ورود کاربر     مرا با یاد داشته باش؟
 + ثبت نام

مقالات تصادفی

  Hazard Analysis and Critical Control Points

HACCP) is a systematic preventive approach to food

safety, pharmaceutical safety, etc. that addresses

physical, chemical and biological hazards as a means of

prevention rather than finished product inspection.

HACCP is used in the food industry to identify potential

food safety hazards, so that key actions, known as

 Critical Control Points (CCP"s) can be taken to reduce

or eliminate the risk of the hazards being realized. The

system is used at all stages of food production and

preparation processes including packaging, distribution,

 etc.ورود
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید
SmartSection is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of INBOX Solutions (http://inboxinternational.com)
مقاله ها > 1-مقاله های فارسی > 9-1 مقاله های عمومی > سرانه مصرف مواد غذايي در ايران
سرانه مصرف مواد غذايي در ايران
نوشته شده توسط Khatami در تاریخ ۱۳۸۸/۱/۸ (2546 بار خوانده شده)

به آمارهای زیر توجه کنید:

1.سرانه مصرف تخم مرغ در ايران هشت تا 9 کيلوگرم است که اين رقم در کشورهاي پيشرفته 24 کيلوگرم است.

2. سرانه مصرف شير در ايران 91 كيلوگرم در سال است كه اين سرانه در اروپا 300 كيلوگرم برآورد مي‌شود. همچنينبه آمارهای زیر توجه کنید:

1.سرانه مصرف تخم مرغ در ايران هشت تا 9 کيلوگرم است که اين رقم در کشورهاي پيشرفته 24 کيلوگرم است.

2. سرانه مصرف شير در ايران 91 كيلوگرم در سال است كه اين سرانه در اروپا 300 كيلوگرم برآورد مي‌شود. همچنين بر اساس آخرين آمار در مورد سبد غذايي ايرانيان، مصرف لبنيات به ازاي هر نفر روزانه 139 گرم است كه فقط 38 گرم از اين ميزان را شير تشكيل مي‌دهد. در حالي كه مصرف مطلوب لبنيات هر فرد بايد روزانه 225 تا 240 گرم باشد.

3. «رسول ديناروند» معاون غذا و داروي وزارت بهداشت : هر ايراني سالانه ۲۱ كيلوگرم روغن جامد يا مايع مصرف مي كند، سرانه مصرف شكر هر ايراني نيز ۶ برابر ميانگين هر فرد در دنيا و ۳۰ كيلوگرم در سال است

4. اسيد چرب و ترانس خطرناكترين نوع روغن خوراكي است كه در سال ۸۳ ميزان متوسط آن در روغن هاي جامد مصرفي مردم بالاي ۳۰ درصد و امروز به كمتر از ۱۰درصد كاهش يافته و حدود يك چهارم شده است.

5. ٢ ليوان دوغ به اندازه يك ليوان شير به بدن كلسيم مي رساند بنابراين مصرف آن نيازهاي كلسيمي به ويژه در كودكان و زنان را به خوبي تأمين مي كند. اما متاسفانه ۵۰ درصد دوغ هاي داراي مجوز نيز داراي نمك بيش از حد مجاز هستند كه خطرات زيادي را در بروز بيماري هاي غير واگير مانند فشار خون دارد.

6. کارخانه‌هاي نوشابه‌سازي با سرمايه 2000 ميليارد ريالي و تامين و تجهيز دستگاهها از آلمان اقدام کرده اند هرچند به کارخانه‌هاي نوشابه‌سازي توصيه شده با تغيير کاربري از نوشابه به دوغ‌سازي از حجم ضرر و زيان خود بکاهند اما مصرف پايين دوغ در کشور و عدم تناسب آن با غذاهاي فست‌فود باعث مي‌شود تغيير کاربري راه‌حل مناسبي تلقي شود.

7.در هر ليوان نوشابه ٣٥ تا ٥٥ ميلي گرم كافئين وجود دارد كه سبب بي خوابي و افزايش تپش قلب مي شود از سوي ديگر نوعي اعتياد ايجاد مي كند. رنگ هاي غيراستاندارد بعضي نوشابه ها نيز با تجمع در كبد به مرور باعث ايجاد نارسايي در اين عضو مي شود.

8. ميزان استاندارد براي قند نوشابه ها زير ٨ درصد است، درحالي كه متخصصان در ايران آن را ١٠ درصد یا ١٠ قاشق چاي خوري قند است كه اين ميزان قند زمينه ساز ابتلا به بيماري هاي خطرناك متابوليكي مانند ديابت، چاقي، امراض قلبي - عروقي و سرطان مي باشد

9. بر اثر نوشيدن بيش از حد نوشابه هاي گازدار سن ابتلا به پوكي استخوان در ايرانيان به ويژه زنان به ٣٥سال كاهش و ميزان شكستگي ها ٣ تا ٤برابر افزايش يافته است.

10. سرانه مصرف لبنيات در كشورهاي اروپايي حدود ٣٠٠ كيلوگرم است، رقمي كه در ايران تنها ٨٠ تا ٩٠ كيلوگرم مي باشد. به عبارت ديگر ايران بالاترين سرانه مصرف نوشابه را در جهان دارد اما از نظر ميزان مصرف لبنيات در انتهاي جدول جهاني است.
8. اقتصاد غذا در ايران سالانه
۲۲ هزار ميليارد تومان گردش مالي دارد.

9. سرانه مصرف برنج در بالاترين برآورد 5/36 كيلوگرم يعني 100 گرم در روز براي هر نفر است.

10. در حالی که مصرف سرانه سویا در اروپا و امریکا 9 تا 11 کیلوگرم برآورد شده است، حجم مصرف این فرآورده در ایران تنها به نیم کیلوگرم به ازای هر نفر می­رسد

11. ايران در توليد 15 محصول از 25 محصول اصلي باغي دنيا مقام اول تا دهم را دارد و بيش از 4 درصد از ميوه و مركبات جهان را توليد مي‌كنند، اما مصرف سبزي و ميوه در كشورمان كمتر از ميزان استاندارد جهاني است (روزانه هر فرد بايد حداقل 400 گرم ميوه و سبزي مصرف كند.)

12. سرانه مصرف نمك در ايران 2 برابر ميزان استاندارد است و پر مصرفي شكر و نمك از جمله آفات مهم تغذيه جامعه ماست

13.متوسط مصرف آبزیان درکشور تا سال 88 به 10 کیلوگرم در سال می رسد (درحال حاضر 70 تا 80 درصد ماهي کشور توسط اقشار مرفه و متوسط جامعه مصرف شده و تنها 20 تا 30 درصد آن را قشرهاي کم در آمد مصرف مي کنند.)

14. غلات، حبوبات و چربی‌ها سه فاکتور مهم غذایی محسوب می‌شوند لذا در زندگی اقشار کم درآمد جامعه که توانایی خرید گوشت را ندارند نقش اساسی دارد.

15. در كشور ما از مجموع 800 مرگ روزانه 300 مورد مستقيما به تغذيه نامناسب مربوط است.

16. سالانه 5 درصد توليد ناخالص ملي كشور به علت عوارض ناشي از سوء تغذيه به هدر می رود.

17. در آمريكا 57 درصد زنان و 45 درصد مردان از مكملهاي غذايي استفاده مي‌كنند و 32 درصد كودكان نيز به طور منظم اين مواد را در برنامه غذايي خود قرار مي‌دهند.

25. بر اساس آمار جهاني، سهم كودكان زير يك سال آمريكايي از مكملهاي غذايي 9/11 درصد، كودكان يك تا سه سال 4/38 درصد، كودكان 4 تا 8 ساله 6/40 درصد و افراد 9 تا 13 ساله 9/28 درصد است. همچنين 7/25 درصد افراد 4 تا 17 سال آمريكايي از مكملهاي غذايي استفاده مي‌كنند كه مولتي ويتامين‌ها با مصرف 6/18 درصد پرمصرف‌ترين مكملها در اين جامعه به شمار مي‌آيد.

26. طي دهه گذشته، 800 هزار كودك زير 5 سال در كشورمان دچار كوتاه قدي بودند كه اين مي‌تواند يكي از عوارض ناشي از سوء تغذيه باشد.

27. مهم‌ترين عارضه ناشي از كمبود لبنيات، پوكي استخوان است كه سالانه بيش از 90 ميليارد تومان فقط خسارت مالي در ايران در پي‌دارد، سن پوكي استخوان در ايران به زير 35 سال كاهش يافته است، 20 درصد كل جمعيت كشور و بيش از 30 درصد زنان دچار فقر آ‌هن هستند، 20 درصد مردم كمبود روي دارند و ….
http://tcuir.wordpress.com

مصرف کننده ، تخصص ، مشارکت

سایر مقالات
مقاله قبلی روش‌های بهداشتی و درمانی در ایران باستان چرا و چگونه سیلوسازی کنیم؟ مقاله بعدی
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم