ورود کاربر     مرا با یاد داشته باش؟
 + ثبت نام

مقالات تصادفی
در سالهاي اخير به دلايل متعدد از جمله كيفيت نامناسب نانهاي سنتي و قيمت پايين نان، كشور ما با انبوهي از ضايعات نان مواجه است ، بطوري كه گاهي تا 30% نان تبديل به ضايعات مي شود و با توجه به حجم بسيار بالاي مصرف نان در كشور، اين رقم بسيار قابل توجه مي باشد. بر اساس گزارش ايرنا، شهروندان ايراني سالانه 300 ميليون دلار نان ضايع مي كنند. با توجه به كپك زدگي بخش قابل توجهي از ضايعان نان، احتمال وجود مايكوتوكسين ها در آنها بسيار زياد مي باشد. مايكوتوكسين ها سموم قارچي هستند كه در حيوانات و انسان خاصيت جهش زايي و سرطان زايي دارند. در بين مايكوتوكسين ها 14 نوع سرطان زا وجود دارد و آفلاتوكسين ها قوي ترين و خطرناك ترين آنها هستند.

ورود
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید
SmartSection is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of INBOX Solutions (http://inboxinternational.com)
مقاله ها > 1-مقاله های فارسی > 2-1- مقاله های گوشتی > بازرسی بهداشتی گوشت در کشتارگاههای دام
بازرسی بهداشتی گوشت در کشتارگاههای دام
نوشته شده توسط Saeidnia در تاریخ ۱۳۸۸/۶/۲۴ (3027 بار خوانده شده)

اداره کل دامپزشکی استان فارس

اداره نظارت بر بهداشت عمومی

 بازرسی بهداشتی گوشت

در کشتارگاههای دام

تنظیم: وحید رستگار

بازرسي گوشت

اصول كلي بازرسي گوشت شامل معاينه دام زنده قبل از كشتار ، بازرسي لاشه و احشاء‌بعد از كشتار و در صورت لزوم انجام آزمايشات مختلف مي باشد.بازرسي قبل از كشتار

در اين نوع بازرسي بايد حيوانات سالم از غير سالم تشخيص داده شود . اين بازرسي از حداكثر 24 ساعت قبل از كشتار تا چند

دقيقه قبل از كشتار معمولا" در سالن انتظار ،‌در محلي كه دام ها آرام و درحال استراحت هستند ،‌انجام ميشود . اين بازرسي 50درصد عمليات بازرسي گوشت را شامل مي شود و علاوه بر اينكه كمك موثري در تشخيص بسياري و عوارض در هنگام بازرسي پس از كشتار مي نمايد ، تشخيص بعضي از بيماريها از جمله هاري ،‌كزار ، تب شير ،    (B.S.E) و بعضي مسموميت ها كه در لاشه هيچ علامتي ندارند و در بازرسي پس از كشتار قابل تشخيص نمي باشند را ممكن مي سازد . در بازرسي قبل از كشتار نيازي به مقيد كردن و معاينه دقيق دام ها نيست و معمولا" با مشاهده سالم بودن دام تشخيص داده مي شود . دام سالم سرحال و كنجكاو بوده و داراي چشم هاي براق موهاي صاف و پوزه مرطوب مي باشد . نشخوار مي كند و بدنش داراي تقارن دو طرفه است .ترشحي از بيني ،‌دهان ، چشم ،‌واژن و مقعد ندارد و تنفش طبيعي و آرام است . اما دام غير سالم بيحال است و چرت مي زند ، نشخوار نمي كند و معمولا" علائمي از بيماري مثل اسهال ، نفخ ،‌عطسه يا سرفه ،‌لنگش ،‌ترشحات چركي يا خوني از دهان ،‌بيني،‌مقعد يا واژن ،‌عدم تعادل ،‌لاغري شديد ،‌تنفس غير طبيعي و .... را نشان مي دهد .

دربازرسي قبل از كشتار دام ها به سه دسته تقسيم مي شوند .

1- دام هاي سالم كه جهت كشتار روانه كشتارگاه مي شوند .

2- دام هاي داراي عوارض و بيماري هاي غير مهم مثل  موضعي ، شكستگي ها ،‌تورم پستان بدون تب ،‌آبسه هاي موضعي و سطحي .... اينگونه دام ها بايد جهت كشتار به كشتارگاه اضطراري فرستاده شوند ودر صورت عدم وجود كشتارگاه اضطراري بايد در آخر خط كشتار ،‌كشتار شوند .

3- دام هاي تب دار و دام هائي كه داراي عوارض و بيماريهاي عفوني و خطرناكي مثل يرقان ، شاربن ،‌هاري ،‌مسموميت ،‌كزاز ،‌طاعون ،‌لاغري شديد ، شاربن علامتي ، اغماء‌و .... هستند ،‌اينگونه دام ها بايستي درمان شده يا معدوم گردند و به هيچ عنوان نبايد به داخل خط كشتار فرستاده شوند .

توجه : دامي كه به تازگي به آن دارو تزريق شده ،‌نبايد كشتار شود و در صورتيكه دربازرسي قبل از كشتار تشخيص داده شود بايد از ذبح دام جلوگيري نمود و با تحقيق نوع دارو را مشخص كرد و با توجه به نوع دارو ، ذبح دام را چند روزي به تاخير انداخت و در صورتي كه پس از كشتار متوجه تزريق دارو به دام شديم ،‌انجام آزمايشات مربوطه قضاوت نهائي را مشخص مي نمايد .

بسياري از بيماري ها در بازرسي قبل از كشتار تا حدودي قابل تشخيص هستند ،‌از جمله شاربن، شاربن علامتي ،‌بعضي تومورها ،‌پنوموني حاد ، تب شير ،‌ليستريوز ،‌شبه هاري،‌هاري ،‌كزار ،‌ديفتري گوساله ها ،‌آبله گاوي ،‌اسهال هاي عفوني ،‌آرتريت و عفونت هاي سم ،‌جفت ماندگي ،‌عفونت پستان و رحم،‌لاغري شديد ،‌سل ،‌بعضي مسموميت هاي گياهي يا شيميائي ،‌يرقان ، جرب يا گال ،‌قارچ هاي پوستي ، عفونت هاي ناي و بيني گاوان (IBR)تب نزله اي بدخيم (MCF)،‌تب برفكي (FMD)و....

بازرسي بعداز كشتار

1-    قبل از پرداختن به بازرسي پس از كشتار لازم است گزارش معاينات قبل از كشتار ملاحظه شود .

2-  اين بازرسي بايد بلافاصله بعد از كشتار انجام شود ،‌چون اگر  از كشتار دام بگذرد عضلات لاشه سفت شده و بازرسي آن مشكل مي شود .

3-    درموقع بازرسي قسمتهاي مختلف هردام شامل لاشه،‌سر واحشاء‌بايدمشخص بوده و همراه هم در اختيار بازرس قرار گيرند.

4-  در صورتي كه در محل بازرسي براي تامين روشنائي از لامپ استفاده مي شود بايد از انواعي استفاده شود كه تغييري در رنگ لاشه و احشاء ايجاد ننمايد .

5-  در حين بازرسي بعد از كشتار بايد از ايجاد برشهاي بي مورد و اضافي در لاشه خودداري شود ،‌زيرا اين امر باعث ورود ميكرب ها به داخل لاشه و آلودگي آن مي شود .

6-  در كشتارگاه بايد آب گرم و سرد پر فشار جهت شستشو وجود داشته باشد ، آب گرم بايد 80درجه سانتي گراد حرارت داشته باشد ،‌زيرا در اين حالت چربي ها شسته شده و بسياري از ميكروب ها از بين مي روند همچنين بايد در قسمت هاي مختلف كشتارگاه دستشوئي و صابون جهت شستشوي دست و وسائل كارگران وجود داشته باشد .

7-  قسمت هاي آلوده كشتارگاه مثل محل نگهداري پوست و احشاء‌،‌محل تخليه محتويات شكمبه و روده ها ،‌حمام و توالت بايد خارج از سالن اصلي كشتارگاه تا آلودگي به داخل كشتارگاه راه نيابد .

8-  كيست ها و آبسه ها نبايد روي لاشه برش داده شوند زيرا لاشه را آلوده ميكنند در صورت لزوم لمس شوند و بعد از جدا شدن از لاشه برش داده شوند .عمليات بازرسي پس از كشتار شامل مشاهده ،‌ملامسه ، بوئيدن ( در موارد ضروري و بي خطر مثل بوي ادرار بوي استن  و ..... )‌و برش دادن است .

بازرسي قلب

1-    مشاهده سطح پريكارد جهت پربكارديت ، آبسه ، كيست ،‌و تومورها

2-    برش طولي بطن هاي چپ و راست و ديواره بين دو بطن به ويژه جهت سستي سركوس بويس

نكات مهم وقابل توجه

1-    وجود خونريزي پتشي روي اپي كارد ،‌معمولا" نشانه بيماري هاي تب دار ميباشد

2-  در بطن چپ دام سالم در صورتي كه خونگيري خوب انجام شده باشد خون وجود ندارد وجود خون لخته شده در بطن چپ نشانه خستگي ،‌تب ، نارسائي شديد قلبي ، مسموميت و يا اغماء‌دام در هنگام كشتار و يا خونگيري ناقص پس از كشتار است .

3-  شل بودن عضله قلب هنگام بازرسي نشان دهنده بيماريهاي عفوني تب دار ،‌خستگي ,يا بيماري هاي مزمن تحليل برنده مي باشد .

بازرسي كبد

1- مشاهده و ملامسه كبد به ويژه جهت اكتينوباسيلوز ،‌آبسه و كيست هيداتيد

2-برش مجاري صفراوي جهت انگلهایی مثل فاسيولا هپاتيكا,ديكروسليوم,لينگواتولاسراتا ومرحله لاروي انگل ازوفاگوستوموم

3- برش پارانشیم كبد مخصوصا" جهت سيسي سركوس بويس

  4- برش غدد لنفاوي پورتال

بازرس دستگاه گوارش

1-    ملامسه نگاري ( رتيكولوم ) جهت جسم خارجي TRP

2-    برش غدد لنفاوي مزانتر در مناطقي كه بيماري سل وجود دارد و نيز جهت بيماري يون

3- مشاهده روده ها جهت انتریت (‌روده ها متورم و پرخون مي شود ) اسهال و همچنين بيماري يون كه ديواره روده ها كلفت و چين خورده ميشوند .

بازرسي كليه

معمولا" كليه ها تا آخرين مرحله بازرسي از لاشه جدا نمي شوند و در اتمام عمليات بازرسي از روي لاشه برداشته مي شوند ،‌جهت بازرسي كليه ها نيازي به برش دادن نيست و تنها مشاهده و ملامسه صورت مي گيرد ،‌كليه ها جهت نفريت ،‌آبسه و كيست و سل و .... بازرسي مي شوند . هر گونه تغيير رنگ و تغيير اندازه باعث حذف كليه ها مي شود .

توجه :

اگر در كليه ضايعات سلي مشاهده شود كل لاشه بايد حذف شود.

بازرسي طحال

مشاهده و ملامسه مي شود خصوصا" براي بيماريهاي شاربن وسل در هرحالت طحال بايد حذف شود.

بازرسي رحم

مشاهده و در صورت لزوم ملامسه مي شود. چركي بودن رحم از روي سطح آن معلوم است و نيازي به برش دادن ندارد در لاشه هاي آبستن مشكوك به بروسلوز بايد بدون برش دادن رحم را از بالاي سرويكس قطع نموده و خارج ساخت (‌با دستكش ) رحم به طور كلي حذف مي شود .

جنين به دليل احتمال داشتن آلودگي هاي ميكروبي (‌بروسلوز ،‌سالمونلوز؛لیستریوزو...) و كم بودن ارزش غذائي ( بيش از 90 درصد وزن بدن جنين را آب تشكيل مي دهد )‌و همچنين فقیر بودن از نظر  گليكوژن و عدم توليد اسيد لاكيتك در لاشه  بايد حذف شود و مصرف آن از نظر بهداشتي ممنوع است .

بازرسي پستان

تنها مشاهده مي شود و بايد از برش آنها حتي در دام سالم خودداري شود . زيرا موجب آلودگي لاشه مي شوند . پستان ها به طور كلي حذف مي شوند ، غدد فوق پستاني نيز جهت ضايعات سل برش داده مي شوند . بيضه ها نيز به طور كلي حذف مي شوند و نيازي به بازرسي ندارند .

بازرسي لاشه

در گاو در مرحله اول بايد لاشه شقه شود تا علاوه بر تسهيل كار بازرسي ، سطح بريده شده استخوان ها قابل ديدن باشد ، بازرسي لاشه شامل موارد زير است :

1-  مشاهده سطح خارجي وداخلي لاشه ، سطح عضلات ،پريتونيوم,‌ديافراگم ، پرده جنب و محوطه لگني جهت پرخوني ، خونريزي ، هيپودرما ,محل تزريق دارو ، تومورها ،‌زردي ،‌آبسه ،‌لاغري و انواع تغيير رنگ ها

توجه:

در دام هاي تب دار و نيز دام هائي كه به صورت ناقص خونگيري شده اند سیاه رگهاي بين دنده اي ،‌پرخون و تيره رنگ هستند .

2- مشاهده سطح استخوان هاي بريده جهت سل استخواني ،‌كيست ها و آبسه ها

3- ملامسه ودرصورت لزوم برش غدد لنفاوي پيش كتفي(prescapular  )،پشت راني(precrural)وپشت رانی(popliteal) وایلیاک(iliac)

4- برش عضله(triceps bronchi) براي ديدن سيستمي سركوس بويس

بازرسي پس از كشتار در گوسفند و بز

بازرسي بعد از كشتار در گوسفند شبيه گاو ولي سطحي تر از آن است و شامل موارد زير است .

1-بازرسي ( مشاهده و ملامسه ) سطح داخلي و خارجي لاشه ،‌عضلات شكم و قفسه صدري ،‌ديافراگم وپريتونيوم ومحوطه لگني جهت پرخوني ،‌تب ،‌خونگيري ناقص ،‌زردي ،‌انگل هيپودرما و ساركوسيست

توجه :

در گوسفند سطح داخلي مري محل مناسبي براي ديدن انگل ساركوسيست مي باشد ،‌معمولا" براي ديدن اين انگل پس از بازرسي احشاء‌داخلي بايد به سراغ عضلات (‌خصوصا" عضلات قفسه صدري ، شكم و ديافراگم ) و مري رفت.

2-بازرسي ريه ها

شامل مشاهده و ملامسه ريه ها و غدد لنفاوي مربوطه است جهت پنوموني ، ادنوماتوز ( يكي از ضايعات توموري شكل در ريه كه در آن ریه چند برابر شده و از حالت اسفنجي به حالت پارانشيني در مي آيد ) ، كيست ها ،‌آبسه ها ،‌ضايعات انگلي و ...

3-بازرسي كبد

كه شامل مشاهده و ملامسه كبد و غدد لنفاوي مربوطه است جهت كيست هيداتيد ،‌انگل فاسيولا هياتيكا ،‌ديكرو سليوم و سيستي سركوس تنيوكوليس

4-ملامسه غدد لنفاوي پيش كتفي ،‌پيش راني ، پس راني ( واقع در محل اتصالSacrum و آخرين مهر ه كمري ) و فوق پستاني در دام هاي ماده ومغابني سطحي در دام هاي نر جهت ضايعات مختلف

5-بررسي و ملامسه مفاضل جهت آرتريت

7-مشاهده وملامسه قلب جهت پرخوني،‌اپيكارديت،‌آبسه ها وكيست هابخصوصCysticercus Ovis،‌اگر اين انگل درقلب ديده شودقلب حذف ميشود

توجه :

در گوسفند و بز نيازي به برش دادن غدد لنفاوي نمي باشد و تنها مشاهده و ملامسه صورت مي گیرد .

مهمترين ضايعات عمومي پاتولوژيك

 تب

علائم تب در لاشه عباتند از :

1-    پرخوني عروق خوني خصوصا" سياه رگها و عروق بافت همبند زير جلدي

2-    لاشه ظاهري پرخون دارد و رنگ گوشت قرمز تيره مي باشد و چربي هاي زير پوست صورتي رنگ به نظر مي رسد .

3-    اندام هاي داخلي مثل كبد ،‌كليه ها و قلب دچار تغييرات و ضايعات مختلفي هستند

4-    جمود نعشي در لاشه رخ نمي دهد و يا سريعا" ايجاد شده و زود از بين مي رود .

قضاوت :

حذف كلي لاشه و احشاء‌

خونگيري ناقص

به علل مختلف از جمله كشتار غلط ،‌تلف شدن دام در مرحله بيهوشي ،‌نفخ شديد دام قبل از كشتار و كشتار دام در حالت اغماء‌يا خفگي به وجود آمده و علائم آن عبارتند از پرخوني عروق زير جلدي ،‌تيرگي گوشت ، پرخوني اندام هاي داخلي ،‌وجود خون درعروق خوني بين دنده اي و وجود لخته خون دربطن چپ

تفاوت تب وخونگيري ناقص

درلاشه هاي تب دار معمولا"‌ضايعاتي در اندام هاي داخلي از جمله كبد وجود دارد و گاهي نقاط خونريزي روي قلب ديده مي شود

قضاوت:

در صورت مصرف سريع گوشت اجازه مصرف داده مي شود در غير اينصورت بايد از مصرف لاشه خودداري شود زيرا خون محيط مناسبي براي رشد و تكثير انواع ميكروبها در لاشه مي باش به اينگونه لاشه ها بايد مهر درجه دو زده شود تا سريعا" مصرف شوند

تورم ابريCludy Suelliny

يك تخريب اوليه بافتي است و معمولا"،‌در كبد ،‌كليه و گاهي عضلات ايجاد مي شود ،‌عضو مبتلا بزرگ شده ، رنگ پريده و نرم تر مي شود و لایه سروزي یا كپسول آن كدر مي گردد ودرحالت پيشرفته شبيه بافت پخته شده مي شود جهت تشخيص, كبد را روي ميز قرار داده و چند برش عرضي به آن مي دهيم در بافت مبتلا لبه هاي برش از هم باز مي شود ولي دربافت سالم لبه ها از هم فاصله نمي گيرد .

قضاوت:

تورم ابري دال بر يك حالت اختلال عمومي و سپتيك در دام است معمولا" اندام هاي مبتلا را حذف نموده و در بقيه قسمت هاي لاشه به دنبال ضايعه اصلي به جستجو و بازرسي دقيق مي پردازد

تغييرات چربي Fatty Changs

تغييرات چربي دو نوع است

1-  فيزيولوژيك:اين حالت در اثر مصرف غذاهاي پرچربي ايجاد مي شود و تنها در كبد يده ميشود ( كبد بزرگتر ، سنگين تر و مقداري متورم است و لبه هاي آن گرد شده و كپسول درخشنده و طبيعي دارد ) و در صورتي كه كبد را برش دهيم لبه هاي برش از هم فاصله مي گيرند و پارانشيم كبد چرب است

قضاوت:

اگر لاشه مسئله ديگري نداشته باشد مصرف آن و مصرف كبد بلامانع است

2-  پاتولوژيك :معمولا" به دنبال تورم ابري به وجود مي آيد در اين حالت عضو مبتلا رنگ پريده بوده و در ملامسه حالت چرب و گريسي داشته و شكننده است و داراي كپسول تيره و چروكيده مي باشد بافت كبد در اين حالت چروكيده و كوچك تر مي شود

قضاوت :

حذف عضو مبتلا و دقت بيشتر در بازرسي لاشه

نكروز

بافت نكروز رنگ پريده بوده و شبيه بافت پخته مي باشد

قضاوت:

حذف بافت مبتلا و دقت بيشتر در بازرسي لاشه

كم خوني

اگر همراه با لاغري ،‌خونشاش و زردي باشد ،‌كل لاشه حذف مي شود در غير اينصورت لازم است آزمايشات باكتريولوژي يا شيميائي انجام شود

ادم يا خيز

وجود مايع در حفرات بدن و يا فضاي بين سلولي را خيز گويند

قضاوت :

در صورت وجود مايع در بافت هاي زير جلدي و بافت هاي همبند بايد كل لاشه حذف شود در آسيت ( وجود مايه در حفره شكمي ) و هيدروتراكس ( وجود مايع در قفسه صدري ) اكر لاشه لاغر باشد بايد حذف شود ودر صورتي كه وضعيت لاشه خوب باشد 24-12 ساعت آن را نگه مي دارند اگر سطح لاشه و پرده جنب و پريتونيوم خشك شده باشد قابل مصرف است و درغير اينصورت بايد كل لاشه حذف شود .

 لاغري

لاغري دو نوع است

1-  لاغري غير پاتولوژيك :به دليل ضعف جيره غذائي و يا توليد بالا به وجود مي آيد . دراين حالت معمولا" چربي لاشه كم ، سطح لاشه خشك و گوشت تيره تر از حالت معمولي بوده و عارضه ديگري در لاشه ديده ني شود .

قضاوت:

اگر خيلي شديد نباشد ، مصرف لاشه بلامانع است .

2-    لاغري پاتولوژيك

دراين حالت چربي هاي لاشه حالت ژلاتيني دارد ( به ويژه در ناحيه ايلياك واطراف قلب و كليه ) ، سطح خارجي و داخلي لاشه مرطوب است و غدد لنفاوي بزرگ و ادم دار ميباشند .

قضاوت:

اگر همراه يك بيماري خاص باشد ،‌لاشه حذف مي شود . ولي اگر علائم بيماري خاصي ديده نشود . كشت ميكروبي داده مي شود و همچنين لاشه را به مدت 24 ساعت نگه مي دارند . درصورت منفي بودن جواب آزمايشات و خشك شدن سطوح داخلي و خارجي لاشه مي توان ا زلاشه در صنايع غذائي استفاده كرد .

تومورها

در مورد تومورهاي خوش خيم و بدخيم اگر تنها در يك نقطه از بدن ديده شوند ،‌حذف موضعي صورت ميگيرد و در صورتي كه در چند جاي بدن مشاهده شوند ،‌كل لاشه را بايد حذف نمود .

رنگهاي غير طبيعي در لاشه

آنتراكوز :وجود رنگ دانه سياه يا آبي مايل به سياه در ريه و غدد لنفاوي ريه ، اين حالت در دامهائي كه در حاشيه جاده ها ،‌كارخانجات و كوره هاي آجرپزي چرا مي كنند در اثر استنشاق دود و ذرات كربن به وجود مي آيد .

قضاوت : حذف ريه

ملانوز: وجود رنگدانه سياه رنگ ملانين در سلول هاي پوست ،‌شاخ ،‌مو ،‌چشم و قسمتهاي داخلي دهان و زبان طبيعي است وجود اين رنگدانه در محل هاي غير طبيعي مثل ريه ، كبد ، مننژ, نخاع،‌كليه ها ، پري تونيوم و پلورارا ملانوز مي گويد . اين حالت تقريبا" شبيه مركب پاشيده شده بر روي عضله ديده مي شود .

قضاوت:

اندام هاي مبتلا حذف مي شوند و در صورتي كه كلي و عمومي باشد ،‌كل و لاشه و احشاء‌حذف مي شوند .

گزانتور: رسوب رنگدانه ليپوفوشين ( قهوه اي يا زرد مايل به قهوه اي ) در قلب و عضلات و اندام هاي ديگر .

(Pink tooth)Congenital Porphyriaرسوب رنگدانه پورفيرين ( قهوه اي تيره )‌در قسمت هاي بريده شده استخوانها و بعضي از احشاء يك حالت مادرزادي در گوساله هاي جوان مي باشد .

قضاوت :

حذف تماس استخوان هاي رنگي و احشاء‌ مبتلا

تغيير رنگ ناحيه زير جلدي يا عضله در اثر تزريق داروها

محل تزريق دارو بايد حذف شود مثلا" اگر دارئ در ران تزريق شده باشد كل ران حذف مي شود و در مورد بقيه لاشه بايد آزمايشات مربوطه انجام شود .

زردي

رسوب رنگدانه بيلي روبين در بافت هاي مختلف بدن كه در بافت هاي سفيد رنگ مثل چربي ،‌نخاع ،‌تاندون ها ،‌سفيده چشم ،‌مفاصل و بافت هاي ديگر مثل پرده جنب ،‌پري تونيوم ،‌بافت هاي همبند و اندو تلبوم عروق قابل مشاهده است زردي دو نوع است

الف) زردي فيزيولوژيك:در اين حالت رنگدانه كاروتن دردام هاي پير ،‌پر شير و نيز در دامهائي كه جيره آنها كاروتن زيادي دارد ،‌در بافت چربي رسوب مي نمايد اين نوع زردي تنها در بافت چربي ديده مي شود .

قضاوت:

مصرف لاشه بلامانع است.

ب)زردي پاتولوژيك :عوامل مختلفي باعث آن مي شوند ،‌از جمله انسداد مجاري مفراوي در اثر انگل ها و تومورهاي كبدي ،‌سنگ هاي صفراوي و يا بيماري هاي تيلريوز ،‌بابريوز و ليترسيپروز ،‌تاثير مواد سمي بر روي كبد ( مسموميت هاي كبدي )‌و غيره .

قضاوت :

لاشه هائي كه زردي شديد دارند ،‌حذف مي شوند ، لاشه لاغري با زردي خفيف را 24 ساعت نگه مي دارند . در صورتي كه زردي برطرف شده باشد قابل مصرف است و درغيراين صورت بايد حذف شود .

بوهاي غير طبيعي درلاشه

1-    بوهاي مربوط به تغذيه مثلا" تغذيه با پودر ماهي ،‌شلغم ، چغندر و ...

2-    بوي ناشي از تجويز بعضي از داروها

3-    بوي استن د ر استونمي يا يا بيماري كتوز ،‌بوي ادراز در يورمي ،‌ليپوسيپروز يا انسداد مجاري ادراري

4-    بوهاي جنسي مثلا" در بز نر

 قضاوت:

لاشه هاي داراي بوي شديد به كلي حذف مي شوند ،‌لاشه هائي كه بوي خفيف دارند را 24 ساعت نگه داشته و سپس از گوشت تست جوش به عمل مي آورند ( تكه اي از گوشت را همراه با چربي در آب جوش انداخته و بخار آن را بو مي كنند ) اگر بو برطرف شده باشد قابل مصرف است و اگر نه ،‌لاشه حذف مي شود .

بيماريهاي اختصاصي در بازرسي گوشت

بيماريهاي باكتريائي

اكتينومايكوز

يكي از بيماري هاي مشترك انسان و دام است و بيشتر در گاو ديده مي شود . اين بيمراي باعث ابسه هاي حاوي چرك غليظ در استخوان ها خصوصا" استخوان هاي سر مي شود همچنين به ندرت در زبان ، لب ها ،‌دهان و مري ضايعه ايجاد مي كند.

اكتينوباسيلوز

اين بيماري در گاو وگوسفند ديده مي شود. در گاو باعث تورم و سفتي قاعده زبان مي شود گاهي اندازه ندولهاي حاصل از اين بيماري به اندازه يك فندق رسيده و باعث برجسته شدن مخاط زبان مي شود ، معمولا"‌در اين بيماري غدد لنفاوي ناحيه سري خصوصا" غده لنفاوي(Retropharyngeal) بزرگ مي شود . در گوسفند زخم هائي در داخل لب ها ،‌گردن و حتي كتف ها ديده مي شود كه گاهي به بيرون راه يافته و چرك از آن خارج مي شود ، ضايعات اين بيماري به ضايعات بيماي سل شباهت دارد .

حذف قسمت هاي آلوده ( غالبا" سر )

 ادنوماتوز ريوي

نوعي ذات الريه مزمن در گوسفند و بز است كه در آن حجم و وزن ريه گاهي تا سه برابر افزايش مي يابد . دراين بيماري بافت ريه از حالت اسفنجي به حالت پارانشيمي در مي آيد اين بيماري همراه با توكسمي و اشكالات عمومي و التهاب نيست گاهي اين بيماري همراه با آماس پرده جنب و چسبندگي مي باشد

قضاوت:

در صورت مناسب بودن لاشه فقط ريه حذف مي شود .

شاربن

يكي از بيماري هاي خطرناك و مشترك بين انسام و دام مي باشد ،‌علائم اين بيماري در دام عبارتند از لاشه تب دار و پرخون است ،‌خون سياه رنگ بوده و منعقد نمي شود ،‌طحال بزرگ شده حالت خميري يا لجني پيدا مي كند ، در روي سطوح سروزي بدن خونريزي ديده مي شود لاشه دام سريعا" باد مي كند سطح لاشه كف آلود است و غدد لنفاوي ،‌روده ها ،‌قلب ،‌كبد و كليه متورم ،‌پرخون و شكننده هستند . بيماري در انسان به سه فرم گوارشي ، ريوي و پوستي ديده مي شود و فرم هاي تنفسي و گوارشي اين بيماري در انسان مي تواند باعث مرگ شود .

قضاوت :

معدوم كردن لاشه و كليه امعاء‌و احشاء‌( سوزاندن كامل لاشه و يا دفن آن در يك گودال و ريختن آهك روي آن )

توجه :

1-    در صورتي كه در كشتارگاه با لاشه دام شاربني مواجه شديم بايد اقدامات ذيل به سرعت انجام شود .

الف) به كارگران توصيه شود دست ها و وسائل خود را ضد عفوني كنند .

ب)‌محيط كشتارگاه با فر مالين 5تا 10 درصد يا اسيد 3 درصد ضد عفوني شود

ج)لاشه دام شاربني سريعا" سوزانده يا دفن شود.

2- بايد از باز كردن لاشه دام مبتلا به شاربن اكيدا" خودداري شود . زيرا عامل بيماري در مجاورت اكسيژن به صورت اسپور درآمده و فوق العاده مقاوم مي شود ، به حدي كه ساليان سال در شرايط نامساعد محيطي زنده مي ماند ، در حالي كه اگر لاشه باز نشود عامل بيماري در عرض 4 روز از بين مي رود

بروسلوز

در دام هاي ماده باعث سقط جنين ، جفت ماندگي و نازائي و در دام هاي نر موجب تورم بيضه مي شود و يكي از مهم ترين بيماري هاي مشترك انسان و دام است يكي از راه هاي انتقال بيماري به انسان از طريق پوست مي باشد (‌خصوصا"‌ اگر پوست نازك و يا زخم شده باشد ) در مورد دام مبتلا به بروسلوز رعايت موارد زير ضروري مي باشد .

1-  دامي كه تست بروسلوز آن مثبت است بايد در آخر خط كشتار ، كشتار شود .  با توجه به اينكه بيشترين تعداد ميكروب در جفت و جنين سقط شده و ترشحات واژني قرار دارد ابتدا بايد پستان ، بيضه و رحم را بدون دستكاري  خارج كرده و به خارج از كشتارگاه جهت معدوم نمودن منتقل نمود همچنين بايد كليه غدد لنفاوي از لاشه خارج شوند .

2-    لازم است به كارگران اطلاع داده شود از دستكاري لاشه مبتلا به بروسلوز اكيدا" خودداري نمايند .

3-  در صورتي كه ترشحات رحمي يا پستاني روي لاشه بريزد بايد لاشه را با آب فشا رقوي شستشو داده و اسيد لاكتيك 1 درصد روي آن اسپري نمود .

4-  دام هائي كه در اثر ابتلا به بروسلوز سقط جنين داشته اند بهتر است همان موقع كشتار نشوند و لازم است مدتي به آنها فرصت داده شود تا باكتري در اندام هاي خاص موضعي شود.

نكات ديگر :

1- جنين هاي سقط شده در اثر بروسلوز برونكوپنوموني داشته و در حفره شكمي آنها مايعات خوني تجمع مي يابد

2- عامل بيماري بروسلوز در انسان بروسلا ملي تنسيس است كه بيشتر در گوسفند و بز وجود دارد و در گاو كمتر است .

قضاوت:

باكتري بيشتر در غدد لنفاوي و اندام هاي داخلي از جمله رحم ، پستان و سينه جايگزين مي شود و معمولا" مصرف گوشت دام مبتلا به بروسلوز بلامانع است ، زيرا

1-    تعداد باكتري در عضلات بسيار كم است

2-    عامل بيماري در ph اسيدي لاشه بعد از كشتار از بين مي رود

البته لازم است لاشه (عضلات ) قل از مصرف24تا 48 ساعت در يخچال نگهداري شود به جز عضلات ،‌بقيه امعاء‌و احشاء و حتي استخوان ها بايد به طور كامل حذف شوند همچنين اگر امكان پذير باشد بهتر است لاشه دام بروسلوزي به صورت فرآورده هاي گوشتي ( مثل سوسيس و كالباس ) كه پخته مي شوند مصرف شود .

 لنفاديت كازئوز

در اين حالت غدد لنفاوي بزرگ و حاوي چرك بدون بوميشوند درحالت مزمن چرك حالت پنيري ولايه لايه ميكنند ( شبيه پياز )

قضاوت :

اگر عمومي باشد و غدد لنفاوي متعددي در گير باشند ويا همراه با لاغري مفرط باشد ، لاشه حذف مي شود و اگر عمومي نبوده و همراه با لاغري نباشد حذف موضعي و اصلاح لاشه انجام مي شود .

Tuberculosis

وجود توبركل ها يا ندول هاي پنيري و آهكي د راندام هاي مختلف بدن و غدد لنفاوي مربوطه منجمله ريه ، پرده جنب ،‌پري تونيوم ،‌كبد ،‌طحال ،‌كليه ،‌استخوان ها و مفاضل ستون مهره ها و نخاع ، عضلات ( زبان و مايو كارد ) و پوست واندامهاي ديگر بدن

در اين بيماري غدد لنفاوي بدن دچار ضايعه شده و به تدريج آهكي مي شوند در بازرسي بايد غدد لنفاوي ريه ،‌سر ،‌كبد و مزانتر برش داده شوند و همچنين غدد لنفاوي لاشه بايد مشاهده و ملامسه شوند ضمنا" دامي كه با تست سل مثبت روانه كشتارگاه مي شود بايد تمام غدد لنفاوي احشاء‌و لاشه مورد بازرسي قرار گرفته و برش داده شوند .

قضاوت :

در حالت موضعي كه ضايعات آهكي شده و باكتري از طريق جريان خون در بدن پخش نشده است و ضايعات فقط در يك عضو ديده مي شود ، در صورتيكه لاشه لاغر نباشد فقط عضو مبتلا حذف مي شود همچنين اگر فقط يك غدد لنفاوي آلوده باشد ، فقط عضومربوطه حذف مي شود و در صورتي كه سل عمومي شده باشد ، يعني باكتري وارد خون شده وضايعات مربوطه در چند محل ديده شود ويا درحالت سل ارزني ،‌كل لاشه حذف مي شود .

توجه :

در صورتي كه ضايعات سلي دريكي از ارگانهاي طحال ،‌پستان ، كليه ، رحم ، تخمدان ،‌بيضه ،‌مغز و نخاع و استخوان مشاهده شود بيماري عمومي تلقي شده و بايد كل لاشه حذف شود

بيماري يون

در اين بيماري ديواره روده ها كلفت و چين دار مي شود و غدد لنفاوي مزانتر بزرگ و متورم ميگردد

قضاوت :

در صورتي كه لاشه مرطوب و لاغر باشد ،‌حذف مي شود، ولي اگر لاشه لاغر نباشد تا 24 ساعت آن را نگه مي دارند ، در صورتي كه خشك شده باشد قابل مصرف است و در غير اين صورت به طور كامل حذف مي شود .

ليپتوسپيروز

علائم اين بيماري درلاشه عبارتند از كم خوني ، خونشاش  ، ضايعات كليوي ،‌آماس و نكروز كبد ،‌زخم شيردان و زردي

قضاوت:

در فرم حاد بيماري كل لاشه و در فرم مزمن آن كبد و كليه حذف مي شود .

سالمونلوز

بيماري مشترك بين انسان و دام است و دردام ها به شكل سپتي سمي ، اسهال حاد و مزمن ممكن است بروز كند

قضاوت :

از هرراهي كه وجود باكتري دردام تشخيص داده شود بايد لاشه را حذف نمود .

سياه مرض(هپاتت نكروزان يا قانقاريا)

دراين بيماري نقاط نكروزه اي به قطر2-1 سانتي متر با حاشيه پرخون در كبد ديده مي شود گاهي قطر اين ضايعات به 5 سانتي متر هم مي رسد عامل بيماري معمولا" همراه با لارو كپلك از دستگاه گوارش به كبد برده مي شود و درمحل ضايعات حاصله از انگل دركبد رشد كرده و توليد سم مي كند

قضاوت :  

حذف كلي لاشه

آنتروتوكسمي

اين بيماري معمولا بدنبال مصرف ناگهاني وفراوان موادمغذي رخ مي دهد و معمولادراوائل بهار وفصل برداشت غلات ديده مي شود

علائم اين بيماري در لاشه عباتند از نفخ لاشه پس از مرگ ، پرخوني عروق خوني و پرخوني و نرم شدن كليه ها ( خصوصا" چند ساعت پس از مرگ ) و پرخوني قلب و كبد

قضاوت :

حذف كلي لاشه

بيماري خون شاش(Bacillary Haemorogin uria)

يك بيماري حاد و كشنده در گوسفند و گاو مي باشد ،‌ضايعات اين بيماري در لاشه عبارتند از تب ، كم خوني زردي ، ادم زيرجلدي ( ژلاتيني و صورتي رنگ ) تجمع مايع صورتي رنگ در قفسه صدري و حفره شكمي و خونشاش  همچنين در كبد نقاط نكروزه اي به قطر 5-3 سانتيمترديد ه مي شود .

قضاوت :

حذف كلي لاشه

شاربن علامتي

اين بيماري بايد در بازرسي قبل از كشتار تشخيص داده شد و از كشتاردام جلوگيري گردد در دام مبتلا ،‌لاشه تب دار وتيره رنگ است و در زير پوست حالت تجمع گاز ديده مي شود وقتي عضلات بدن خصوصا" عضلات كپل ،‌گردن ، سينه ، و كتف برش داده شود ،‌حباب گاز كه بوي ترشيدگي دارند ،‌از محل برش خارج مي شود ،‌بافت زير جلدي حالت ژلاتيني پيدا مي كند در محوطه شكمي مايع قرمز تيره وجود دارد و خون دام تيره رنگ است و سريعا" لخته مي شود .

قضاوت :

حدف كلي لاشه

كلي باسيلوز

عامل بيماري باكتري مي باشد و معمولا" در بره ها ،‌بزغاله ها و گوساله ها موجب اسهال سفيد ،‌ذات الريه ،‌مننژيت ،‌آرتريت و سيتي سمي مي شود

قضاوت:

حذف كلي لاشه

نكروباسيلوز

عامل آن باكتري ميباشد و موجب بيماريها و ضايعاتي مثل ديفتري گوساله ها ،‌گنديدگي سم ،‌آبسه هاي سم ،‌عفونت ناي ، نكروز كبدي و ..... مي شود .

قضاوت :

در حالاتي كه همراه با توكسمي يا سپتي سمي ويا همراه با لاغري است حذف كلي لاشه و درحالت هاي موضعي ،‌ضبط موضعي و اصلاح لاشه صورت مي گيرد .

بيماريهاي ويروسي

ابله

دراين بيماري در صورتي كه لاشه تب دار باشد كلا" حذف مي شود و در صورتي كه لاشه تب نداشته باشد حذف موضعي انجام  مي شود ( لاشه اصلاح مي شود )

هاري

اين بيماري بايد در بازرسي قبل از كشتار تشخيص داده شود و علامتي در لاشه ندارد بايد از ذبح دامي كه علائم بيماري را نشان مي دهد اكيدا" خودداري شود اما ذبح داميكه توسط حيوان هارگزيده شده،‌ولي علائم بيماري درآن ظاهرنشده باشد ، بلامانع است

طاعون گاوي

اين بيماري در طول دستگاه گوارش ( از دهان تا روده هاي )‌ايجاد ضايعه مي نمايد .

قضاوت:

معدوم كردن كل دامهاي مبتلا و ضد عفوني كردن كامل محل و اطلاع فوري به مراكز دامپزشكي منطقه

تورم عفوني بيني و ناي گاوان

اين بيماري باعث آماس و التهاب قسمت فوقاني دستگاه تنفس مي شود و گاهي موجب ذات الريه ميگردد همچنين ممكن است موجب عفونت و آماس واژن وقضيب شود

قضاوت :

اگر لاشه تب دار نباشد ، حذف موضعي انجام مي شود و درصورتيكه لاشه تب دار باشد كل لاهش حذف مي شود .

تب نزله اي بدخيم

در اين بيماري ضايعاتي از قبيل التهاب چشم ، مجاري تنفسي و دهان و نيز سفيد شدن چشم ها ديده مي شود .

قضاوت :

اگر لاشه تب دار باشد و يا لاغري مفرط داشته باشد و يا خونگيري ناقص صورت گرفته باشد كل لاشه حذف مي شود و در غير اين صورت تنها سر و ريه ها حذف مي شوند .

اسهال ويروسي گاو

در دستگاه گوارش ايجاد ضايعاتي از قبيل پرخوني و سائيدگي مي نمايد و دام مبتلا اسهال توام با بلغم دارد

در فرم حاد كه لاشه تب دار است ، كل لاشه حذف مي شود و در فرم خفيف بيماري اگر لاشه مسئله ديگري نداشته باشد فقط دستگاه گوارش حذف مي شود .

پلوروپنوموني واگير بز

در اين بيماري حيوان دچار ذات الريه مي شود و ريه حالت مرمري پيدا مي كند همچنين اين بيماري گاهي موجب چسبندگي ريه و پرده جنب مي شود .

قضاوت :

اگر لاشه پرخون و لاغر نباشد ،‌ريه حذف مي شود . اگر چسبندگي وجود داشته باشد قفسه صدري نيز حذف مي شود و اگر لاشه لاغر و پرخون باشد ، كلا" حذف مي شود .

بيماري تب برفكي

اين بيماري در دهان ،سم و پستان ايجاد و زيكول مي نمايد

قضاوت:

در حيوانات بهبود يافته از بيماي ويا در مراحل ابتدائي در صورتيكه خونگيري كامل انجام شده باشد ، قسمت هاي مبتلا حذف مي شود ( لاشه اصلاح مي شود )‌و در صورتي كه بيماري همراه با تب يا لاغري شديد باشد ، كل لاشه حذف مي شود.

بيماي اكتيماي واگير

اين بيماري معمولا" در بره ها و بزغاله ها ايجاد ضايعاتي در لب ها و اطراف دهان و دام بالغ ايجاد ضايعاتي در اطراف پستان مي نمايد اين بيماري به انسان نيز قابل سرايت است .

قضاوت:

اگر بيماري خفيف بوده ولاشه لاغر نباشد ،‌قسمت هاي آلوده حذف مي شوند ولي اگر بيماري شديد يا همراه با لاغري باشد كل لاشه حذف مي گردد .

لوكوز گاوي

تشگيل توده يارانشمي سفيد ونرم در هر نقطه از بدن ،‌اين توده چركي و آبكي نيست به اين بيماري ((Lamphomatosisنيز مي گويند

قضاوت:

اگر عمومي باشد كل لاشه حذف مي شود ولي اگر محدود به يك ناحيه بوده و وضع لاشه خوب باشد حذف موضعي انجام مي شود

علاوه بر بيماري هاي فوق ،‌درحالات زير نيز لاشه به طور كلي حذف مي شود :

1-    كوفتگي شديد ياBruising اگر گسترده باشد .

2-    كم خوني شديد و پيشرفته

3-    التهاب پستان ، پريكارد ، پريتونيوم ، پرده جنب و ريه ها در صورتي كه حاد و Septic باشد

4-    وجود چرك در خون Pyemia

5-    توكسمي ،‌سپتي سمي و يورمي

6-     بيماري كزاز

بيماريهاي انگلي

درصنعت دامپروري وپرواربندي انگلها اهميت زيادي دارند . زيرا علاوه بر ايجاد تلفات دردام ها موجب كاهش توليد نيز مي گردند .

علائم آلودگي انگلي در بازرسي قبل از كشتار عبارت است از لاغري ، اسهال ، كم خوني ،‌زردي ،‌خونشاش ،‌خيز ،‌ذات الريه و....

بيماي هاي انگلي دستگاه گوارش

به طور كلي در آلودگي هاي انگلي دستگاه گوارش اگر ضايعات همراه با لاغري ،‌كم خوني و يا خيز عمومي باشد ،‌لاشه حذف
مي شود و در غير اينصورت تنها دستگاه گوارش حذف مي شود .

آلودگي هاي انگلي ريه

مهم ترين انگل ريه گاوViviparus Dictyocalus و مهم ترين انگلي ريه گوسفندِMullerius مي باشد

قضاوت :

معمولا"‌ در آلودگي هاي انگلي ريوي ،‌ريه ها ضبط مي شود و در صورتيكه ادم و لاغري نيز در لاشه مشاهده شود كل لاشه حذف مي شود

كپلك

آلودگي به اين انگل ها به دو فرم ديده مي شود :

1-  فرم حاد كه در اثر تهاجم تعداد زيادي نوزاد انگل از دستگاه گوارش به كبد ديده مي شود كه با تخريب بافت كبد و خونريزي موجب كم خوني و گاهي مرگ دام مي شود .

2-  فرم مزمن كه معمولا" چند ماه پس از ورود انگل علائم آن ظاهر مي شود كه اين علائم عبارتند از : ضعف، كاهش وزن ، سست بودن مو پشم ، تورم پلك ها و خيز در ناحيه گلو دراين حالت معمولا"‌انگل و ضايعات حاصل از آن در كبد قابل مشاهده مي باشد

قضاوت.

حذف كبد و در صورتي كه توام با لاغري شديد يا خيز عمومي باشد ، حذف كلي انجام مي شود.

ديكروسليوم

اين انگل كه طول آن در حدود 8-4 ميلي متر است ،‌در مجاري صفراوي كبد ديه مي شود و موجب ضايعات كبدي مي گردد ولي ضايعات حاصله از آن نسبت به انگل كپلک كمتراست .

قضاوت:

حذف كبد و درصورتي كه توام با لاغري مفرط يا خيز عمومي باشد ،‌كل لاشه حذف مي شود .

كيست هيداتيد

اين كيست معمولا" در كبد ، ريه ، كليه ،‌طحال وندرتا در مغز استخوان ها و عضلات ديده مي شود .

قضاوت:حذف ارگان هاي آلوده

توجه

كيست بايد به دقت در محل مناسبي مدفون شوند تا در دسترس سگ هاي ولگرد قرار نگيرد . در صورت پاشيده شدن مايع كيست به داخل چشم و يا تماس قسمت هاي زخم شده دست با مايع كيست امكان ابتلا انسان به كيست وجود دارد .

ساركوسيست

بيشتر در گوسفند ديده مي شود شكل آن دانه برنجي بوده و بيشتر در مري ، حلق،‌حنجره ،‌،‌ديافراگم و عضلات شكم مشاهده مي شود ، مهم ترين گونه ساركوسيست در گوسفند مي باشد كه طول آن گاهي به 15 ميليمتر هم ميرسد در صورتي كه انسان ميزبان اصلي انگل باشد ( در اثر خوردن گوشت آلوده به كيست انگل ) مبتلا به اسهال ،‌استفراغ ، بي اشتهائي و درد شكم و روده ها مي شود و در صورتي كه انسان ميزبان واسطه باشد ( در اثر تماس با مدفوع گوشتخواران ) دچار عوارضي همچون تب ، تورم زير جلدي ،‌درد عضلاني ، آسم و حالت هاي آلرژيك ( حساسيت) مي شود .

قضاوت:

در صورتيكه دريك جا ديده مي شود حذف موضعي انجام مي شود و اگر در چند عضله مشاهده شود كل لاشه حذف مي شود .

سيستي سركوس تنيوكوليس

اين كيست مربوط به يک كرم پهن دستگاه گوارش سگ مي باشد و گاو و گوسفند در اثر تماس با مدفوع سگ به آن آلوده مي شوند كيست معمولا" به صورت كيسه هاي پر از مايع آويزان در لايه هاي سروزي،‌سطح كبد ،‌بين روده ها و ارگانهاي ديگر مشاهده ميشود .

قضاوت:

در صورتي كه آلودگي شديد و همراه با لاغري مفرط باشد ، حذف كلي صورت مي گيرد در غير اينصورت لاشه اصلاح ميشود .

سيستي سركوس بويس

براي ديدن اين انگل در گاو بايد موارد زير انجام شود :

1-    شكاف طولي در سطح زيرين زبان به طول 15 و به عمق 5 سانتي متر

2-    برش عضلات جوشي داخلي و خارجي هر دو طرف به موازت استخوان فك پائين

3-    شكاف عضله بطن چپ و نيز شكاف ديواره بين دو بطن

4-    برش عضله سه سربازوئي به صورت (+)

قضاوت:

اگر موضعي باشد، حذف موضعي انجام مي شود . مثلا" اگر در سر وجود داشته باشد ،‌كل سرو اگر قلب وجود داشته باشد ،‌قلب حذف مي شود و اگر عمومي باشد ،‌لاشه حذف مي شود .

درايران درصورتي عمومي تلقي مي شود كه درهرسطح برش داده شده( به اندازه يك كف دست)دو يا بيش از دو كيست ديده شود.

در صورتي آلودگي لاشه ملايم و خفيف باشد ، بايد لاشه را به مدت 60روز در برودت 4/9- درجه سانتي گراد قرارداد . همچنين مي توان از دماي 60درجه سانتي گراد استفاده نمود ( در ايران از هردو استفاده مي شود . يعني ابتدا عمل فريز انجام مي شود و بعد گوشت براي تهيه سوسيس و كالباس حرارت داده مي شود )

سيستي سركوس اويس

اين كيست مربوط به يك كرم پهن دستگاه گوارش گوشتخواران مي باشد و معمولا" در عضلات خصوصا" قلب و عضلات جوشي و سپس در ديافراگم ،‌زبان و مري گوسفند و بز ديده مي شود و شبيه سيستي سركوس بويس بوده و مقداري بزرگ تر از آن است

عضو آلوده به كيست بايد حذف شود و در صورتي كه آلودگي در چند جا ديده شود كل لاشه حذف مي شود .

سنروس سربراليس

يك كيست مغزي است كه انگل بالغ آن در دستگاه گوارش گوشتخواران وجود دارد اين انگل باعث بيماري چرخش در گوسفند ،‌بز و گاو مي شود و ميزبان مبتلا دچار عدم تعادل شده و به دور خود مي چرخد .

قضاوت:حذف سر

سنروس گاپگري

شبيه به سنروس سربرالیس است ولي در عضلات بزو گوسفند ديده مي شود (‌اين كيست اخيرا" در ايران زياد شده است )

قضاوت:حذف قسمتهاي آلوده لاشه ، در صورتي كه شديد باشد ،‌كل لاشه حذف مي شود .

هپيودرموز

انگل هيپودرما موجب سوراخ شدن پوست دام ميشود .

قضاوت:اصلاح لاشه و حذف قسمت هاي آلوده

استروس اويس

انگل بيني گوسفند و بز مي شود

قضاوت :حذف سر

تيلريوز

در لاشه دام مبتلا زردي ،‌تب و تورم غدد لنفاوي ديده مي شود

قضاوت :اگر لاشه تب دار ،‌لاغر و مبتلا به زردي نباشد اجازه مصرف داده مي شود در غير اين صورت كل لاشه حذف مي شود

بابزيوز

موجب كم خوني ،‌زردي و خون شاش مي شود

قضاوت :در صورتي كه لاشه لاغر و دجار زردي نبوده و خونگيري به صورت كامل انجام شده باشد اجازه مصرف داده مي شود در غير اينصورت حذف كلي انجام مي شود .

منبع:وبلاگ فرآورده های خام دامی،دکتر وحید رستگار

مصرف کننده ، تخصص ، مشارکت

سایر مقالات
مقاله قبلی ارزيابي كيفيت همبرگر با استفاده از ميزان كلاژن گوشت قرمز و نگهداری آن مقاله بعدی
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم