ورود کاربر     مرا با یاد داشته باش؟
 + ثبت نام

مقالات تصادفی
از ناني که مي خوريم


قديمي ها يادمان داده اند که اگر تکه ناني در خيابان روي زمين افتاده آن را برداريم تا زير پا نرود و معمولا آن را به کناري مي گذاريم که غذاي پرنده گرسنه اي شود و بدين سان حرمت نان حفظ شود...

شناخت نان، انتخاب درست، خريد و طرز نگهداري و نهايتا مصرف صحيح نان اولويت هايي است که کمتر به آن بها مي دهيم شايد علت اصلي آن ارزاني اين مائده الهي در کشور ماست و متاسفانه همين بي توجهي ضايعات نان را در کشور ما چنان افزايش داده است که شايد در اين زمينه اولين کشوري باشيم که قدر اين برکت الهي را نمي دانيم.

● درباره نان و يارانه

نظارت بر موادغذايي معمولا بايد تحت نظر يک متولي موثر و قدرتمند باشد و موادغذايي را از ابتدا يعني از مزرعه تا انتها يعني سفره (غذايي که خورده مي شود) پايش يا نظارت کند. ما سال هاست بر سر نان مشکلات فراواني داريم. نانواها معمولا از کيفيت بد آرد شکايت دارند و علت خمير بودن يا سوخته شدن نان را در شيوه پخت خود نمي دانند و متاسفانه هنوز در بعضي از نانوايي ها جوش شيرين براي ور آمدن سريع استفاده مي شود. در حالي که همه نانواهاي باتجربه مي دانند که با خميرمايه، خمير به طور درست و بهداشتي فرآيند عمل آوري را طي مي کند و ناني که از اين خمير تهيه مي شود بسيار خوش عطر و خوش طعم است و ماندگاري بيشتري دارد. نکته جالبي که بايد به آن اشاره کرد اين است که ما در کشورمان موسسه استاندارد داريم اين موسسه اگر اولويت هايش را براساس ميزان مصرف يک ماده غذايي تعيين مي کرد حتما بايد ويژگي هاي آرد استاندارد، نان استاندارد و نانوايي استاندارد را مي نوشت و به وزارت بازرگاني و ساير متوليان نان ابلاغ مي کرد تا اين ماده مهم غذايي در شرايط مناسبي عرضه شود.

در اين شرايط همه مشکل را به ديگري نسبت مي دهند و اين وسط مردم هستند که تاوان اين بي توجهي ها را با خريد نان نامطلوب مي پردازند.

▪ ويژگي نان خوب از نگاه خريدار

نان بايد خوردني و خوش عطر و تازه باشد.

خمير با خمير مايه خوب تخمير شده و از جوش شيرين يا ساير مواد مضر در آن استفاده نشده باشد.

در محيطي پاکيزه و با شرايط بهداشتي تهيه شود.

ارزش تغذيه اي کاملي داشته باشد.

دورريز نداشته باشد.

گران نباشد.

شايد از نگاه يک مصرف کننده معمولي، تصحيح وضعيت موجود نانوايي هاي سنتي و تبديل آنها به يک مکان تميز با کارگران آموزش ديده ضروري باشد ولي مصرف کنندگان نمي دانند قبل از هدفمند شدن يارانه ها:

دولت براي همين ناني که در نانوايي هاي غيربهداشتي توليد مي شد، مبالغ هنگفتي يارانه مي داد و آردي را که کيلويي ۲۸۰۰ ريال قيمت تمام شده آن است، کيلويي ۷۵ ريال در اختيار نانوايي مي گذاشت.

اين يارانه تا حدودي بر قيمت اثر داشت ولي مزد کارگر و هزينه هاي ديگر جانبي با توجه به تورم، افزايش چشمگيري داشت اغلب نانوا ها راضي نبودند و مي گفتند هزينه توليد نان در نانوايي هاي سنتي مقرون به صرفه نيست.

به هر حال به دليل اينکه قيمت فروش نان از طرف دولت ثابت نگه داشته شده و دستمزدها و هزينه هاي جانبي توليد نان بالا رفته است، نانوايي ها ناچار به يافتن راه هايي ديگر براي کسب درآمد شده بودند.

▪ يارانه ها با نان چه مي کنند؟

مي دانيم که سال ها يارانه قابل توجهي براي توليد نان خصوصا براي نان هاي سنتي پرداخت مي شد ولي اين يارانه تاثيري برکيفيت نان نداشت و ضايعاتش نيز بالا بود. نانوايي ها راضي نبودند و مي گفتند آرد سهميه بندي که به آنها مي دهند آردي بي کيفيتي است و نانش خوب درنمي آيد و هيچ تلاشي براي ارتقاي کيفي آن انجام نمي دادند و نارضايتي خود را با ارائه خدمات نامناسب تر نشان مي دادند. کارخانجات آرد، بدي گندم ها را دليل نامناسب بودن آرد مي دانستند و از اصطلاحاتي مانند گندم پوک يا ضعيف استفاده مي کردند و البته گندم ها هم در گذشته شرايط نگهداري بسيار نامناسبي داشتند و گاهي روي زمين کنار جاده و با پوشش هاي نامناسب نگهداري مي شدند ولي از چند سال پيش سيلوسازي و نگهداري مناسب توسط وزارت بازرگاني در اولويت قرار گرفته است. بنابراين مصرف کنندگان نان سنتي بايد بدانند تنها زماني مشکل نان هاي سنتي ما که بسيار موردپسند همگان هستند حل خواهد شد که نانوايي ها از بند قيمت گذاري هاي غيرواقعي رها شوند، آرد را به قيمت بخرند و در شرايط کاملا بهداشتي و در رقابتي سازنده از نظر کيفي اقدام به توليد آن کنند. کارخانه هاي آرد هم از مزرعه اي گندم بخرند که گندم مناسبي دارد تا توليدکنندگان گندم هم به نوع توليد و کيفيت آن توجه داشته باشند تنها در اين صورت است که کيفيت توليد بالا خواهد رفت و البته نان گران تر به دست مشتري خواهد رسيد. در مقابل اين راهکار، نان صنعتي نيز در کنار نان سنتي بايد با قيمت ارزان تر و کيفيت مناسب در دسترس باشد و مصرف کننده حق انتخاب داشته باشد.

● نان سنتي را دريابيد

نان هاي سنتي ما ايرانيان ريشه در فرهنگ تغذيه اي مان دارد. بهتر است توليد نان هاي سنتي خصوصا نان سنگک، بربري و تافتون حمايت شوند تا در شرايط کاملا بهداشتي و صحيح و با حضور کارگران آموزش ديده و محيط کار پاکيزه چهره جديدي پيدا کنند. حتي مي توان با ايجاد واحد هاي نمونه محاسبه کرد در صورتي که آرد با قيمت آزاد در اختيار آنها قرار گيرد قيمت واقعي نان چقدر خواهد شد.

در حال حاضر نان هاي سنگک در بعضي از س_و_پ_ر ها در بسته بندي هاي پلاستيکي با قيمت ۴۰۰ تومان به فروش مي رسد که بسته بندي حاوي يک نان کامل هم نيست و تقريبا يک چهارم آن را برداشته اند بنابراين با ۳ عدد نان ۴ بسته تهيه کرده و به فروش مي رسانند که قيمت تقريبا بيش از ۵۰۰ تومان مي شود در بعضي ديگر از نانوايي ها که تلفني سفارش قبول مي کنند نان را هر عدد ۵۰۰ تومان عرضه مي کنند. بنابراين توجه به وضعيت توليد نان هاي سنتي نظارت بر شيوه توليد، استفاده از مخمر ونظارت بر قيمت بايد با اولويت مدنظر قرار گيرد.

● درباره نـان صنـعـتـي

نان ماشيني يا صنعتي که در حال حاضر دولت و وزارت بازرگاني از آن حمايت مي کنند بايد از ويژگي هايي برخوردار باشد که اطمينان دارم مسوولان نيز به آن معتقدند.

▪ يک نان صنعتي خوب بايد...

نان هاي جديد صنعتي بايد در مقياس انبوه و با ماشين هاي مدرن و در شرايط کاملا بهداشتي تهيه شوند و تلاش توليدکنندگان اين باشد که تنوع را در توليد نان نيمه حجيم و مسطح که قطعا مشتري بيشتري خواهد داشت، رعايت کنند.

اين نان ها کاملا از خمير ورآمده و تخمير شده توليد مي شوند و در جذب املاح دوظرفيتي مشکلي به وجود نخواهند آورد.

اين نان ها به راحتي مي تواند با سبوس، آرد جو، آرد سويا و ريزمغذي هايي که کمبود آنها در کشور وجود دارد مانند آهن، روي، ويتامين هاي گروه ب و کلسيم غني شوند. بنابراين گروه هاي خاص، بيماران و افراد دچار کمبود بعضي از ريزمغذي ها، مي توانند نان مورد نيازشان را راحت تر تهيه کنند.

مردم زمان خود را براي خريد از دست نمي دهند و مي توانند از نزديک ترين مغازه يا س_و_پ_ر نزديک به منزل آن را تهيه کنند.

با توجه به حجم بالاي توليد حتي اگر دولت يارانه اي براي اين نوع نان نپردازد قيمت چندان افزايشي نخواهد داشت.

البته دستيابي به چنين ناني به عوامل متعددي بستگي دارد:

اول اينکه برنامه آموزشي و فرهنگ سازي براي معرفي اين نوع نان تهيه و اجرا شود. در اين برنامه ايجاد يک مسووليت همگاني در زمينه حمايت از سرمايه ملي، احترام به نان و همچنين اختصاص يارانه نان براي رفاه خانوار هاي واقعا نيازمند بايد مدنظر قرار گيرد و حمايت توده مردم براي استقبال از اين نوع نان با توجه به ويژگي هاي تغذيه اي و تنوع آن جلب شود. نکته مهم تر اينکه توجه به توليد نان هاي صنعتي با توليد انبوه در کشور نبايد موجب حذف نان هاي سنتي يا بي توجهي به اين نان ها شود.

▪ چگونه نان صنعتي انتخاب کنيم؟

نان هايي که با آرد سبوس دار تهيه شده اند و معمولا کمي تيره هستند، تهيه کنيد. اگر نان هاي بسته بندي شده در مغازه را مي خريد به تاريخ و ساير اطلاعات روي بسته بندي آن توجه کنيد. به مارک و نام کارخانه توجه و از خريد نان هاي بدون هويت جدا خودداري کنيد. تجربه خريد نان صنعتي و استفاده آن در مصرف بعضي از غذا ها را يادداشت کنيد تا هميشه نوعي را که مناسب بوده و از آن راضي بوديد تهيه کنيد. اين روز ها نان هاي ماشيني در شرايط بهداشتي با طعم ها و موادمغذي با انواع دانه ها و مغز هاي مختلف و گاهي با سبزيجات تهيه مي شوند پيشنهاد مي کنيم آنها را تجربه کنيد.

● درباره خـريـد و نـگـهـداري نـان

نان کامل يعني ناني که از آرد گندم بدون سبوس گيري تهيه شده باشد. ما در کشورمان بخشي از سبوس را مي گيريم ولي آرد مصرفي در تهيه نان سنگک و بربري نسبت به نان هايي که نمي دانم چرا نام فانتزي به آن داده اند، سبوس بيشتري دارد. متاسفانه اين نان هاي خوب ايراني اغلب در نانوايي هايي نامناسب و گاهي کثيف توليد مي شود.

از طرف ديگر نان هايي که به همان نان فانتزي مشهور است در شرايط بهداشتي و اغلب با دستگاه هاي مجهز در محيطي پاک تهيه مي شوند ولي آرد هاي به کار رفته در اين نان ها سفيدند که از نظر تغذيه اي مناسب نيستند چون آرد سفيد سبوس گيري شده و ارزش غذايي خود را از دست داده است.

ممکن است در اين نانوايي ها نان سبوس دار هم با قيمت بالا پخت شود ولي اغلب آردي که در اين نانوايي ها مصرف مي شود سفيد يا سبوس گرفته است.

بنابراين اگر از نانوايي هاي سنتي نان مي خريد، مراقب باشيد نانوايي تميز باشد، کارگران روپوش پوشيده و نظيف باشند و شرايط نانوايي بهداشتي و حداقل از منظر بيروني که شما قادر به ديدن آن هستيد پاکيزه باشد. نان هاي صنعتي در شرايط بهداشتي تهيه مي شوند اگر آرد آنها سبوس دار باشد رنگ تيره اي دارند و روي بسته بندي آنها بايد تاريخ توليد و ميزان سبوس يا تهيه شده از آرد کامل ذکر شده باشد. اگر از مغازه نان مي خريد ناني را بخريد که مشخص باشد کجا تهيه شده و در حقيقت شناسنامه دار باشد. نان هاي بي هويت در مکان هايي تهيه مي شوند که از چشم ماموران نظارتي مخفي هستند. هر چقدر اطلاعات درج شده روي بسته بندي نان کامل تر باشد، نشان از اين دارد که توليدکننده و محل توليد در دست کارکنان دلسوزي است که به اهميت اين ماده حياتي آگاه هستند.

▪ نان سنتي را چگونه نگهداري کنيم؟

هنگام خريد نان سنتي حتما يک سفره يا کيسه پارچه اي همراه داشته باشيد. چون براي صرفه جويي در وقت تعداد زيادي نان مي خريد که چند روز راحت باشيد.

نان تازه داغ است و انباشته شدن نان داغ قبل از سرد شدن، باعث تغيير حالت ظاهري، بيات شدگي زودرس، تسريع در کپک زدگي و تشديد ضايعات مي شود و مصرف آن ممکن است بيماري گوارشي ايجاد کند.

بنابراين با جابه جاکردن نان ها بگذاريد آنها کاملا خنک شوند. ناني که پس از سرد شدن با سفره کتاني حمل و نگهداري شود، مطبوع تر و ماندگارتر خواهد بود.

▪ چگونه نان يخ زده را داغ و تازه ميل کنيد

هربار به اندازه نياز نان را از فريزر بيرون بياوريد اگر نيم ساعت قبل از کشيدن غذا نان از فريزر بيرون گذاشته شود نرم مي شود و شما مي توانيد آن را مصرف کنيد. اگر وقت نداريد و مي خواهيد نان را به سرعت گرم کنيد، آن را حدود ۲۰ تا ۳۰ ثانيه در ماکروفر قرار دهيد و نان تازه و داغ را با غذا مصرف کنيد.

اگر توستر داريد نان را در توستر گرم کنيد و اگر نان تازه و گرم مي خواهيد و اين وسايل را نداريد، مي توانيد يک ماهيتابه را روي اجاق گاز بگذاريد تا کاملا داغ شود و نا ن ها را در آن بگذاريد و در آن را ببنديد و زير آن را بسيار کم کنيد و با جابه جا کردن نان ها همه را گرم کنيد. اگر تعداد تکه ها زياد است به مرور آنها را گرم کنيد و قطعه هاي نان را روي هم نگذاريد.

▪ نان سبوس دار را فراموش نکنيد

از خوردن نان سبوس دار در وعده هاي غذايي خود غافل نشويد. مصرف نان سبوس دار در هر وعده غذايي ۳۰ تا ۴۰ درصد خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي و گوارشي را کاهش مي دهد. خوردن نان سبوس دار مانع از جذب سريع قند و چربي در خون مي شود.

نان هاي تيره (حاوي سبوس بيشتر) ارزش غذايي بالاتري نسبت به نان هاي سفيد و روشن دارند.

قرار دادن نان در يخچال، بيات شدن نان را تسريع مي کند.منابع :
----------------------
دکتر ربابه شیخ الاسلام
متخصص اپیدمیولوژی تغذیه و مدیر موسسه تغذیه سلامت و توسعه
روزنامه سلامت ( www.salamat.ir )

ورود
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید
SmartSection is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of INBOX Solutions (http://inboxinternational.com)
مقاله ها > 1-مقاله های فارسی > 3-1- مقاله های آرد و غلات > شناخت شکلات و نحوه فرآیند تولید آن
شناخت شکلات و نحوه فرآیند تولید آن
نوشته شده توسط Admin در تاریخ ۱۳۸۸/۹/۲۳ (963 بار خوانده شده)
شکلات یکی از پر مصرف ترین مواد خوردنی جهان است. کافی است در نظر آوریم که در اروپا سالانه میلیاردها دلار شکلات مصرف می شود. اروپایی ها به طور متوسط سالانه 9 کیلو شکلات می خورند، این رقم در اروپا به بیش از 2 میلیون تن در سال می رسد. شکلات در واقع نوعی سیستم کلوئیدی است که در آن فاز مایع را کره کاکائو و فاز پراکنده را ذرات پودر کاکائو و شکر تشکیل می دهند. شکلات به دلیل داشتن سه ماده کافئین، تئو برومین ، وفیتل استیل آمین محرک ملایم بوده و موجب احساس شعف و ارامش بخشی می گردد. شکلات نه تنها یکی از اجزای اصلی مورد استفاده در قنادی است ، بلکه طعم لذت بخش آن باعث شده که در شیرینی سازی ، بستنی سازی و سایر فرآورده های غذائی مورد استفاده قرار گیرد. شکلات را به اشکال مختلف از قبیل آشامیدنی ، شربت ، طعم دهنده ، پوشش یا شیرینی مورد استفاده قرار می دهند.


تاریخچه شکلات:
دانشمندان با آنالیز ظروف غذای انسانهائی که 2600 سال قبل زندگی می کردند به این نتیجه رسیدند که انسان ها از آن تاریخ شکلات مصرف می نمودند. البته مردم در آن زمان نوعی مایع شکلات را مصرف می کردند. مردم مکزیک از کاکائو نوشابه ای درست می کردند که مورد علاقه آزتک ها یا سلاطین و اشراف مکزیک در آمریکای مرکزی بود.
تاریخچه پیدایش شکلات:
شکلات یکی از بی نظیرترین خوردنی هاست ، چرا که در دمای اتاق به حالت جامد می باشد ولی به محض قرار گرفتن در دهان ذوب می گردد دلیل این خاصیت وجود نوعی چربی در ترکیب شکلات است که « کره کاکائو» نامیده می شود. کره کاکائو در دما هایی زیر 25 درجه سانتیگراد جامد است و به هنگام تهیه شکلات با کاکائو و شکر ترکیب می گردد. نقطه ذوب این چربی تقریبأ برابر با دمای بدن است و به همین دلیل هنگامی که با سایر اجزا تشکیل دهنده شکلات مخلوط می شود ف باعث می گردد که ترکیب جدید به محض قرار کرفتن در درجه حرارت دهان تبدیل به یک مایع نرم و مطبوع شود. علاوه بر این شکلات دارای طعم بسیار دلچسب و شیرینی است که اکثر مردم آن را می پسندند. نکته جالب توجه این است که در ابتدا شکلات تنهابه صورت یک نوشیدنی پر چربی و نامطلوب مصرف می شد ولی به مرور تا حد چشمگیای توسعه و گسترش یافت ، که شاید این خود یکی از رموز تاریخ باشد. سه ناحیه عمده برای کشت کاکائو وجود دارد. افریقای غربی ، اسیای جنوب غربی و امریکای جنوبی. کاکائویی که هم اکنون در کشور های مختلف موجود است در عرض 20 سال گذشته به دلیل تغییرات محیطی ماندد حشرات و بیماریها دچار تحولات زیای گردیده است. باهایا در برزیل ف یکی از عمده ترین نواحی کشت کاکائو بود به طوری که در سال 1980 ، 400000 تن تولید داشت اما هم اکنون این میزان تولید به کمتر از نصف رسیده و قسمت عمده درختان، توسط بیماری « جاروی جادوگر» صدمه دیدند. یعنی به جای آنکه این منطقه یک صادر کننده عمده باشدف هم اکنون می تواند نیاز داخلی خود را تأمین کند.
تعریف شکلات:
شکلات مخلوطی ازدانه های برشته ی کاکائو و ذرات فوق العاده ریز شکر یا بدون کره کاکائو می باشد. کره کاکائو چربی است که به طور طبیعی در دانه کاکائو وجود داشته و بسته به محل رویش و درجه رسیدن دانه تا 58 درصد نیز بالغ گردد. دانه کاکائو حاوی بیش از 400 ترکیب است در میان این ترکیبات می توان از چربی کاکائو، پروتئین ، نشاسته فیبر خام کافئین و تئوبرومین (که هر دو محرک می باشند) نام برد. دانه کاکائو همچنین حاوی تیرآمین و فنیل اتیل آمین می باشد که هر دو این مواد باعث هوشیاری بیشتر می شود. طبق تعریف هیچ محصولی را نمی توان شکلات نامید مگر اینکه کره کاکائو چربی عمده موجود در آن باشد. این قانون در انگلستان و قاره اروپا به طور یکسانی عمل می شود. سایر کشورها قوانین خاص خود را دارند. در فلات قاره اروپا کره کاکائو تنها چربی مجاز است. در انگلستان تعریف قانونی شکلات عبارتست از محصولی که حد اقل 18 درصد کره کاکائو داشته باشد و مقدار چربی گیاهی آن بیشتر از 5 درصد نبوده و حد اقل 35 درصد از مواد جامد آن از انواع مواد جامد کاکائو باشد که از این مقدار نیز حد اقل مواد جامد بدون چربی کاکائو باید 14درصد باشد.
شکلات به عنوان یک ماده غذایی :
شکلات زمانی ماده تجملاتی محسوب می شد ولی هنگامی که در مصرف آن میانه روی شود به یک غذای مفید و قوی تبدیل می شود. هم اکنون شکلات تقریباً به عنوان یک فرآورده غذایی ضروری محسوب می شود. شکلات یک شیرینی بسیار خوشایند و دلپذیر و پذیرش سایر مواد غذایی را افزایش می دهد.
شکلات به عنوان یک ماده ضروری بوده و برای نیروهای مسلح یک جیره غذایی اضطراری محسوب می شود. یک پوند شکلات (gr 59/453 ) در حدود 2515 کیلو کالری انرژی را تأمین می نماید.
انواع مختلف شکلات
شکلات، ماده غذایی مشهوری در سراسر دنیاست که انواع و اشکال بسیار متنوعی دارد. معمولاً با تغییر در میزان مواد تشکیل دهنده ی شکلات ها، انواع متفاوتی از آن را ایجاد می نمایند.

* شکلات تیره: شکلاتی که بدون شیر تهیه می شود. گاهی به آن، شکلات ساده هم می گویند. معمولاً در تهیه آن، 35 درصد کاکائو به کار می رود.
* شکلات شیری: در تهیه آن، شیر هم به کار رفته است. در درست کردن آن ، 25 درصد کاکائو استفاده شده است.
* شکلات کم شیرین: نوعی شکلات است که برای تهیه غذاها به کار می رود. مقدار شکر آن هم کم می باشد.
* شکلات سفید: شکلاتی است که در تهیه آن، تنها از چربی دانه کاکائو، نه خود آن، استفاده می شود.


معمولاً اسانس نعنا، پرتقال، موز، توت فرنگی و... را برای طعم دادن به شکلات اضافه می کنند.

در شکلات های تخته ای از مغز میوه جات مثل، گردو، فندق، بادام زمینی و... استفاده می شود. گاهی عسل، کارامل، مربا، کشمش یا مویز هم در تهیه شکلات به کار می رود. شکلات یکی از معروف ترین اسنک ها در همه جای دنیاست.
ترکیب متوسط شکلات به قرار زیر است:
پروتئین 48 درصد ، چربی ها 5/32 درصد ، کربوهیدرات ها 5/59 درصد ، تئوبرومین 25/1 درصد.
همانطور که بیان گردید مشکلات یک ماده مغذی است ، برای مثال یک قطعه کوچک 100 گرمی شکلات شیری حاوی حدود 9 گرم پروتئین و 220 میلی گرم کلسیم است که به ترتیب یک هشتم و یک دوم مقادیر توصیه شده را برای یک فرد نسبتاً فعال دارد. همچنین یک هشتم نیاز انرژی و 15-0 درصد آهن ، تیامین و ریبو فلاوین مقادیر توصیه شده را تأمین می نماید .
رایج ترین پودر هایی که در شکلات سازی به کار می روند ، عبارتند ازشیر خشک کم چربی و شیر خشک پر چربی . هنگامی که از شیر خشک کم چربی استفاده می شود، چربی شیر به طور جدا گانه در مراحل بعدی شکلات سازی اضافه می گردد ، در نتیجه اجزاء شیری شکلاتها در استفاده از هر دو نوع شیر خشک ، یکسان خواهد بود ولی با این وجود طعم ، بافت و خواص روانی متفاوت خواهند بود . این امر تا حدودی به علت تفاوت گرما دهی در حین خشک کردن و نیز وجود حالات متفاوت چربی می باشد. در شیر کم چری و شیر پر چربی ، تمامی چربی آزاد است تا با اجزاء دیگر و کره کاکائو واکنش نشان دهد . حال آنکه بسیاری از شیر خشکهای پر چرب دارای نوعی چربی با پیوندهای قوی می باشند.
نکاتی در مورد شکلات :
شکلات یکی از فرآورده های لوکس و ظریف در صنایع غذایی است که ویژگی های کیفی آن دارای اهمیت بسیار زیادی است و بنا بر این کنترل عوامل زیر بایستی به طور مرتب روی آن انجام گیرد.
1- ارزیابی حسی :
ارزیابی حسی تحت شرایط استاندارد توسط افراد آموزش دیده و خبره بر روی ویژگی های طاهر، صاف و براق بودن سطح (جلاء) ، یکنواختی ته شکل ، ایجاد ، طعم و مزه ،بافت، اندازه ذرات و احساس آن روی زبان و غیره انجام می گیرد .
2- ارزیابی شیمیایی :
شامل PH ، خاکستر ، تعیین رطوبت که مقدار آن نباید از حدود 5/1 درصد تجاوز کند ( مقدار بیشتر آن روی ویژگی های ظاهری، فیریکی ، رنگ و طعم اثر نا مطلوب دارد.) همچنین مقدار و نوع چربی ، اسید های چرب ، فساد چربی ،طیف قندی وجود ذرات پوسته در پودر کاکائو و اندیس و فراکت نقطه ذوب ، عدد صابونی ، عدد یدی برای کاکائو می باشد .
3- پدیده شکوفه زدن : عبارتست از پیدایش لکه های سفید شکوفه مانند یا مایل به رنگ تیره روی سطح شکلات که بیشتر در شکلات های تیره ایجاد شده و عوامل مختلفی در آن دخالت دارد.
ذخیره کردن شکلات : شکلات مستعد جذب رطوبت و بوهای خارجی است. در نتیجه باید در محل خشک و خنک و بدور از نور و گرما ( ترجیحاً دمای 20-12 درجه سانتی گراد ) نگهداری شود. شکلات بسیار حساس به انواع بوهاست از این رو لازم است ، شکلات در یک محیط عاری از بوهای خارجی با یک جریان مناسب هوا نگهداری شود.
آب شدن شکلات : شکلات در درجه حرارت بین 40 و 45 درجه سانتی گراد به بهترین نحو ذوب می گردد. هرگز شکلات را در برابر منبع مستقیم حرارت قرار ندهید . ترجیحاً بهتر است از محفظه گرم یا بین فازی استفاده نمائید. ترتیبی فراهم کنید تا شکلات درجه حرارت یکنواختی در حدود 45-40 درجه سانتی گراد دریافت نماید.
سرد کردن شکلات: زمانی که محصولات با شکلات پوشش داده شوند ، لازم است سرد شده و یا در یک اتاق خنک با دمای 15-13 درجه سانتی گراد قرار داده شوند چرا که ظاهر براق نمای محصولات کاملاًًًًًًًًًً تمبر شده می تواند از طریق سرد کردن نامناسب تخریب شود.
محصولات شکلاتی که سرد شده یا در یخچال نگهداری شده اند را نباید ناگهان وارد هوای گرم نمود در غیر این صورت بر روی سطح شکلات کندانسیون روی خواهد داد. در واقع بهتر است محیطی که شکلات در آنجا استفاده می شود همواره نوعی از تهویه داشته باشد.
تولید شکلات:
کیفیت شکلات از طریق فرآیند تولید ، نسبت های مخلوط کردن و کیفیت مواد خام ، توده کاکائو ، کره کاکائو و شکر تأمین میگردد. توده کاکائو بسته به مقدار موجود طعم متمایزی بدست می دهد و هر چه توده کاکائو بیشتر شد طعم شکلات قویترو تلخ تراست و شکلات قوی شیرینی کمتری دارد چرا که باعث کاهش محتوی شکر می شود . کره کاکائو توسط دستگاههای پرس مخصوص از دانه های بو داده کاکائو بدست می آید. کره کاکائو هنگام جامد بودن رنگ زرد کمرنگی داشته و به شکل مایع زرد پر رنگ می باشد. کره کاکائو مزه ویژهای دارد که بسته به محل تولید ( نوع دانه کاکائو و کشور یا محل روییدن ) متغیر است. برای تهیه شکلات ساده یا تیره ، شکر، توده خرد شده کاکائو و طعم دهنده ها و لستین مخلوط می شود. ماده طعم دهنده مصرفی مثلاٌ وانیل یا وانیلین است. لستین به عنوان امولسینایر بکار رفته و معمولاٌ لستین سویا می شود.
فرآیند تولید شکلات:
فرایند تولید شکلات را می توان به صورت زیر خلاصه کرد :
1-از مخلوط نمودن( Mikuley ) لیکور کاکائو ، شیرین کننده حجیم و قسمت کوچکی از کره کاکائو ، خمیر شکلات با باند نسبتاٌ سفت و با قوام پلاستیکی به دست می آید.اگر بافت خیلی شل و نرم باشد خمیر به طور صحیح از غلطک بالا نخواهد رفت. همچنین اگر خیلی سفت باشد عبور کردن خمیر از بین غلطک ها به تعویق افتاده و یا با اشکال همراه می شود.
2-تصفیه(rekinig ) خمیر شکلات در صنعت شکلات سازی مدرن حائز اهمیت می باشدو بافت نرم و مطلوبی را ایجاد می نماید.هدف اصلی غلطک تصفیه کننده ( roall nkinu ) آسیاب نمودن خمیر شکلات وارد شده به آن است.این دستگاه به عنوان یک ماشین پخش کننده ذرات خرد شده عمل می نماید به طوری که تمام ذرات با اجزای چربی مایع کاملاً مرطوب می شوند. سرد کردن صحیح غلطک ها راه اصلی به منظور اطمینان از یکنواختی آسیاب(( qrind می باشد.زمان خاتمه آسیاب کردن به وسیله محاسبه اندازه ذرات در توده شکلات تصفیه شده ارز یابی می گردد. اندازه ذرات بسته به نوع شکلات عموماً بین Mm35-25 تغییر می کند.
3-کنچینگ برای بهبود طعم و بافت نهایی محصول می باشد. مواد فرار نا خاسته به وسیله به هم زدن مکانیکی خارج می شود و سیالیت بهبود می یابد. در کنچینگ مرطوب کل کره کاکائو در شروع فرآیند کنچینگ اضافه می شود. در صورتی که برای کنچینگ خشک به کره کاکائو در پایان فرآیند اضافه می گردد.
4- تمپرینگ صحیح پایداری مطلوب شکلات را در طول ذخیره سازی ونگهداری تضمین می کند.
میکرو بییولوژی آب نبات و شکلات:
با توجه به رطوبت کم این محصولات چنانچه آن ها را به طور صحیحی تولید، فرآیند و نگهداری کنیم . بندرت دچار فساد میکروبی خواهد شد. قند حاصل از چغندر قند و نیشکر حاوی انواع Mic ها است و مهمترین باکتری ها ی ما فساد در آن ها عبارتند از: باسیلوس و کلرستر یدیوم .
در صورت نگهداری مواد قندی در محیط های با رطوبت زیاد بعضی از این Mic ها در سطح خارجی آن ها رشد خواهد کرد. البته رشد مناسب در این محیط منوط به حضور سایر مواد مغذی ( بجز کربو هیدرات ها ) است. تورولا و گونه های اسموفیل ساکاروماسیس ( سابقاً به نام زیگوسساکاروماسیس معروف بوده است.) از مواد قندی با رطوبت بالا ایزوله شده اند.این ارگانیسم ها موجب اینورت شدن قند می شوند.
میکرو ارگانیسم های اسموفیل یا قند دوست:
میکرو ارگانیسم های اسموفیل که معمولاً در صنایع غذایی اهمیت دارند ، مخمرها می باشند آن ها قادر به رشد غلظت های زیاد قند بوده و اغلب باعث فساد عسل ، آب نبات ، شکلات هایی که در قسمت وسط نرم می باشند ، مربا ،معامس، شربت ذرت، عصاره آب میوه ها و سایر فرآورده های مشابه میگردد.مخمرهایی که می توانند در غلظت های زیاد قند رشد کنند یا قند را تحمل نمایند ممکن است اسموفیل یا متحمل قند شناخته شوند اما مکانیسم عمل تفاوت دارد.
آزمایش های اختصاصی فر آورده های قنادی:
زمینه میکروبی: زمینه میکروبی فرآورده های قنادی بستگی زیادی به اجزاء متشکله و روش تولید آن دارد. شیرینی هایی که در فرآیند آن ها از حرارت استفاده می شود حاوی تعداد کمی هاگ های مقاوم به حرارت می باشند در حالی که فرآورده هایی که حرارت نمی بینند دارای تعداد زیادی Mic می باشند که از اجزای ترکیب دهنده آن ها منشأ گرفته است. باکتری هایی که اسید لاکتیک تولید می کند ( لوکونوستوک فرنتریودس و گونه های لاکتوباسیلوس و استر پتوکوکوس) ارگانیسم هایی که اسید استیک تولید می نمایند ( به عنوان مثال استوباکر وگونه های باسیلوس و کلستریدیوم تریو استیکوم ) همراه با مخمر های متداول ( روبوتولا و ساکاروماسیس ) و کپک ها (آسپرژیلوس و پنی سیلیوم ) اغلب در فرآورده های قنادی یافت می شوند.
تغییر زمینه میکروبی در هنگام فساد:
فرآورده های قنادی اغلب دارای رطوبت کم می باشند و مانند مواد غذایی که حاوی رطوبت زیاد هستند ، مورد تهاجم میکروبی قرار نمی گیرند . معمولاً فررآورده های قنادی در شرایط سترون تولید نمی شوند. عامل مهم رشد Mic ها در این فرآورده ها وجود رطوبت و فعالیت آب است. اگر فعالیت آب کمتر از 90/0 باشد ، معمولاًٌ از رشد میکروب ها جلوگیری می کند به استثنای استاقیلوکوک که بعضی از سویه های آن در فعالیت آب از 85/0 نیز قادر به رشد می باشند. مخمر های معمولی در 88/0 قادر به رشد نیستند .
مراحل کنترل کیفیت شکلات :
به طور کلی کنترل کیفیت شکلات طی سه مرحله اصلی انجام می پذیرد:
1- کنترل کیفیت مواد اولیه 2/ کنترل کیفیت در طی فرآیند تولید 3/ کنترل یا بازرسی محصول نهایی تولید شده.
1- کنترل کیفیت مواد اولیه : که کنترل کیفیت مواد اولیه شامل آزمایشاتی از قبیل اندازه گیری رطوبت، آزمایشات پراکسید و اسیدیته ، اندازه گیری PH ، تعیین سختی آب ، اندازه گیری کلرور آب ، اندازه گیری بریکس (brex) ، اندیس پروکسید روغن و غیره می باشد. که برای انجام کنترل کیفیت شکلات تمام این آزمایشات از قبل باید بر روی مواد غذایی انجام گیرد تا درجه مرقوبیت هر یک از مواد اولیه مشخص گردد و در صورت مرقوب نبودن مواد اولیه آن ها را رد کرده و از مواد اولیه بهتری استفاده شود.
2-کنترل کیفیت در طی فرآیند تولید: برخی از نقاط کنترل چنانچه در فرآیند تولید یک محصول کنترل نشود موجب پایین آمدن راندمان تولید و در نتیجه آن ضرر اقتصادی خواهند شد. مهمترین نقاطی که در خط تولید باید تحت کنترل قرار گیرد عمدتا شامل موارد ذیل هستند.a) اتاق هایی که معمولا عمل فرمولاسیون در آنها انجام می شود. b) محل هایی که در آنها شاخص های مختلف مثل درجه حرارت، رطوبت، میزان خلا و مدت زمان اندازه گیری می شود مثل پاستوریزاسیون، استرلیزاسیون بلنچر، دیگهای تغلیظ و نظایر آنها c) نقاطی که احتمال بروز آلوده گیهای ثانویه در آنها وجود دارد مانند پمپها و نقاطی که احتمال باقی ماندن مواد غذایی در آنها وجود داشته و به راحتی نیز تمیز نمی شوند.
بعد از تعیین نقاط کنترل برروی خط تولید بایستی برنامه منظمی برای کنترل این نقاط صورت پذیرفته و به طور مرتب و برنامه ریزی شده این نقاط تحت بررسی و آزمون قرار گیرد.
3-کنترل یا بازرسی محصول نهایی: این مرحله در واقع مرحله ای است که امکان بهبود کیفیت ماده غذایی وجود ندارد و به همین علت نمی توان این مرحله را به عنوان مرحله کنترل کیفیت به شمار آورد زیرا در این مرحله فقط می توان نتایج فعالیتهای انجام شده در مراحل قبلی مثل تهیه مواد اولیه و کنترل فرآیند تولید انجام پذیرد. در این مرحله عمل کنترل کیفیت صورت پذیرفته و بازرسی های انجام شده در مرحله نهایی نشان دهنده چگونگی کنترل کیفیت در مراحل قبلی می باشد و مشخص می نماید که آیا کنترل کیفیت در مراحل قبلی به نحو مطلوبی صورت پذیرفته است یا خیر.
پودر آب پنیر و پودر لاکتوز
این دو نوع پودر در انواع زیادی از شکلات ها و روکش های طعم دار استفاده می شوند. این پودرها محصولات جانبی کارخانه جات پنیر و کازئین هستند و مزیت آنها شیرینی کمترشان نسبت به شکر است. در نتیجه می توانند در محصولاتی که به شیرینی کمتری نیاز دارند، جایگزین شوند.
اسیدیته و PH پنیر، مقدار مواد معدنی موجود در آب پنیر تحت الشعاع قرار می دهد. معمولا هرچه اسیدیته بالاتر باشد، مواد معدنی نیز بیشتر خواهد شد. این مطلب سبب افزایش مقدار طعم های نا خواسته در شکلات می گردد، بنابراین ترجیح داده می شود که مواد معدنی در آب پنیر حذف گردد.
اگر پروتئین را از آب پنیر جدا کنند، لاکتوز جدا می شود، آنگاه می توان آب پنیر را غلیظ و به شکل کریستالی در آورد.
شکلات را به حیوانات خانگی ندهید

مصرف شکلات برای سگ‌ها و دیگر حیوانات کوچک جثه و همچنین برای اسب‌ها مضر است و همچون سم در بدن آنها عمل می‌کند. این بدان دلیل است که شکلات، حاوی موادی است که بدن این جانوران قادر به هضم آنها نمی‌باشد. اگر به این دسته از حیوانات شکلات دهیم، ممکن است دچار حالت غش، حملات قلبی، خونریزی داخلی و در نهایت مرگ شوند.
تاثیر مفید شکلات تلخ برای سلامت قلب و عروق

پژوهشگران آمریکایی در جدیدترین تحقیقات خود نشان دادند مصرف شکلات تلخ جریان خون را در رگها تسهیل کرده و از این جهت برای سلامت قلب و رگها مفید است.

پژوهشگران آمریکایی در جدیدترین تحقیقات خود نشان دادند مصرف شکلات تلخ جریان خون را در رگها تسهیل کرده و از این جهت برای سلامت قلب و رگها مفید است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه ، براساس تحقیقات پژوهشگران دانشگاه ییل که نتایج آن در گزارش سالیانه دانشکده پزشکی کاردیولوژی ساتردی ارائه شده ، فلاونوییدها نقش مهمی در سلامتی قلب و عروق دارند.

فلاونوییدها گروهی از آنتی‌اکسیدانها هستند که در میوه‌ها و سبزیجات یافت می‌شوند.

این تحقیقات ارتباط قوی بین مصرف غذاهای غنی از فلاونویید مانند چای سبز، میوه و سبزیجات و مقابله با بیماریهای قلبی را اثبات می‌کند.

کاکائو یا شکلات تلخ در میان خوراکی‌های رایج دارای غنی‌ترین ذخایر فلاونوییدها هستند.

اگر چه این یافته‌ها حاکی از اثرات مثبت شکلات تلخ بر عملکرد رگها است اما پیشنهاد نمی‌شود افراد شکلات را بعنوان بخشی از برنامه غذایی روزانه خود قرار دهند اما توصیه می‌شود که چگونگی تاثیرات مثبت شکلات و دیگر غذاهای سرشار از فلوونوییدها بر عملکرد قلب و عروق مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

www.taghzeye.com
مصرف کننده ، تخصص ، مشارکت

سایر مقالات
مقاله قبلی آثار افزودن گلوتن به آرد معمولی بر روی کیفیت ماکا.. نان مقاله بعدی
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم