندگاری و طول عمر کمتری دارند و سریع تر فاسد می شوند. اگر مواد خوراکی که برای تهیه غذا در یخچال نگهداری می شوند، پس از گذشت یک مدت طولانی مورد مصرف قرار بگیرند، می توانند موجب فاسد شدن غذایی که ما مصرف می کنیم شوند و در نهایت خطرات و مشکلات بسیار جدی برای سلامت ما ایجاد می کنند.

ورود
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید
SmartSection is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of INBOX Solutions (http://inboxinternational.com)
مقاله ها > 1-مقاله های فارسی > 9-1 مقاله های عمومی > ورم پستان در گاوهای شیری
ورم پستان در گاوهای شیری
نوشته شده توسط Hadinezhad در تاریخ ۱۳۸۹/۳/۲۲ (3070 بار خوانده شده)
مقدمه : ورم پستان به عنوان پر هزینه ترین و شایعترین بیماری در گاوهای شیری می باشد. در یک گله گاو شیری با یک برنامه کنترلی ورم موثر پستان ، حدود ۴۰% از گاو ها در حدود دو کارتیه مبتلا داشتند دراین حالت هزینه درمان جهت هر گاو در هر سال حدود ۲۰۰ دلار بود. به طور کلی حدود ۷۰ درصد از مجموع کاهش شیر تولیدی مربوط به ورم پستان می باشد . ورم پستان ( mast : پستان it is = آماس ) به عنوان یک عکس العمل آماسی بافت پستان نسبت به نفوذ باکتریها ، مواد شیمیایی ، مواد گرمایی یا آسیب های مکانیکی ، مطرح می باشد .ورم پستان ممکن است در اثر اجرام میکروبی یا غیر میکروبی و در اثر آسیب فیزیکی به بافت پستان ایجاد شود .پاسخ التهابی شامل افزایش پروتئین ها و گلبولهای سفید خون در بافت پستان و شیر می باشد . هدف از این پاسخ ها از بین بردن عامل تحریک کننده ، ترمیم بافت آسیب دیده و بازگشت پستان به عملکرد طبیعی اش می باشد .

ورم پستان در گاوهای شیری


علائم : (آماس بر اساس خصوصیات ذیل طبقه بندی می شود )
- علائم غیر طبیعی در پستان که شامل : تورم ، گرما ، قرمزی و درد می باشند .
وجود آماس منجر به آسیب بافتی و جایگزینی بافت پیوندی غیر تولیدی با بافت شیری پستان خواهد شد .
- تغییر در ترکیبات و ظاهر شیر مطابق جدول ذیل می باشد . موارد غیر طبیعی در شیر ممکن است شامل دلمه شدن ، لخته یا ظاهر آب مانند باشد . دلمه ها در شیر حالت سفت می باشند ، لکوسیتوز و ترشح سلول ها و پروتئین ها را منجر می شود .
- کاهش میزان شیر
جدول ۱ : تغییر در ترکیبات شیر منجربه ورم پستان
شیر طبیعی شیر ورم پستان درصد طبیعی
جامد غیر چربی ۹۸/۸ ۸/۸ ۹۸
چربی ۵/۳ ۲۰/۳ ۹۱
لاکتوز ۹۰/۴ ۴۰/۴ ۹۰
پروتئین تام ۶۱/۳ ۵۶/۳ ۹۹
کازئین تام ۸/۲ ۳۰/۲ ۸۲
پروتئین آب پنیری ۸/۰ ۳۰/۱ ۱۶۲
آلبومین سرم ۰۲/۰ ۰۷/۰ ۳۵۰
لاکتوفرین ۰۲/۰ ۱۰/۰ ۵۰۰
ایمونوگلوبولین ۱۰/۰ ۶۰/۰ ۶۰۰
سدیم ۰۶/۰ ۱۰۵/۰ ۱۸۴
کلر ۰۹/۰ ۱۴۷/۰ ۱۶۱
پتاسیم ۱۷/۰ ۱۵۷/۰ ۹۱
کلسیم ۱۲/۰ ۰۴/۰ ۳۳
توسعه بیماری :
ورم پستان بعد از عبور باکتری از کانال پستانی و ورود به ناحیه آسینی ایجاد می شود . تهاجم به تیت معمولاً در طی شیرواری اتفاق می افتد . ارگانیسم های موجود در شیر انتهای کانال وقتی که اتصال نامناسب هوایی در دستگاه شیر دوش وجود داشته باشد وارد سیسترن و مجرای کانالی می شود .
بعد از شیردهی ، مجرای شیردهی برای مدت ۲-۱ ساعت در حالت باز باقی می ماند در حالیکه یک کانال تیت خسارت دیده ممکن است، به صورت دائمی باز باقی بماند .
این امر باعث می شود، ارگانیسم ها آسان تر از محیط به پستان وارد شوند و یا اینکه از طریق پوست آسیب دیده می توانند وارد مجرای تیت شوند .
سم تولید شده بوسیله باکتریها باعث مرگ یا آسیب به سلولهای پوششی ترشح کننده شیر خواهد شد و این سلولها موادی را تولید می کنند که باعث افزایش نفوذ پذیری عروق خواهند شد . این مسئله منجر به حرکت لکوسیت ها از خون به داخل آلوئل ها شده و آنها به صورت جزیره وار دور باکتری را احاطه می نمایند .

انواع ورم پستان :
چندین روش دسته بندی برای ورم پستان وجود دارد . یک طبقه بندی ساده ، ورم پستان را به دو گروه عمده تقسیم می کند :
A. ورم پستان واگیردار : که در اثر باکتریهایی که بر روی پوست تیت و یا درون پستان وجود دارند ، ایجاد می شوند . ورم پستان واگیردار از یک گاو به گاو دیگر در حین شیر دوشی می تواند منتقل شود .
B. ورم پستان محیطی : ورم پستان مذکور در اثر ارگانیسم هایی مثلE.coli ایجاد می شود که به طور معمول در روی پوست یا داخل پستان زندگی نمی کنند ولی وقتی گاو ها با یک محیط آلوده در تماس باشند ، باکتری مذکور وارد مجرای تیت می شود. عوامل بیماریزا به طور معمول در غذا و مدفوع کف بستر یافت می شوند . موارد ورم پستانی محیطی به ندرت از ۱۰% موارد ورم پستان در گله افزایش می یابند .

ورم پستان واگیردار می تواند به سه گروه تقسیم می شود :
1. ورم پستان کلینیکی
2. ورم پستان تحت کلینیکی
3. ورم پستان مزمن
ورم پستان کلینیکی
بر اساس علائم بالینی آماس ( تورم ، گرما ، قرمزی و درد ) طبقه بندی می شود . ۳ نوع ورم پستان کلینیکی وجود دارد :

۱-۱ ورم پستان فوق حاد : بر اساس علائم بالینی آماس ، قطع عملکرد پستان ( کاهش میزان شیر و تغییر در ترکیب شیر ) و علائم سیستمیک مثل : تب ، بیحالی ، لرزش ، از دست دادن اشتها و کاهش وزن مشخص شود.
2-1 ورم پستان حاد : شبیه به ورم پستان فوق حاد می باشد اما با درجات و علائم سیستمیک ضعیف تر مثل تب و بیحالی ملایم .
۱-۳ ورم پستان تحت حاد : در این فرم ازورم پستان ، علائم آماس در حد خیلی کم در بافت پستان وجود دارد و علائم سیستمیک قابل مشاهده ندارد .
ورم پستان تحت کلینیکی :
این فرم از ورم پستان بوسیله تغییر در ترکیب شیر بدون نشان دادن هر گونه علائمی از نظر آماس یا ظاهرغیر طبیعی شیر مشخص می شود . تغییر در ترکیبات شیر بوسیله تستهای تشخیصی مخصوص انجام می شود .
ورم پستان مزمن :
به صورت یک واکنش آماسی است که ممکن است برای ماهها وجود داشته باشد ، و از یک دوره شیر واری به دوره دیگر ادامه یابد . ورم پستان مزمن در اغلب موارد به صورت تحت کلینیکی وجود دارد ، اما ممکن است به صورت دوره ای و به طور ناگهانی به فرم های تحت حاد یا حاد در بیاید که البته فرم حاد برای یک دوره کوتاهی از زمان می باشد فقط در برخی موارد عفونت پستان ، فرم کلینیکی ورم پستان ایجاد می شود که پستان حالت غیر طبیعی پیدا کرده و کیفیت شیر ترشحی تغییر می یابد . فرم عمده ورم پستان ها به صورت تحت کلینیکی می باشد . تعداد سلولهای سوماتیک در شیر ، به عنوان یک شاخص در پاسخ التهابی می باشد و ممکن است تعداد آن سلولها افزایش یابد و باکتریهای درون شیر می توانند کشت داده شوند. در مقابل هر مورد از ورم پستان کلینیکی ، ۴۰-۲۰ مرتبه ورم پستان تحت کلینیکی وجود دارد . ورم پستان تحت کلینیکی ممکن است به فرم کلینیکی توسعه یابد یا ممکن است برای مدت زیادی به همان صورت تحت کلینیکی وجود داشته باشد .بدون شمارش سلولهای سوماتیک یا کشت های میکروبی ، ممکن است ورم پستان تحت کلینیکی مشخص نشود و ما آن را متوجه نشویم.

علتهای به وجود آورنده ورم پستان :
باکتریها شایعترین علل به وجود آورنده ورم پستان می باشند . عمده ترین باکتریهای بیماریزا شامل :
۱ - استرپتوکوکوس آگالاکتیه ۲ - استافیلوکوکوس اورئوس
استرپتوکوکوس آگالاکتیه : جزء رایج ترین علل ورم پستان تحت کلینیکی می باشد ولی به ندرت سبب ورم پستان به فرم حاد ی شود . ارگانیسم ها در داخل بافت پستان زندگی می کنند و بقای آنها در بیرون از غدد پستانی برای مدت بسیار کوتاهی می باشد . در ابتدا باکتریها به وسیله ماشین شیر دوش ، دستهای آلوده و موادی مثل پارچه ها و … به داخل شیر راه یافته و سپس گسترش می یابند . این باکتری می تواند به وسیله درمانهای مناسب همراه با روشهای خوب شیر دوشی از گله ریشه کن شوند .
استافیلوکووس اورئوس : درون و بیرون بافت پستان بر روی پوست زندگی می کند این باکتری میتواند هم باعث ورم پستان کلینیکی و هم ورم پستان تحت کلینیکی شود و انتشار آن نیز به همان صورت انتشار باکتری استرپتوکوکوس آگالاکتیه می باشد .
مخمر ها نیز می توانند سبب ورم پستان شوند : زیاده روی در مصرف آنتی بیوتیک ها و شرایط نامناسب بهداشتی در ایجاد ورم پستانهای مخمری نقش دارند .
مارش سلولهای بدنی : (سوماتیک)
سلولهای سوماتیک به طور طبیعی جزء اصلی مواد متشکله شیر می باشند و فقط در مواردی که آنها افزایش یابند نشان دهنده یک مشکل می باشند . سلول های سوماتیک متشکل از لوکوسیت ها (۷۵%) و سلولهای پوششی (۲۵%) می باشند. لوکوسیت در پاسخ به عفونت یا ضربه ، در شیر افزایش می یابند ، درحالی که افزایش سلول های پوششی در نتیجه عفونت یا زخم می باشد .
تعداد سلولها با شدت وخامت ورم پستان ، مرتبط است ، سلولهای سوماتیک به صورت تعداد در واحد سی سی شیر ( scc ) و یا به صورت ( scs) بیان شوند . ارتباط بین scc و scs در جدول زیر نشان داده شده است .
جدول شماره ۲ : ارتباط بین scc و scs
Scs Scc ( ۱۰۰۰/ml) حدود تغییرات
۰ ۵/۱۲ ۱۷-۰
۱ ۲۵ ۳۴-۱۸
۲ ۵۰ ۷۰-۳۵
۳ ۱۰۰ ۱۴۰-۷۱
۴ ۲۰۰ ۲۸۲-۱۴۱
۵ ۴۰۰ ۵۶۵-۲۸۳
۶ ۸۰۰ ۱۱۳۰-۵۶۶
۷ ۱۶۰۰ ۲۲۶۳-۱۱۳۱
۸ ۳۲۰۰ ۴۵۲۵-۲۲۶۳
۹ ۶۴۰۰ ۸۲۷۴-۴۵۲۶
تعداد سلولهای سوماتیک شیر نرمال کمتر از دویست هزار سلول در هر سی سی می باشد . مقادیر بیشتر از این ، شرایط غیر طبیعی را نشان میدهند و ممکن است بیانگرعفونت باشند . برای مصارف انسانی ، شیر باید سوماتیک سل کمتر از هفتصد و پنجاه هزار داشته باشد . بازارهای فروش شیر به صورت روتین جهت اطمینان از کیفیت شیر به تعداد سلولهای سوماتیک تکیه می کنند و معمولا برای شیرهایی با میزان سوماتیک سل کمتر جایزه اضافی می پردازند . و این بدین دلیل است که سوماتیک سل بالا ، باعث افزایش پروتئین آب پنیری و کاهش کازئین می شود که این موضوع باعث کاهش کیفیت و بازده پنیر خواهد شد .
شیرهای با مدت ماندگاری کم و شیرهای بامزه بد در نتیجه سوماتیک سل بالا می باشند .
معمولا میزان بالای سوماتیک سل همراه با کاهش شیر می باشد . وقتی گاوها به طور انفرادی سوماتیک سل بین ۳۰۰.۰۰۰-۲۵۰.۰۰۰ داشته باشند ، معمولاً اشاره به یک ورم پستان تحت کلینیکی دارد که بطور عمده علت آن عوامل بیماریزا می باشد . جهت شمارش سلولهای سوماتیکی می توان نمونه ها را به طور انفرادی از گاوها و یا از مخزن نگهداری شیر ( تانک شیر) اخذ کرد .
اگر به طور صحیح روش btscc ( Bulk tank somatic cell counts ) انجام شود می تواند یک اشاره عمومی به وضعیت ورم پستان گله داشته باشد . گرچه btscc یک شاخص خوبی برای وضعیت سلامت پستان می باشد ، آن به نوع مشکل گاوها یا فاکتور هایی که باعث بالا رفتن سلولهای سوماتیک شده اند ، اشاره ای ندارد .
وسایلی که به صورت الکترونیکی شمارش سلولهای سوماتیک را انجام می دهند ، از همان نمونه ای است که برای تست چربی و پروتئین شیر گرفته می شود .
تشخیص ورم پستان :
اولین مرحله در درمان ورم پستان تشخیص عوامل ایجاد کننده می باشد . حضور عوامل بیماریزا و پاسخ های التهابی پستان به عنوان یک نشانه ای از عفونت می باشد ، پاسخ نهایی التهابی منجربه غیر طبیعی شدن شیر می شود و این موضوع به وسیله دامدار مشخص می گردد .
به دلیل اینکه اغلب موارد ورم پستان تحت کلینیکی به صورت مخفی می باشد تست هایی پیشرفته جهت تشخیص ورم پستان مشخص شده است . اغلب تستها مربوط به شمارش سلولهای سوماتیک نمونه شیر می باشند گزارش مبنی بر اینکه یک گاو عاری از سلولها ی سوماتیک باشد ، در دسترس نیست . پایه پنجاه هزار سلول در واحد سی سی شیر معمولاً به عنوان نقطه آغازین در مشاهدات نزدیک می باشد.
تستهای مختلفی در دسترس می باشند که تعیین کننده حضور یا عدم حضور ورم پستانهای کلینیکی و تحت کلینیکی می باشند عمده این تستها در ابتدا به التهاب و آماس موجود در پستان اشاره دارند . آنها حضور باکتری یا میزان عفونت را اندازه گیری نمی کنند.
تست استریپ کاپ :
تست استریپ کاپ یا استریپ پلیت به عنوان یک شاخص تشخیصی مهم در سالن شیر دوشی برای تعیین وجود ورم پستان بالینی می باشد . این تست سریع بوده و به آسانی به صورت معمول می تواند در شیر دوش انجام گیرد و بدین صورت است که : چند قطره ابتدایی شیر به وسیله رگ زنی به داخل فنجان استریپ ریخته که معمولاً این امر برای شیرهای غیر طبیعی آزمایش می شود .
تست استریپ کاپ باید برای هر گاو در هر شیر دوشی انجام شود و شیر هر گاوی که شرایط غیر طبیعی داشت باید از سیستم مصرف انسانی خارج شود . علاوه بر تشخیص ورم پستان بالینی در استفاده از این تست ، فواید دیگری نیز دارد که به شرح زیر می باشد :
رگ زنی ابتدایی ، باعث تحریک ترشح شیر شده و باعث می شود شیر با سرعت بیشتری نسبت به حالتهای دیگر خارج شود . از طرفی حذف شیر اولیه ، باعث کاهش آلودگی میکروبی در ماشین شیر دوش شده و بنابراین ، این امر منجر به کاهش آلودگی پستان و نهایتاً افزایش کیفیت شیر تولیدی خواهد شد .
تست ورم پستان کالیفرنیا : (CMT)
این تست به تعداد سلول های سوماتیک شیر مربوط میشود . این تست به وسیله مخلوط معرف تست به صورت هم حجم با شیر انجام می شود . این معرف بامواد هسته ای سلول های سوماتیک شیر به صورت یک ژل واکنش می دهد . عکس العمل این واکنش به طور معمول بر اساس اسکور تشکیل شده ناشی از میزان ژل می باشد .
تست CMTساده ، ارزان و به صورت غربالگری سریع بوده و جهت تشخیص کارتیه های آلوده یک گاو مفید می باشد . به هر حال تست CMT نمی تواند جهت جدا سازی و درمان گاوهایی که پاسخ التهابی سلولی داشته اند به کار رود ولی جهت تشخیص ورم پستان های تحت کلینیک و مزمن مفید می باشد .
جدول ۳ : شمارش سلول سوماتیک در تست CMI بر اساس نمره ( اسکور )
اسکور ( نمره ) رنج سلول های سوماتیک
منفی ۰۰۰/۲۰۰-۰
کم ( ضعیف ) ۰۰۰/۴۰۰-۰۰۰/۲۰۰
۱ ۰۰۰/۲۰۰/۱-۰۰۰/۴۰۰
۲ ۰۰۰/۰۰۰/۵-۰۰۰/۲۰۰/۱
۳ ۰۰۰ /۵۰۰۰/<
تست ورم پستان ویسکا نسین : (WMT)
یک تست آزمایشگاهی می باشد که عموماً نمونه های آن از تانک ذخیره شیر گرفته می شود . تست استفاده شده در این روش دارای همان معرف تستCMTمی باشد ولی واکنش قابل ارزیابی نیست اما اندازه گیری می شود و بنابراین WMT دقیق تر از CMT است .
نتایج WMT معمولاً به صورت mm گزارش می شود ، اما اسکورها می توانند جهت مشخص کردن تعداد متوسط سلول های سوماتیک مورد استفاده قرار گیرند .
این تست معمولاً به عنوان بک تست غربالگری برای تولید کنندگان شیر استفاده می شود که به خاطر آسانی و عملی بودن آن می باشند.
نمونه های با شماره بیشتر از mm۱۹به عنوان مواردی هستند که باید با دقت بیشتر بررسی و تست شوند .
این تست همچنین یک روش ساده ای را جهت دنبال کردن سلامت پستان گاو ، تجهیزات شیر دوشی ، روش شیر دوشی و محیط بیرون وقتی که ارقام WMT شروع به افزایش کردن می کنند ، ایجاد می کند . برای تعیین WMT که سلامت کل گله را در نظر دارد ، باید از شیر تانک نمونه گرفته شود و قطر کمتر از mm ۸ (ml / cell ۳۰۰.۰۰۰) و رنگ قهوه ای متمایل به زرد داشته باشد . شیر با نمره WMT ۱۹ میلیمتر (۸۵۵.۰۰۰) یا بیشتر معمولاً برای مصارف انسانی قابل استفاده نیستند .
شمارش الکترونیک سلولهای سوماتیک :
این روش یک روش شمارش سلول های سوماتیک به صورت اتوماتیک و متمرکز است که در گله های شیری پیشرفته استفاده می شود . این روش از روش های CMT و WMT گرانتر است .
از عوامل مهم عدم پیشرفت این روش ، گران بودن تجهیزات و مراقبت مداوم آنها می باشد . این تست می تواند جهت بررسی و کنترل سلامت پستان به صورت انفرادی جهت گاو هایی که قصد وارد شدن به یک گله را دارند مورد استفاده قرار گیرد ( از جهت ارزیابی و اطمینان از علامت پستان آنها )
شمارش سلولهای سوماتیک ارائه شده در گزارشات DHI ( مرکز بهبود تولیدات دامی ) به خاطر ورم پستان ها ی تحت کلینیکی به صورت افت در قیمت شیر محاسبه شود .

جدول شماره ۴ : تخمین درصد افت شیر بر اساس SCS و SCC
SCS SCC تخمین درصد افت شیر
۰ ۱۸۰۰۰ - ۰ ۰
۱ ۳۵۰۰۰ - ۱۹۰۰۰ ۰
۳ ۷۱۰۰۰ - ۳۶۰۰۰ ۰
۴ ۱۴۱۰۰۰ - ۷۲۰۰۰ ۵/۱
۵ ۰۰۰/۲۸۳ - ۱۴۲۰۰۰ ۳
۶ ۵۶۵۰۰۰ - ۲۸۴۰۰۰ ۵/۴
۷ ۰۰۰/۱۳۰/۱ - ۵۶۶۰۰۰ ۶
۸ ۰۰۰/۲۶۲/۲ - ۰۰۰/۱۳۱/۱ ۵/۷
۹ ۰۰۰/۵۲۳/۴ - ۰۰۰/ ۲۶۳/۲ ۹

عوامل تأثیر گذار در حساسیت به ورم پستان :
۱- نوع باکتری : برخی باکتریها از نظر حدت ایجاد بیماری از برخی دیگر در ایجاد ورم پستان ، حادتر می باشند .
۲- حالت فیریولوژیک گاو : گر چه بیماری در هر زمانی اتفاق می افتد ،اغلب عفونت های جدید در طی سه هفته ابتدایی دوره خشکی و در طول اولین ماه پس از زایش می باشد که حدس زده می شود میزان شیر تولیدی به طور مستقیم با ورم پستان ارتباط ندارد ، به نظر می رسد که فشار داخل پستان به عنوان یک فاکتور مستعد کننده برای ایجاد ورم پستان در طی این دوره ها باشد .
۳- سن گاو : وقوع ورم پستان ، با افزایش سن ، افزایش می یابد . با این حال ، امکان دارد در تلیسه ها ، در اولین گوساله زایی پستان آلوده و ورم ایجاد شود .
۴- سطح شیر تولیدی : به طور مستقیم با وقوع ورم پستان ارتباط ندارد . اما فاکتورهای دیگری مثل میزان شیر و پستان های پاندولی ممکن است به وقوع ورم پستان ارتباط داشته باشد .
۵- آینده ژنتیکی گاو : اندازه پا نسبت به اندازه پستان و ارتباط اندازه اتصال پستان نمونه هایی از آینده ژنتیکی می باشند .
پستان های بزرگ و پاندولی منجر به افزایش کشش لیگا مانهای محافظت کننده پستان می شود و در نتیجه پستان حالت افتاده و پاندولی می شود . این موضوع باعث افزایش آسیب های فیزیکی پستان شده و بنابر این وقوع ورم پستان را افزایش می دهد .
۶- ماشین شیر دوش : استفاده نامناسب و غلط از ماشین شیر دوشی ( نامنظم بودن سطح خلأ ماشین با بالا و پایین شدن بیش از حد دستگاه شیر دوشی ، شیر دوشی ناقص ) باعث تحریک های بافتی شده و منجر به ورم پستان می شود .
۷- محیط : اغلب اوقات وقتی گاو ها به چراگاه ها مراجعت می کنند ، ورم پستان افزایش می یابد . سرد شدن پستان در زمینهای سرد در بهار یا پاییز نیز منجر به افزایش وقوع ورم پستان می شود . نوع آغل و محل نگهداری نیز با درجه آسیب پستانی و مجرای تیت ارتباط دارد .
کنترل ورم پستان :
پیشگیری کلید اصلی کنترل ورم پستان می باشد . یک برنامه کنترلی ورم پستان باید بر فاکتورهایی که میزان عفونت جدید را ایجاد می کنند ، کاهش دهد . یک ترکیبی از پیشگیری و در مان آنتی بیوتیکی ، به طور مشخص وقوع ورم پستان را کاهش می دهد . پیشگیری از ورم پستان می تواند به وسیله برنامه زیر انجام شود
- رعایت مسایل بهداشتی شیر دوش به طور صحیح
باکتریها از دستهای آلوده شیر دوش به پستان و دستگاه منتقل می شوند . بنابر این دستهای شیر دوش باید قبل از شیر دوشی با صابون شسته و ضد عفونی شوند و گاوهای آلوده باید در آخر شیر دوشی ، دوشیده شوند .
تیت ها باید قبل از شیر دوشی تمیز و خشک شوند .
- ماشین شیر دوشی :
باید عملکرد صحیح و مناسبی داشته باشد . سطح و میزان مکش در شیر دوشی باید بین ۳۰۰- ۲۷۵ میلیمتر جیوه با کمی نوسان باشد . پمپ خلأ باید به طور منظم تمیز نگه داشته شود و نیز چک شود .
- غوطه ورسازی تیت ها بعد از شیر دوشی :
غوطه ور سازی تیت وجود عفونت را کاهش نمی دهد ولی می تواند میزان عفونت های جدید را وقتی که از مواد ضد عفونی مناسب به صورت غوطه ور سازی تیت یا اسپری انجام شود ، به میزان ۵۰% کاهش دهد .
- درمان های خشکی :
اگر در هر کارتیه پستان ، در پایان شیر دوشی یک دوره شیرواری از آنتی بیوتیک موثر استفاده شود وقوع ورم پستان به طور قابل ملاحظه ای در طی دوران خشکی کاهش می یابد .
- حذف گاوهای آلوده به ورم پستان مزمن :
این یک روش موثر می باشد زیرا در اغلب گله ها از ۴۰-۵۰% گاوهای مبتلا به ورم پستان کلینیکی فقط به میزان ۸-۶% مزمن می شوند .
- تغذیه :
کمبود ویتامین E و سلنیوم رژیم غذایی با افزایش میزان عفونتهای پستانی جدید همراه است .
پستان باید با یک محلول بهداشتی شسته شود و سپس به صورت جداگانه با حوله های کاغذی خشک شود و بعد از شیر دوشی، تیت ها باید در یک محلول مناسب غوطه ور شوند .
فنجان تیت ، لوله های شیر و بقیه وسایل و ظروف باید بین هر بار شیر دوش تمیز و بهداشتی شوند .
بعد از شیر دوشی ، ماهیچه اسفنکتری محافت کننده کانال تیت برای مدت کوتاهی باز می ماند و در این زمان کانال تیت به وسیله باکتریها مورد تهاجم قرار می گیرد . بنابر این در زمانی که ماشین شیر دوش جدا می شود فوراً از تیت دیپ ها استفاده شود، تیت دیپ ها موثر ترین روش هستند .
درمان ورم پستان :
قضاوت در مورد تصمیم درمان همه گاوهای مبتلا درزمان خشک کردن در مقایسه با درمان گاوهای انتخاب شده در طول دوره شیرواری ، وابسته به نوع ارگانیسم ایجاد کننده ورم پستان و وجود نوع مشکل درگله می باشد . ورم پستان حادی که با عامل باکتری کلی فرم می باشد ، زندگی گاو را به مخاطره انداخته و احتیاج به حضور و توجه ویژه دامپزشک دارد . ( شیر دوشی کارتیه های آلوده هر ۳-۲ ساعت یکبار ، کمک به دفع سموم باکتریهای مذکور می نماید )
درمان گاوهای با ورم پستان کلینیکی محدود به طول دوره درگیری و میزان گسترش بیماری در زمان استفاده از آنتی بیوتیک توصیه شده می باشد . این مسئله خصوصاً در طول دوره درمان ، جهت پیگیری دستور العمل بحرانی دام می باشد. فقط ورم پستان ایجاد شده به وسیله Staph.agalctiae در طول دوره شیرواری ، با آنتی بیوتیکها به طور موفقیت آمیز درمان می شود . میزان موفقیت آنتی بیوتیک در درمان ورم پستان ایجاد شده باعامل Staph.aureus و باکتری کلی فرمی که بالغ بر ۵۰% موارد نیست ، می تواند کمتر از ۱۰% باشد .
هزینه ورم پستان :
بیشترین هزینه مربوط به کاهش میزان شیر است . کاهش با تغییرات در کیفیت شیر و ترکیبات آن مربوط است . افزایش هزینه های ورم پستان در نتیجه درمان ، حذف گوساله های نابالغ ، امکان باقیماندن باقیمانده های دارویی در شیر و حذف آنها ، افزایش می یابد .
جدول ۵ : کاهش میزان شیر همراه با ورم پستان های تحت کلینیکی
میزان سلولهای سوماتیک کارتیه های آلوده % کاهش میزان شیر% ورم پستانی تحت بالینی
۲۰۰.۰۰۰> ۶ ۵-۰ در حد صفر یا بسیار کم
۵۰۰.۰۰۰-۲۰۰.۰۰۰ ۱۶ ۹-۶ موارد کم
۱.۰۰۰.۰۰۰ -۵۰۰.۰۰۰ ۳۲ ۱۸-۱ گسترش
۱.۰۰۰.۰۰۰< ۴۸ ۲۹-۱۹ اپیدمی
منبع : از سایت شرکت مروارید سحر یزد
مصرف کننده ، تخصص ، مشارکت

سایر مقالات
مقاله قبلی روش های غیر حرارتی نگهداری مواد غذایی گزارش تحليلي گمرك ايران در واردات و صادرات شكر مقاله بعدی
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم