ورود کاربر     مرا با یاد داشته باش؟
 + ثبت نام

مقالات تصادفی
نـوشابـه هــايي هستند كه به منظور افزايش سطح انرژي مصرف كننده تهيه ميگردند.

تركيبات نوشابه هاي انرژي زا:
1-كافئين(caffeine):نوشابه هاي انرژي زا بطور متوسط

حاوي 60 تا 80 ميلي گرم كافئين ميباشند. نوشابه هــاي
كولا حاوي 50 ميلي گرم و يك فنجان قهوه حاوي 60 تا 90 ميلي گرم كافئين است. كافئين علاوه بر اينكه يك محرك است يك چربي سوز نيز ميباشد. كافئين يك آلكالوئيد است كه در بيش از 60 گياه يافت ميشود. كافئين وقتي در چاي باشد، تئين(thein) و وقتي در گياه گوارانا (guarana) يافت ميشود ، گوارانين(guaranine) ناميده ميگردد.

ورود
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید
SmartSection is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of INBOX Solutions (http://inboxinternational.com)
تحقـیق و توسـعه(R&D)
نوشته شده توسط Manijeh در تاریخ ۱۳۹۰/۲/۱۰ (6663 بار خوانده شده)
چکیده: افزایش رقابت و انگیزه بقاء بسیاری از سازمانها را بر آن داشته که فعالیتهای خود را بر تولیدات اساسی و توانمندی های محوری متمرکز کنند که این امر مستلزم سرمایه گذاری در تحقیقات و ایجاد نوآوری های تکنولوژیک میباشد.انجام تحقیقات در سازمانها با هدف حمایت از نوآوری صورت می گیرد و فعالیت های R&D باید فرصت های کسب و کار جدیدی خلق کرده و یا کسب و کار فعلی سازمان را متحول نماید. امروزه R&D تاثیر مستقیمی بر نوآوری، بهره وری ، کیفیت ،سطح استاندارد زندگی ، سهم بازار و نیز دیگر عواملی که در افزایش توان رقابتی سازمانها موثر هستند، دارد.
اصطلاحR&D به معنای فعالیتهای سازنده برخواسته از یک بنیاد سیستماتیک است که با هدف افزایش دانش انسانی و فرهنگ اجتماعی و بهره گیری از این دانش در کاربرد های جدید است. هدف به معنای کیفیت یا نقطه مطلوبی است که فرد یا سازمان در تلاش برای دستیابی به آن است. بر این اساس برخی از اهداف R&D را می توان برشمرد.
آنچه ما از (R&D) در صنعت میخواهیم تولید علم یا بهره برداری بهتر از یک علم می باشد. این امری پذیرفته شده است که عوامل متعددی بر روی تولید علم یک سیستم تأثیر دارد. همچنین در صنعت غذا به طور مداوم مسائل و مشکلاتی پیرامون فرآیند و فرآورده های تولید شده پدید می آید.بنابراین برای بهبود کیفیت وارتقاء کالاهای هر شرکت تولیدی تشکیل یک مرکز تحقیق و توسعه اهمیت زیادی دارد .
الگوبرداری و تحقیق در مرحله طراحی بسیار با اهمیت و ارزشمند است زیرا که با سرمایه گذاری اندک در مرحله طراحی جلوی بسیاری از زیانهای احتمالی در مرحله تولید گرفته می شود و محصول با کیفیت ایجاد میگردد.
در زمینه تحقیقات علمی و صنعتی و بهره گیری از دستاوردهای مختلف اقتصادی و سایر زمینه ها، کشورهای جهان سوم منابع انسانی و مالی عمده ای را در خدمت پژوهش قرار نمی دهند.بنابراین میتوان یکی از عوامل زمینه ساز برای گسترش و تولید علم در کشور را تحقیق و توسعه دانست.

1- مقدمه:
1-1 اهمیت موضوع و تعاریف
افزایش رقابت و انگیزه بقاء بسیاری از سازمانها را بر آن داشته که فعالیتهای خود را بر تولیدات اساسی و توانمندی های محوری متمرکز کنند که این امر مستلزم سرمایه گذاری در تحقیقات و ایجاد نوآوری های تکنولوژیک میباشد.انجام تحقیقات در سازمانها با هدف حمایت از نوآوری صورت می گیرد و فعالیت های R&D باید فرصت های کسب و کار جدیدی خلق کرده و یا کسب و کار فعلی سازمان را متحول نماید.همچنین شدت یافتن رقابت موجب افزایش حمایت کشورها و سازمانها از فعالیت های R&D شده است.پیچیدگی های تحقیقات مبتنی بر دانش ،تکنولوژی و نوآوری و نیز پویایی کسب و کار و بازار، سازمان ها را مجبور کرده تا در حجم، مقیاس ،موقعیت مکانی و جهت گیری فعالیت هایشان تجدید نظر کنند. 7
امروزه R&D تاثیر مستقیمی بر نوآوری، بهره وری ، کیفیت ،سطح استاندارد زندگی ، سهم بازار و نیز دیگر عواملی که در افزایش توان رقابتی سازمانها موثر هستند، دارد. 7
با ظهور پدیده جهانی شدن روش های کسب تکنولوژی نیز تغییر کرده و روش های جدیدی خلق گردیده که به کشورها و سازمانها امکان دستیابی به تحقیقات در سطوح مختلف را میدهد. 7
امروزه سیستم تحقیق و توسعه در قلب فعالیت های علمی جا دارد بطوریکه کشور های صنعتی سهم قابل توجهی از درآمد و نیروی کار خود را از طریق موسسات غیر انتفاعی واحدهای تولیدی و تجاری به فعالیتهای رسمی و تحقیقات کاربردی و توسعه فناوری اختصاص میدهند به گونه ای که سهم زیادی از مواد، محصولات ،فرآیندها و سیستم های جدید و پیشرفته نتیجه فعالیت های تحقیق و توسعه بوده و این فرآورده ها منبع نهایی پیشرفت اقتصادی به شمارمی آیند.7
اصطلاحR&D ( Research & Development) یا همان تحقیق و توسعه طبق نظرموسسه OECD ( Organization For Economic Co-operation and Development) که متشکل از 30 کشور پیشرفته دنیا است،به معنای فعالیتهای سازنده برخواسته از یک بنیاد سیستماتیک است که با هدف افزایش دانش انسانی و فرهنگ اجتماعی و بهره گیری از این دانش در کاربرد های جدید است.امروزه گسترش و طراحی محصولات جدید بیش از پیش به عنوان عامل اصلی و نهایی شرکت ها مطرح است.
در صنعت امروزه که با سرعت سرسام آوری درحال تغییر است،توقف و ایستایی به منزله مرگ تدریجی یک شرکت خواهد بود و این الزام بدلیل تغییرات و توسعه مداوم تکنولوژی، وجود رقبا و همچنین تعیین اولویت نیاز مشتریان پدید آمده است.امروزه در بسیاری از کشورهای دنیا،سرمایه گذاری برای(R&D) بازتاب یک حرکت سازمانی یا دولتی در جهت فراتر رفتن از سود و بازدهی فعلی و بهبود عملکرد و بازدهی در آینده است. 7
1-1-1 تعاریـــف 8
معادل با توسعه درونزای تکنولوژی
معادل با نوآوری تکنولوژی
تحقیق و توسعه عبارت از کار خلاقی است که بطور منظم برای افزایش ذخیره علمی ودانش فنی و نیز استفاده از این دانش در اختراع و طرح کاربرهای جدید انجام می شود.(فریمن 1974)
فرآیند تحقیق و توسعه عبارت از شناسایی نیاز یا استعداد، پیدایش اندیشه ها ، آفرینش، طراحی، تولید و معرفی و انتشار یک محصول یا نظام تکنولوژیک تازه است.(دین ولگدهار 1980)
یونسکو تحقیق و توسعه را چنین تعریف کرده است : هرگونه فعالیت منسجم ، خلاق در جهت افزایش سطح دانش و معرفت علم اعم از دانش مربوط به انسان، فرهنگ، جامعه و استفاده از این دانش برای کاربرد های جدید.(یونسکو 1980)
2- تاریخچه تحقیق و توسعه7
تحقیق و توسعه مفهومی کاملاً جدید است که تنها از سده بیستم بطور جدی مورد توجه و بحث قرار گرفته است.تا پیش از این تنها تعداد معدودی از مؤسسات خصوصی خدماتی ازتحقیق و توسعه برای صنایع استفاده می کردند.تا قبل از جنگ جهانی دوم، فعالیت های تحقیق و توسعه ای عمدتاً در صنایع نظامی آمریکا،ژاپن و اروپا متمرکز بود.پس از جنگ جهانی دوم، ایالات متحده آمریکا از طریق سرمایه گذاری بر روی نتایج به دست آمده از تحقیق وتوسعه انجام شد که نتیجه نهایی آن بهبود فزاینده محصولات جدید بود و در واقع از جنگ جهانی دوم تا کنون،تحقیق وتوسعه به عنوان عامل اصلی رشد و دگرگونی جوامع صنعتی محسوب میشود. پس میتوان بطور خلاصه نتیجه گیری کرد که تحقیق و توسعه در سیر تاریخ تکامل و رشد خود سه نسل را طی کرده است.

نسل اول : لابراتوارها و آزمایشگاه های ابتدایی و دانشمندان بودند. در این مرحله تحقیقات عموماً بصورت فردی انجام می شد که منجر به اختراعات و تحولات عظیم می گردید.
نسل دوم : واحدهای تحقیق و توسعه در کارخانجات بودند که با لابراتوارها تماس تنگاتنگ داشتند.در این دوره کارخانجات با محدودیت بازار و رقابت شدید روبرو بودند. مشخصه اصلی تحقیق و توسعه این دوره به بعد این است که این سری از تحقیقات تنها در بستر فعالیت خلاق و تکنولوژی های مرتبط با محصول و همگام با صنعت، مفهوم پیدا می کردند.

نسل سوم : واحدهای تحقیق و توسعه ای هستند که نقش، وظایف و محتوای عملکرد آنها تحولات نوینی پیدا کرده است. امروزه تحقیق و توسعه در سراسر دنیای پیشرفته به یک فعالیت عمده صنعتی و دولتی تبدیل شده است و بصورت سازمانهایی درآمده است که علاوه بر پاسخگویی به مسائل صنعتی و تکنولوژیک، با مسائل سیاسی، امنیتی و فرهنگی جامعه در ارتباط است.
بحث جهانی شدن R&D، از اواسط دهه 1980 در آمریکا مطرح شد.اما نسل اول R&D در دهه 1950 با استخدام نیروهای کارآمد، فراهم کردن تسهیلات برای آنها،استفاده از ابزارهای کنترل از راه دور در کمپانی ها به کار گرفته شد، ولی با گذشت زمان و بوجود آمدن تحولات ناگهانی در تکنولوژی، به ناچار R&D بطور گسترده تری به کار گرفته شد و موجب بوجود آمدن نسل دوم R&D شد.امروزه نیز سومین نسل R&D بوجود آمده است که کارفرمایان و مدیران R&D بعنوان یک مجموعه با هم در تصمیم گیری های کلان کمپانی شرکت میکنند.تا قبل از ظهور R&D کمپانی ها با مشکلاتی چون بالا بودن هزینه های تولید و پایین بودن کیفیت و کمیت تولیدات مواجه بودند که امروزه به کمک R&D و رفع این مشکلات، قیمت سهام کمپانی ها نیز افزایش پیدا کرده است.
در حال حاضر خلاقیت ها، ابتکارات و نوآوری ها از بزرگترین دارایی های شرکت ها مراکز صنعتی روز دنیاست. بنابراین در بیشتر کارخانه ها و تقریباً تمامی شرکت های اروپایی و آمریکایی، بخشی ویژه به نام «R&D» با تحقیق و توسعه وجود دارد که مسئول بررسی نمونه ها و ایده های قبلی . کار روی خلاقیت های جدید و نوآوری های روز جهان است. وجود واحد تحقیق و توسعه علاوه بر درآمدزایی کلان، باعث تحولات عظیمی در جوامع و رفاه زندگی مردم می شود در حالیکه در کشور ما، کمتر کارخانه یا شرکتی دیده می شود که با جدیت بخش تحقیق و توسعه را دنبال کند.

3- اهداف تحقیق و توسعه 7
هدف به معنای کیفیت یا نقطه مطلوبی است که فرد یا سازمان در تلاش برای دستیابی به آن است. این هدف بر اساس توان برخی از اهداف R&D را می توان نام برد.
افزایش دانش و فرهنگ جامعه بوسیله اختراع، ابتکار و نوآوری
یافتن کاربردهای بالقوه برای دستاوردها و آگاهی های جدی
ارضاء نیازهای انسانی و ایجاد رفاه و آسایش
افزایش بهره وری فعالیت های انسانی که شامل افزایش درآمد ها نیز می شود.
افزایش خوداتکایی در کنار تسهیل و تسریع در انجام امور
افزایش توان رقابتی در داخل و خارج کشور و حضور در بازارهای کشورهای همسایه و سایر کشورها
گسترش و تحقیق توانایی های تکنولوژی

3-1 اهداف یک مرکز تحقیق و توسعه از دید صنعت 1
 کاهش هزینه ها با اهداف برگشت سریع سرمایه گذاری
 بهبود کیفیت محصول
 افزایش بازدهی و توان تولید
 تولید و توسعه محصولات جدید سازکار با خطوط تولید
 ارائه خدمات تکنیکی به مدیریت
 حذف ضایعات با مصرف بهتر مواد ضایع شونده
 افزایش میزان فروش
 ارائه خدمات علمی
 به روز نگاه داشتن اطلاعات و دست یابی روزشمارو آگاهی بر آخرین اطلاعات مربوط به مقررات و قوانینی که موسسه های دولتی نظیر اداره ی نظارت بر مواد غذایی، وزارت کشاورزی و بازرگانی وضع میکنند.
 حفظ اعتبار شرکت در مقابل مشتریان
اهداف مرکز تحقیق و توسعه بر اساس نوع شرکت و ناحیه تولید مواد اولیه ممکن است تفاوت یابد، ولی از مجموع آن هدف برگشت سرمایه و تأمین منافع بیشتر شرکت تأمین خواهد گردید.

4- تحقیق وتوسعه و صنعت
آنچه ما از (R&D) در صنعت میخواهیم تولید علم یا بهره برداری بهتر از یک علم می باشد. این امری پذیرفته شده است که عوامل متعددی بر روی تولید علم یک سیستم تأثیر دارد. این عوامل مهم فکری برای شکل دادن مسیر علم تولید شده عبارتند ازهزینه های (R&D) ، شامل تعداد پژوهشگران ، سیستمهای حمایتی دولتی ، نوآوری های سیستمهای ملی و مذهبی ، و... که در بین آنها هزینه های (R&D) و تعداد پژوهشگران قابل توجه هستند.7
واحد های تحقیق و توسعه در کارخانجات هسته ی اولیه ی فعالیتهای تحقیقاتی در بخش صنعت هستند. این واحدها بطور عمده فعالیتهایی از قبیل ارتقاء کیفیت محصول، طراحی محصول جدید، بهینه سازی فرایندها، انتقال و جذب فناوریها ، کسب دانش فنی برای تولیدو... را در چارچوب سیاستهای صاحبان صنایع دنبال می نمایند. با وجود اینکه واحدهای تحقیق وتوسعه در صنعت نقش مهمی در ارتقاء سطح کمی وکیفی محصولات می توانند ایفا کنند این واحدها در بسیاری از سازمانها با مشکلات عدیده ای روبرو هستند.5
واحدهای تحقیق وتوسعه در اجرا ودر حوزه های راهبردی واحدهای تولیدی جایگاه مناسب خود را به دست نیاورده است و نسبت به ساختارهای اصلی واحدهای تولیدی جنبه فرعی دارد.5
در بسیاری از شرکت ها بخش تحقیق و توسعه در متن فعالیت های جاری قرار ندارند و نقش آنها در اثربخشی فعالیت های پِژوهشی کمرنگ و حاشیه ای است.5
از مشکلات این واحدها ارتباط با نوع عملکرد سازمان و مدیریت مؤسسه و فقدان اعتماد به درجه مفید بودن اینگونه واحدها کمبود یا نبودن برنامه های علمی و منطقی، تجربه های منفی در خصوص واحدهای تحقیق و توسعه در صنعت است . این عوامل ودیگر عوامل باعث شده است واحدهای مذکور به راحتی نتوانند نقش استراتژیک خود را در صنعت ایفا کنند.5
عوامل سازمانی شامل مدیریت ورهبری سازماندهی و عوامل درونی واحدهای تحقیق وتوسعه شامل تفهیم وتفاهم مناسب اهداف واستراتژیها سازماندهی فعالیتهای تحقیق و توسعه سبک مدیریت وتبیین وظایف ومسؤلیتهای مدیران وکارشناسان شاغل ویژگیهای نیروی انسانی و بررسی امکانات ومنابع موجود در واحدهای تحقیق وتوسعه از عوامل تأثیرگذار بر پیشرفت و موانع رشد فعالیتهای تحقیق وتوسعه میباشد .5
عملکرد واحد تحقیق و توسعه نتیجه همکاری نظام مند مجموعه ای از زیرسیستمهای اصلی است که در کنار یکدیگر وظایف مورد انتظار از واحد تحقیق وتوسعه را عملی میسازد.4
زیر سیستمهای بازنگری استراتژی، طرح ریزی پروژه، اجرای پروژه و بهره برداری از نتایج پروژه زیرسیستم های صفی تلقی شده وزیر سیستم مدیریت تحقیق و توسعه به عنوان ستاد تحقیق وتوسعه وظیفه پشتیبانی رهبری ونظارت بر عملکرد سایر زیرسیستم ها را بر عهده دارد.4
 زیر سیستم بازنگری استراتژی
استراتژی ابزاریست که سازمان میتواند به کمک آن به هدفهای بلند مدت خود برسد . زیرسیستم بازنگری استراتژی در واقع حلقه ارتباط بین استراتزی سازمان واستراتژی واحد تحقیق وتوسعه است .
 زیر سیستم اجرای پروژه
فعالیت اول دراجرای پروژه های تحقیق وتوسعه مشخص کردن مکانیسم اجرای پروژه است تصمیم گیری در این زمینه از جنس تصمیمات ساخت یا خرید قطعات یک محصول است. واحد تحقیق وتوسعه به تنهایی ملزم به اجرای همهی پروژه های تحقیق وتوسعه نیست ودر بسیاری از مواقع تمام یا قسمتی از نتایج یک پروژه از بیرون سازمان تأمین میگردد.

 زیرسیستم بهره برداری از نتایج پروژه
عملکرد اصلی در بهره برداری از نتایج پروژه انتقال و استقرار نتایج پروژه های تحقیق وتوسعه موفقیت این زیرسیستم تا حدود زیادی به عملکرد سایر زیرسیستمها وابسته است .
تعریف وانتخاب پروژه هایی که بیشترین بازدهی را برای یک سازمان دربر خواهند داشت .
استقبال واحدهای تولید از نتایج پروژه های تحقیق وتوسعه را سبب میگردد.
اجرای دقیق پروژه ها کسب نتایج مورد انتظار رعایت زمان بندی پروژه وبه موقع بودن نتایج پروژه ها اثربخشی بکارگیری نتایج پروژه ها را موجب میگردد.
 زیرسیستم مدیریت
زیرسیستم مدیریت در واقع حلقه ی ارتباطی سایر زیرسیستم ها است وبا همه زیرسیستم ها در تعامل بوده ومکانیسم های اجرایی این زیرسیستم ها را هدایت میکند. عملکرد صحیح زیرسیستم مدیریت شرط لازم برای موفقیت سایر زیرسیستم ها است چرا که این زیرسیستم ها مبنای عملکردی دارند وموفقیت آنها در گرو مدیریت اجرایی قوی است . کلیه وظایف مدیریت تحقیق و توسعه وفعالیتهایی که نقش حمایتی وبستر سازی دارند در این زیرسیستم انجام می پذیرند. در واقع تعالی سازمانی واحد تحقیق و توسعه در گرو عملکرد موفق این زیرسیستم است.

5- تحقیق و توسعه در صنایع غذایی 1
در صنعت غذا به طور مداوم مسائل و مشکلاتی پیرامون فرآیند و فرآورده های تولید شده پدید می آید.بنابراین برای بهبود کیفیت وارتقاء کالاهای هر شرکت تولیدی تشکیل یک مرکز تحقیق و توسعه اهمیت زیادی دارد .برخی از موضوعاتی که اهمیت زیادی یافته و تحقیقات دامنه داری در مورد آنها توسط پژوهشگران در حال انجام است به شرح زیر است :
خودکاری صنایع- توسعه برنامه ها،دستگاه ها و کاربرد آن برای افزایش بازدهی کار، یکنواخت سازی محصول و کاهش هزینه ها
تکنولوژی و مهندسی زیست- توجه به تولید فرآرده ها و فرآیند های جدید از طریق استفاده از میکروب ها

فعالیت های مربوط به بخش مصرف کنندگان- توجه به نظریات و خواسته های مصرف کنندگان، تغییر دادن الگوهای خوراک و نیاز های غذایی در راستای حفظ تندرستی افراد
بررسی و مطالعات زیست محیطی- آلودگی هوا، زباله های جامد و مایع حاصل از کارخانه از مهمترین مواردی است که توسط پژوهشگران مورد بررسی قرار می گیرد
ایمنی غذا- کاربرد مواد شیمیایی در تولیدات کشاورزی، افزودنی های غذایی، پاک کننده های شیمیایی، میکروارگانیسم ها و ... : از زمینه های کاربردی این صنایع است. نکات مربوط به برچسب: صحت ادعای کارخانجات در مورد ارزش تغذیه ای، کیفیت کالا و ... .
مسائل مربوط به کار و کارگر- آشنایی کارگران به مسائل علمی و مهارت های ویژه، سررسی هزینه ها . سوددهی شرکت ها که بهداشت و بیمه پرسنل را نیز در بر می گیرد.
تهیه محصولات جدید و اصلاح آنها- ساختن فرمول های جدید و آفرینش ها و اختراعاتی که باعث ایجاد تحرک در شرکت و فعال بودن آن در بازار رقابت می گردد.
وسائل حساس و کنترل کننده های برقی- تشخیص کیفیت محصول در طی مدت تهیه و ضمانت کنترل کیفیت با استفاده از این وسائل و ابزار میسر خواهد بود.

بسته ها و بسته بندی ها- بسته های فلزی در مقابل بسته بندی های شیشه ای و پلاستیکی و بسته های مرکب، دفع آنها در محیط و تجزیه پذیری بسته بندی در طبیعت برای حفظ محیط زیست، قابلیت ماندگاری و مقاومت بسته ها در سیستم های حرارتی فر، مایکروویو، اتوکلاو و مسائل مربوط به عمر مفید محصولات کنسرو شده از مسائل روز بشمار می رود و تحقیقات زیادی در این زمینه در حال انجام است.
تغییر فرآیند- رواج سیستم های پاکیزه کننده، اسیدی کردن از زمینه های مهمی است که باعث تحول صنعت کنسروسازی شده است .
کیفیت- تشخیص و تعیین کیفیت یک جنس، ضمانت و ارزیابی هایی همچون آزمون های مربوط به عمر مفید، بررسی ارزش تغذیه ای و تعلیم و آموزش مشتریان یک شرکت در رابطه با تولیدات آن. بررسی هزینه های مواد خام، تاثیر شهر نشینی بر تولیدات غذایی، قحطی و خشکسالی و ... .
دفع زباله های جامد- مسائل مربوط به مواد آلی و معدنی و شیمیایی، شامل زمان هضم و کاربرد میکروارگانیسم ها موضوع مهمی به شمار می رود و تحقیقات زیادی در این زمینه در حال انجام است.
برچسب گذاری- شیوه های صحیح تغذیه ای، بررسی کیفیت و تعیین درجه بندی و ارزش یک کالای غذایی که در این زمینه تعلیم و تربیت مشتریان اهمیت زیادی دارد.5-1 تحقیق در صنعت غذا چیست؟ 1
پیشرفتی که هم اکنون مورد نظر ما است بدون تحقیق میسر نیست. باس کترینگ می گوید "تحقیق را اگر تا هنگامیکه مجبور شوید انجام ندهید، خیلی دیر خواهد بود"
این اندرز باس کترینگ اکنون به حقیقت پیوسته و بیشتر بخش های صنعتی دریافته اند که باید از آن در برنامه های تحقیق و توسعه خود استفاده کنند. برخی از بخش های صنعتی مبالغی را بطور مستقیم برای تحقیق اختصاص می دهند. شرکت های تولید کننده اکنون خواسته های مشتریان را در مورد انواع محصولات جدید و فرمول های غذایی درک کرده و به تولید آن اقدام کرده اند و در برخی موارد باید در فرم و شکل محصولات غذایی نیز تغییر هایی صورت گیرد.
تحقیق در ساده ترین تعریف به چیز هایی اطلاق می شود که دانش کنونی را بسازد و یا باعث پیشرفت آن گردد، در بخش صنایع غذایی تحقیق باید از این فراتر رود بطوریکه از هزینه های تولید مواد غذایی و حفاظت و بازاریابی کاسته شود. با اجرای تحقیق باید کیفیت محصول ارتقاء یابد، مواد مغذی حفظ شود و بر عمرمفید منابع غذایی افزوده گردد. با رواج یافتن تحقیق تولید محصولات جدید، فرآیند های نو و سیستم های نگهداری توسعه می یابند و در نتیجه خواسته های مصرف کنندگان بیشتری تأمین شود. برای ایجاد تغییرات مطلوب در شیوه زندگی و جمعیت های قومی و نژادی باید در تولید مواد غذایی تغییرات اساسی ایجاد شود. نگرش صنایع غذایی به تحقیق جهت دستیابی به آینده بهتر اهمیت زیادی دارد.
برای انجام تحقیق باید شش مرحله اساسی به ترتیب زیر به اجرا در آید :

مرحله اول- شامل تشخیص مسأله، استقرار اهداف یا توسعه فرضیه است و بصورت واژه ی پرسش انگیز " چرا؟ " مطرح می شود.

مرحله دوم- یافتن این جواب است که " چه چیز " تاکنون انجام یافته است؟، که این کار باید از طریق مطالعه کتاب ها و یافته های علمی و حق امتیازها انجام گیرد.

مرحله سوم- توسعه روش اجرایی یا استقرار آن برای نزدیک شدن به مسأله و دستیابی به راه حل آن است، این مرحله به نام " چگونگی انجام کار " خوانده می شود.

مرحله چهارم- جمع آوری داده ها یا حقایق است که چگونگی انجام کار تحقیق نام دارد.

مرحله پنجم- تفسیر داده ها و آمیری است که برای یافتن راه حل اهداف یا آزمون فرضیه ها جمع اوری می شود.

در مرحله ششم- نتایج کار توسعه و ترویج، ارائه توصیه ها و پیشنهادات و سرانجام بررسی فعالیت ها بصورت خلاصه ارائه می شود.

5-2 مسئولیت های بخش تحقیق و توسعه 1
مدیریت یک شرکت غذایی دارای شعبه های متعددی است. ولی در بخش تحقیق و توسعه یک مدیر یا مسئول، در رأس مدیریت آنرا اداره می کند.در بخش تحقیق و توسعه ممکن است علاوه بر تحقیق به کارهای دیگری نیز پرداخته شود. بخش تحقیق و توسعه زمینه فعالیت های خود را از مدیریت کسب کرده و خط مشی آن به شرکت وابسته است. در زیر به قسمتی از این فعالیت ها اشاره می کنیم:
شرکت تهیه کننده مواد غذایی ما مسئولیت تولید و فرآوری محصولات غذایی مرغوب، ایمن ومغذی را بر عهده دارد. ما موفق هستیم زیرا به شما، پرسنل و مشتریان خود توجه می کنیم. ما تنها از مواد ایمن و سالم استفاده می کنیم. ما برای فرآورده های غذایی خود بصورت پسندیده ای بازاریابی می کنیم و مشتریان خود را ارج می نهیم. آرزوی ما آن است که به پایه ای از رشد و توسعه برسیم که بتوانیم بودجه کافی برای اجرای تحقیقات در زمینه مواد خام، کارایی بیشتر فرآوری اختصاص دهیم و این کار را از طریق گسترش شیوه های نوین و بکارگیری طرح های جدید به انجام برسانیم و بطور مرتب به تولید محصولات و بازارهای جدید اقدام نماییم. نه تنها باید با پرسنل و مشتریان خود ارتباط خوبی داشته باشیم بلکه با طرفداران خود و عموم مردم نیز باید همکاری نزدیک داشته باشیم.انتظار داریم شرکت ما به گسترش خود ادامه دهد و همه پرسنل در این کار سهیم باشند.

خواننده با نگرش براین مقاله تبلیغاتی مشاهده می کند که تأکید بر مشی تحقیق است. محتوای مقاله فوق حکایت از این دارد که شرکت باید خود به کار تحقیق بپردازد و انرا توسعه بخشد نه آنکه از طریق بستن قرارداد با مشاورین اقدام نماید.مشی شرکت در این است که در امر بالا بردن کارایی شرکت همیشه جلوتر از صنعت گام بردارد.
هریک از شرکت ها باید یک برنامه تحقیق و توسعه بصورت اظهاریه تبلیغی تهیه نماید.در این بیانیه دامنه فعالیت های شرکت باید مطرح گردد.


بخش تحقیق و توسعه همچون بازوی توانای شرکت در زمینه فنی عمل می کند و آگاهی های فنی روز را در اختیار شرکت قرار می دهد. بخش تحقیق و توسعه مسئول توسعه و ترویج محصولات جدید، دستیابی به فرآیندهای نوین و برنامه های جدید برای بالا بردن منافع شرکت است. این بخش در امر مقررات مربوط به مواد غذایی، ایمنی غذا و دیگر مسائل فنی فعالیت می کند. بخش تحقیق و توسعه ویژگی هایی را برای مواد ورودی، محصولاتی که تهیه و فرآیند می شوند و همچنین تمام محصولات تولیدی در نظر می گیرد. مسئولیت تمام مسائل مربوط به ضمانت کیفی شرکت شامل توسعه و کاربرد روشهای آماری کنترل کیفیت و آموزش پرسنل بر عهده آن است. حفظ و نگهداری سوابق برچسب ها و اتیکت ها و تغییرات ان بر عهده این بخش است.بخش تحقیق و توسعه مسئول حفظ و نگهداری تجهیزات و وسایل مدیریت و تمام پرسنل نیز هست.

یک طرح ایده آل برای یک بخش تحقیق و توسعه
) یک کار گروهی)
مدیر بخش تحقیق وتوسعه باید نقش فعال خود را بر مبنای سه نوع فعالیت اصلی به انجام برساند که عبارتند از:
(1)استخدام پرسنل حرفه ای و مشاوره ای برای بخش تحقیق و توسعه
(2)تهیه بودجه
(3)تعیین برنامه تحقیق و توسعه، فرد مسئول بخش باید به حسابرسی های سالیانه بودجه که شامل ثبت هزینه ها نیز میشود آشنایی داشته باشد. فرد مسؤل بخش باید ابتدا از علم مدیریت آگاهی دلشته باشد، چنین فردی باید خلاق ، دارای قدرت تصوری بالا ، در مواقع لزوم توانایی تصمیم گیری داشته باشد در برقراری ارتباط جمعی توانا باشد ، قدرت درک و فهم برای حل مسائل و تجزیه وتحلیل آنها را داشته باشد. دانش کافی از مسائل بازرگانی و تجارت را بداند، بر تکنولوژی وارتقاء آن قدرت تأثیرگذاری داشته باشد و نیز باید در تفسیر تمام عملیات فراوری مواد غذایی و تحقیقات شرکت نظریات اصلاحی ارائه دهد. او باید با بازدید از تمام قسمتها در ارائه ی طریق شرکت کند .
خصوصیات کارمندان یک بخش تحقیق و توسعه بر حسب حجم تولید و بزرگی یک شرکت تولیدی تفاوت دارند. حداقل تعداد پرسنل بخش تحقیق وتوسعه پنج نفر است که با مسئول آن شش نفر خواهد بود. در این مرکز یک متخصص علوم غذایی ، یک مهندس غذایی، دو تکنولوژیست غذایی(برای ارزیابی فیزیکی و حسی)، یک میکروبیولوژیست، تکنسین یا دانشجوی دوره ی کارشناسی باید به کار گرفته شوند. واضح است که تعداد افراد یک بخش بر حسب حجم تولید آن ممکن است بیشتر یا کمتر از این تعداد شود.
اگر یک شرکت تنها یک نفر محقق در استخدام داشته باشد در این صورت آن پژوهشگر باید دارای علوم مربوط به تخصصهای بالا باشد. اگر یک شرکت دارای چند خط تولید باشد آنگاه کنترل خطوط تولید به وسیله ی یک نفر به تنهایی امکان پذیر نخواهد بود.مدیر بخش تحقیق و توسعه و کارمندان او همچون بازوی فعال ودست راست مدیریت کارخانه هستند. افراد بخش باید اطلاعات کافی داشته باشند تا بتوانند برای سایربخشها مفید باشند. افراد بخش تحقیق و توسعه میتوانند سودمندترین افراد برای موفقیت یک شرکت و کارخانه تولید مواد غذایی به شمار آیند.

5-3 هزینه ها و بودجه 1
یک برنامه تحقیقاتی برای یک شرکت یا موسسه غذایی باید موفقیت بازرگانی و اقتصادی به ارمغان آورد. برنامه های تحقیقاتی مثل هر فاز دیگر اجرایی یک شرکت باید سودآور باشد.
برای انجام یک پژوهش به مواد، وسایل، پرسنل و عملیات تولید نیاز است. در هر حال، برای انجام تحقیقات نمی توان تنها سود و منافع فوری را در نظر گرفت. تحقیق یک فعالیتی است که قبل از اینکه مجبور باشید باید آنرا انجام دهید و خود یک نوع سرمایه گذاری برای آینده محسوب می شود.در واقع تحقیقات یک سرمایه گذاری است که بهره آنرا نسل آینده خواهند برد. درست است که بسیاری از کوشش هایی که صرف تحقیق می شود در زمان کوتاه بارور نمی گردد ولی اگر به عقب برگردیم خواهیم دریافت این همه مواد غذایی که بشر امروزه از آن بهره برداری می کند، مدیون تحقیقات پژوهشگرانی است که در گذشته زحمات زیادی کشیده اند.
تمام برنامه های تحقیقاتی باید از بودجه هایی که توسط محققین درخواست می گردد تأمین می گردد. هر گزارش که بوسیله محقق ارائه می شود دارای یک صفحه مربوط به هزینه های طرح است. رهبر پروژه باید هزینه های پروژه را تقسیم بندی کند. اکثر پژوهشگران امید چندانی در مورد مسائل مالی ندیده اند.
برنامه های تحقیقاتی باید طوری سازماندهی شوند که هزینه های تمام تحقیق مشخص باشد.هزینه های طرح شامل طراحی، توسعه، تولید، خدمات و حقوق پرسنل است.در یک پروژه هزینه های حفاظت از ساختمان، جایگزینی دستگاه ها، وسایل و مواد باید جزء هزینه ها محسوب گردد. بسیاری اوقات در یک پروژه تمام هزینه های فوق مورد توجه قرار نمی گیرد.با مشخص کردن و معرفی هزینه های مالی تحقیق مدیر بخش تحقیق و توسعه قادر خواهد بود که در تعیین بودجه به مدیریت به ویژه اهداف دراز مدت کمک کند.
تمام افرادی که در بخش تحقیق و توسعه کار می کنند باید در فرآیند برنامه ریزی، تثبیت اهداف و تصمیماتی که بر آنها تأثیر دارند شرکت داشته باشند. نقشه ها وقتی موفق خواهند بود که به خوبی معرفی شوند و برای همه قابل فهم باشند. بودجه ها بر اساس آینده طراحی می شوند و پرسنل باید اهداف خود را بر اساس تمایلات شرکت پایه ریزی کنند.

تخصیص بودجه برای بخش تحقیق و توسعه به مدیر و کارمندان این بخش بستگی دارد ، به عبارت دیگر این مجموعه باید آنقدر فعالیت کند که وضع شرکت از نظر تولید ، بازاریابی و مدیریت بهبود آشکاری نشان دهد و موجب شود که نقش برجسته ی آن توجه مدیریت شرکت را برانگیزد و در ضمن افراد دیگری که در کارخانه وشرکت کار میکنند آگاهی بیشتری از وظایف پرسنل این بخش پیدا کنند.
نمایش داده های مربوط به بخش اهمیت زیادی دارد. بعد از هر گردهمایی غیر رسمی مدیر بخش تحقیق و توسعه باید گزارشی رسمی از پیشرفت کار خود را با چارت ها و داده هایی که بر پیشرفت کار دلالت دارند ارائه نماید، برنامه های آینده خود را نیز در همان گردهمایی به آگاهی دیگران برساند. این کار باعث میشود که رشد بخش تحقیق و توسعه توسط مسئولین ذیربط مورد توجه قرار گیرد تا بودجه کافی برای آن در نظر بگیرند.5-4 پروژه های بخش تحقیق و توسعه 1
مدیر بخش تحقیق و توسعه پروژه های تحقیقاتی را بر حسب شاخص های زیر تعیین میکند:
بر حسب فوریت یا ضرورت ملموس بودن نتایج، دورنمای موفقیت طرح ، هزینه ی پرسنل و زمان طرح که شامل اجرای موفقیت آمیز آن و محفوظ داشتن امتیاز طرح برای شرکت می باشد. مدیر بخش تحقیق و توسعه و مدیرعامل کارخانه یا شرکت باید عوامل زیر را در ارزشیابی پتانسیل هر محصول، فرایند یا برنامه ریزی آن در نظر بگیرد:
 پتانسیل بازار برای محصولات جدید، فرایند یا برنامه ریزی که شامل نکاتی همچون قابلیت اجرا، حجم واندازه ، درستی ، زمان بندی ، تعصب و واکنش مشتریان نسبت به آن میشود.
 جنبه های قانونی محصول از نظر امتیاز، خطرات یا مقرراتی که در آینده ممکن است در مورد محصول وضع شود که مسائل مربوط به دفع مواد زائد را نیز دربرمیگیرد.
 هزینه ی تولید محصول در مقایسه با قیمت فروش آن با توجه به موجود بودن مواد خام، مواد تشکیل دهنده، بسته بندی، عمرمفید، تسهیلات و وسایل مورد نیاز.
 عمر مفید محصول و تأثیر آن بر محصولاتی که توسط رقبا تولید میشود.
 ویژگیها و مهارتهای لازم برای تولید، بازاریابی و ضمانت کیفی.

5-5 طرح و جانمایی تسهیلات بخش تحقیق و توسعه 1
طراحی تسهیلات یک بخش تحقیق و توسعه به سرمایه و بودجه ای که در اختیار این بخش قرار می گیرد وابسته است. یک تسهیلات مختصر ممکن است برای کار کافی باشد. اندازه ی طرح هرچه باشد باید سعی شود برای برنامه های توسعه زمین کافی در نظر گرفته شود. بدون توجه به حجم و اندازه، مجموعه ای از مبانی و اصول در رابطه با نوع عملیات تولید در جهت تسهیلات کار باید در نظر گرفته شود. طرح شما باید کارایی داشته باشد و در آن قسمت های اداری، آزمایشگاه، بخش طرح های پیشرو و انبار در یک جا مشخص گردد. طرحی که در فرم 1-4 نشان داده شده کارایی آن به اثبات رسیده و انعطلف پذیری لازم را دارد. این تسهیلات برای محصولات گیاهی و فرآورده های حاصل از ماهی طرح شده است. در هر حال با تغییرات جزئی که در طرح داده می شود می توان به امر فرآوری انواع فرآورده های دامی از طریق تأسیس یک بخش کشتارگاه، پوست کنی و برش پرداخت. برای فرآورده های لبنی، غذاهای کارخانه ای، فرآورده های فرموله شده و فرآورده های نانوایی می توان برنامه ریزی شایانی کرد.

پایلوت پلنت(جایگاه طرح پیشرو) بخش مرکزی تسهیلات مربوط به یک طرح است. این جایگاه به ابعاد 40 متر طول و 13 متر عرض خواهد بود. کل مساحت مورد نیاز با آزمایشگاه و انبار به حدود 4800 متر مربع می رسد. درب تمام آزمایشگاه ها به داخل پایلوت پلنت باز می شود. درب آنها باید از نوع بسته شونده باشد. هریک از درها باید به پنجره شیشه ای که 1/1 آنرا اشغال میکند مجهز شود.
ساختمان
در هر آزمایشگاه یک میز با پهنای 120 cm نصب می شود.در انتهای هر سمت میز برای 4 نفر تکنسین تدارک میز و سایر لوازم ضروری باید پیش بینی شود. بر روی میزهای وسط آزمایشگاه بهتر است چیزی نصب نشود.
روی میز آزمایشگاه های میکروب شناسی و شیمی از جنس سرامیک ضد اسید باید باشد.
میز آزمایشگاه فیزیک بهتر است از جنس فولاد ضد زنگ باشد.
از اتاقهای ارزیابی حسی و آشپزخانه آزمایشگاهی برای فرموله کردن مواد غذایی استفاده می شود. کار دیگر آشپزخانه آماده کردن نمونه ها برای ارزیابی حسی است. نمونه های آماده شده از این قسمت برای ارزیابی به افراد پنلیست داده می شود. اتاق های آزمایش حسی در دو ناحیه ی مجاور طراحی می شوند، یکی از اتاق ها برای افراد پنلیست خبره و اتاق دیگر برای افراد معمولی در نظر گرفته می شود، که اغلب آنها از مشتریان شرکت هستند.
اتاق های کار و کنفرانس، اتاق درس باید روی انبار های سرد (سردخانه) و آزمایشگاه ساخته شود.اتاق هر پژوهشگر باید به یک میز که دو صندلی در کنار آن قرار می گیرد مجهز شود علاوه بر اینکه یک صندلی مخصوص میز کار محقق ضروری است.اتاق کنفرانس باید دارای یک تخته سیاه، پرده پروژکتور، صندلی های راحت و یک میز به سبک مدرسه باشد. اتاق کنفرانس برای 50 نفر باید گنجایش داشته باشد.اتاق منشی ها 3 نفره خواهد بود.در اتاق مدیر بخش یک))پنل بورد(( یا تخته سیاه تعبیه می شود،گنجایش این اتاق حدود 8 نفر است.
در داخل کتابخانه دو میز با دو صندلی و همچنین دو صندلی راحتی در داخل کتابخانه قرار داده می شود.اتاق کامپیوتر باید به 2 ترمینال به اضافه کنسول و چاپگر با میزها و صندلی آن باید مجهز شود.
5-6 نقش و کاربرد پایلوت پلنت(کارخانه آزمایشگاهی) 1
با توجه به عملیات واحد می توان مطالعات مستقل و متعددی را برای بهبود کیفیت محصول یا کارایی تولید انجام داد. علاوه بر این در واحد پایلوت پلنت می توان پژوهش های مناسبی را برای تغییرات و اصلاح دستگاه های عملیات واحد به اجرا درآورد. اصولاً در بخش تدارک و تولید مواد غذایی مشکلات زیادی بوجود می آید که باید برای رفع آنها بررسی و پژوهش های علمی ارائه نمود. از دیگر فعالیت های این بخش آن است که درباره رقبای بازاری شرکت و فرآورده های آنها مطالعه می کنند و فرآورده های تولید شده را در زنجیره ی رقابت هماهنگ می سازد. از فعالیت های دیگری که می توان نام برد ارزیابی و بررسی کیفیت رقم های جدید، فرمولاسیون های مواد تشکیل دهنده و فرآورده های جدید و تأثیر آنها بر بهبود کیفیت محصول تولید شده است. حفظ ارزش غذایی محصولات تولیدی از فعالیت های دیگری است که در پایلوت پلنت می توان انجام داد. بررسی خواص تازگی، شادابی، ایمنی و بهبود عوامل حسی در فرآورده های غذایی نیز مورد بررسی قرار می گیرد. کار دیگر حذف ضایعات حاصل از فرآیند محصول و مصرف آنها در تولید محصولات مفیدتر است.
موارد ذیل جنبه های دیگری از فعالیت های این بخش می باشد.
نگهداری و کنترل محصول در مقابل میکروبهای فاسد کننده بطوریکه از کیفیت محصول کاسته نشود.
تشخیص و جلوگیری از عوامل خطرناک بالقوه ای که در زنجیره مواد غذایی مزاحمت ایجاد می کنند.
توسعه و گسترش و تعبیه ابزارهای حساس(sensors)برای پیش بینی و کنترل کیفیت فرآورده های غذایی
استفاده از سیستم های کامپیوتری برای تجزیه و تحلیل و کنترل خطوط تولید و ارتقاء کیفیت فرآورده های غذایی تولید شده
افزایش عمر مفید محصول با استفاده از مواد افزودنی و ضد فساد و ارزیابی نحوه استقبال مشتریان از تولیدات شرکت

5-7 نقش این بخش تحقیق و توسعه در مراکز آموزشی 1
از این مرکز و تأثیرات آن در برنامه های آموزشی استفاده می شود. از طریق پایلوت پلنت با کارخانه اصلی مواد غذایی می توان قبل از انجام تولید به نتایج مناسبی دست یافت. همچنین ویژگی های فرآورده ها را قبل از انتقال به بازار با استفاده از پایلوت پلنت مورد بررسی قرار می دهد، میزان سموم باقیمانده در محصول نیز تعیین می شود.
مواد افزودنی و کمک فرآوری و تأثیر انواع فرآیند بر حفظ ارزش غذایی در این مراکز تحقیقاتی مورد آزمایش و پژوهش قرار می گیرد. دانشجویان لازم است قبل از ورود به کارخانه های مواد غذایی با نحوه ی کار دستگاه ها آشنا شوند، انجام این کارها فقط در پایلوت پلنت میسر است. در این مراکز دانشجویان از فرآیندهایی که در صنعت روی ماده خام صورت می گیرد مطلع می شوند. علاوه بر این، محققین نیز با شیوه ی کارهای تحقیقاتی خود آشنایی بیشتری پیدا می کنند.

5-8 طراحی یک کارخانه آزمایشگاهی 1
وسایل و طرح تسهیلات یک بخش تحقیق و توسعه بستگی به اندازه ی ساختمان، کاربرد، میزان بودجه تصویب شده و علاقه و توجه شرکت غذایی یا موسسه به این زمینه از کار دارد.
طراحی پایلوت پلنت شامل موارد زیر است:

*آزمایشگاه ارزیابی فیزیکی:
وسایلی که برای ارزیابی فیزیکی مورد استفاده قرار می گیرد شامل وسیله ی تعیین کننده وزن ناخالص، خالص و وزن آبکش، خلأ سنج، درب باز کن الکتریکی، درجه بندی کننده استیل، درجه بندی کننده دستی، دایره های پلاستیکی برای تشخیص معایب، هیدرومترها برای اندازه گیری غلظت شکر و نمک، سیلندر های آب نمک، سینی های درجه بندی کن پلاستیکی و آنالیزور مخصوص اندازه گیری کننده فضای سطح می باشد.

*آزمایشگاه میکروب شناسی:
وسایل لازم برای یک آزمایشگاه میکروب شناسی که حدود آن به میزان کارهای تحقیق و توسعه میکروبی مربوط می شود شامل وسایل ضروری برای شستشوی لوازم شیشه ای، وسایل لازم میکروبی شامل آون، انکوباتور، استریلایزر یا اتوکلاو، برنر، وسایل شمارش کلنی میکروب ها، میکروسکوپ با بزرگنمایی 100 برای شمارش کپک ، میکروسکوپ با لنزهایی که می توان در روغن فرو برد که بزرگنمایی آنها 1000 است، همچنین وسایل اندازه گیری فعالیت آبی می باشد.
*آزمایشگاه شیمی:
تأسیس آزمایشگاه شیمی برای بررسی های ترکیب نمونه ها در پایلوت پلنت امری ضروری است.تهیه ی برچسب مشخصات تغذیه ای محصول، ضمانت کیفی و تهیه ی فرمول محصول در آزمایشگاه شیمی انجام می شود. وسایل اصلی شامل دستگاه های اندازه گیری فیبر، چربی و روغن، رطوبت، آنزیم، اسیدیته و PH، خاکستر و مواد معدنی، کربوهیدراتها، ویتامین و پروتئین می باشد.
در آزمایشگاه شیمی کروماتوگرافی مایع و کاغذی نیز ضرورت دارد.برای مطالعات مواد معطر فرآورده های غذایی به دستگاه GLC که کروماتوگرافی گاز مایع است نیاز خواهد بود.
آزمون های آشپزخانه ای و آزمایشگاهی برای ارزیابی حسی فرآورده های تولید شده:
این قسمت از تسهیلات بخش تحقیق و توسعه برای تعیین ترکیب شیمیایی و ارزیابی حسی اهمیت دارد. لوازمی که برای اینکار ضروری است شامل اجاق گاز، یخچال، قاشق، چنگال، کارد، لیوان و مخلوط کن می باشد. مواد تشکیل دهنده ای که برای استفاده در این بخش ضروری است شامل مواد طعم دهنده، رنگ، چاشنی و ادویه است.علاوه بر مواد فوق آرد، شکر، نشاسته، تخم مرغ، امولسیفایر، قوام دهنده، رنگ دهنده ها و ... به کار میروند.اکثر فرآورده های فرموله شده برای مطالعه از آشپزخانه به پایلوت پلنت آورده می شود.


*کامپیوتر:
شاید بتوان گفت مهمترین دستگاه برای یک بخش تحقیق و توسعه کامپیوتر است. کامپیوتری که برای این بخش مفید است یک کامپیوتر PCمی باشد.یک نوع کامپیوتر دیگر نیز وجود دارد که به شبکه اصلی متصل است. معمولاً هر دو نوع کامپیوترها را محققین مورد استفاده قرار می دهند.

5-9 توسعه یک محصول جدید 1
توسعه محصولات جدید یکی از اهداف اساسی صنایع غذایی کنونی است. در روند برنامه های توسعه یک فرآورده، انواع نمونه ها و یا نژادهای جدید از میوه یا سبزی تولید می شود.سپس برای یک محصول سبک جدیدی از بسته بندی را طراحی می کنند. علاوه بر این مواد تشکیل دهنده و فرمولاسیون های جدید عرضه و بکار می رود. فرآیندهای مهندسی طرح شده و روش های بسته بندی و سیستم های تازه بکار گرفته می شود.تمام موارد فوق بوسیله ارائه ی طرحهای جدید با برچسب نو جهت جلب توجه مشتری ها ارائه می شود.
صنایع غذایی در گذشته به مراکز و ادارات دولتی و سازمانهای بازرگانی و سازمانهای تحقیق و توسعه برای ارائه ی تکنولوژی های جدید وابسته بود. اکنون بدلیل مالکیت و حق امتیاز، شرکت های غذایی به سازمان تحقیق وتوسعه متکی بوده و توسط آن به جمع آوری و ارزیابی منابع می پردازند تا بتوانند از این اطلاعات برای فعالیت های ویژه خود استفاده کنند. اکنون هیچ شرکتی نمی تواند فقط با تکیه بر شانس به کشف چیزهای جدید نایل شود.بسیاری از شرکت ها اطلاعات لازم برای بازار را از طریق کارمندان خود تأمین می کنند. فقط با این تکنیک است که کالاهای یک شرکت در بازار برای رقابت با رقیبان تجارتی عرضه می شود.

5-9-1 آفرینش یک محصول جدید 1
اولین مرحله در ایجاد یک خلاقیت این است که در مورد واقعیت های طبیعت اطلاعات کافی گردآوری شود. حقایق جمع آوری شده ممکن است مفاهیمی را که از پیش ادراک شده تغییر دهد.بطور کلی حقایق ممکن است راه نهایی را که برای مسئله طرح شده تغییر دهد. هنگامیکه ایده های خلاق و حقایق توسعه یافتند، به یک دوره پرورش نیاز است که این مرحله به نام ((مکث روی اندیشه)) موسوم است. بعد از دوره ی پرورش اندیشه، ایده خلاق آماده بوده و می توان آنرا به عمل تبدیل کرد. اهمیت کار این مرحله در این است که عصاره خلاقیت مفهوم آن روشن تر شده و بهتر به عمل در می آید. بعد از این مرحله تولید محصول جدید در آشپزخانه به مرحله آزمایش گذاشته می شود.از اینجا به بعد با تغییر دادن سبک نمونه سازی محصول که دارای مواد طعم دهنده و تشکیل دهنده متفاوت است در بخش تحقیق و توسعه بررسی اولیه ای در مورد آنها انجام خواهد شد.بعد از توافق کلی در مورد محصول پایه در فرمول تغییراتی داده می شود که در این تغییرات ابتدا یکی از مواد تشکیل دهنده حساس در هر زمان میزانش تغییر داده می شود و با استفاده از آزمایشگاه با پنلیست هایی که در آزمون تعیین مزه و طعم تخصص دارند ارزیابی می شود. بعد از توافق در مورد تمام مواد تشکیل دهنده محصول جدید از افراد مشتری تقاضای همکاری می شود.
مشتریان در مورد توانایی شرکت در میزان فروش یا عدم فروش آن توجهی ندارند. مصرف کننده به آنچه مورد علاقه اش است توجه دارد. او چیزی از محصولات را خریداری نخواهد کرد مگر اینکه نمونه مورد علاقه و پسند او واقع شود. بنابراین به مشتری اجازه داده می شود در مورد آنچه دوست دارد بگوید. بعد از اینکه این مراحل به خوبی انجام گرفت محصول جدید بوسیله ی گروه های مشتری در مراکز مختلف و یا مکان های آزمایش حسی اختصاصی شرکت مورد آزمایش قرار می گیرد. بعد از این مرحله اگر تمام موارد فوق به خوبی انجام یافت، زمان آن خواهد بود که در پایلوت پلنت شرکت یک نمونه تحت شرایط کنترل شده تولید شود. عوامل موثر در کنترل کیفیت، متدهای ارزیابی محصول، خطرات بحرانی و نکات کنترل در پایلوت مورد ارزیابی قرار می گیرد.علاوه بر این، محصول پایلوت پلنت از نظر عمر انباری مفید مورد آزمایش قرار می گیرد. اگر کالای تولید شده از این نقطه نظرات مورد قبول واقع شد، در این صورت محصول برای انجام مطالعات بازاریابی به چند ناحیه ارسال می شود.
در بازاریابی بخش تحقیق و توسعه هر نوع مسئله ای که در رابطه با تولید محصول اولیه وجود داشته باشد، مورد مطالعه و بررسی مجدد قرار می دهند. اگر لازم باشد به تصحیح عملیات تولید یا فرمولاسیون یا سایر تصحیحات اقدام خواهد شد. بعد از این مراحل محصول را برای تولید و ساخت و انجام تبلیغات و ترویج ارزیابی میکنند.
بسیاری از کارخانجات در ابتدا در حجم زیاد مبادرت به تولید محصول کرده و بعد به ارزیابی استقبال مردم از ان می پردازند. این یکی از مهمترین دلایلی است که چرا بسیاری از محصولات هنگام ارائه در بازار مورد استقبال قرار نمی گیرند.با انجام مراحل فوق ضمانت بیشتری در مورد موفقیت کالا در بازار وجود خواهد داشت.

بکارگیری صحیح و موثر تحقیق و توسعه در مراحل تولید خصوصاً مرحله ی طراحی و همچنین بکارگیری روشهای تیمی در حل مسائل کلید طلایی موفقیت شرکتها در این برهه ی زمانی است.
بر همین اساس تحقیق و توسعه کارا در درجه اول گامی است به سوی توسعه شرکت ودر درجه دوم، راهی است به سوی توسعه وپیشرفت کشور.5-10 بسته ها و بسته بندی ها 1
بسته بندی مواد غذایی یک قلم عمده از هزینه های واقعی صاحب صنعت غذایی را تشکیل می دهد. بطور مداوم مواد بسته بندی در حال تغییر است و دستگاه های بسته بندی به انواع جدید با با کار بهتر تغییر شکل می دهند. علاوه بر این سیستم های حمل و نقل نیز در حال بهبود است. بسته بندی باعث می شود که ماده غذایی آسانتر مصرف شود و نیز موجب می گردد که ایمنی ماده غذایی در مقابل عوامل مخرب از قبیل میکروارگانیسم ها، تغییرات بیولوژیکی و شیمیایی بیشتر شده و هنگام حمل و نقل دست نخورده باقی بماند. به علاوه عمر مفید محصول بسته بندی شده طولانی تر می شود. مواد بسته بندی از نظر ایمنی مورد آزمایش قرار گرفته و مهتجرت ماده غذایی به داخل بسته و از مواد بسته بندی به داخل مواد غذایی مورد بررسی قرار می گیرد.
برخی از تغییرات در هزینه های بسته بندی مربوط به مواد تشکیل دهنده بسته بندی است.شاید نکته مهمتری که در مورد بسته بندی مورد توجه قرار گرفته دفع مواد بسته بندی باشد.تاکنون در زمینه مصرف مجدد مواد بسته بندی دور ریخته شده و همچنین استفاده از مواد بسته بندی که قابل تجزیه در محیط است تحقیقات زیادی صورت گرفته است.
در تحقیقات مربوط به بسته بندی سعی بر این بوده که بتوان از نقطه نظر هزینه در بسته بندی صرفه جویی شده و عمر مفید محصول افزایش یابد. با رایج شدن فرهای مایکروویو و تقاضا برای کالاهای غذایی آماده مصرف، صاحبان کارخانجات مواد غذایی باید مواد بسته بندی جدید، متدهای نوین بسته بندی مواد غذایی و روش های جدید در حمل و نقل مواد بسته بندی را بعد از مصرف مورد ارزیابی قرار دهند.


5-10-1 پروژه های بسته بندی 1
یکی از مهمترین اهدافی که در بخش تحقیق و توسعه باید مورد توجه قرار گیرد بسته بندی است. مواردی از بسته بندی که بخش تحقیق و توسعه باید در مورد آن بررسی کند به شرح زیر است:
ارزیابی انواع جدید مواد بسته بندی برای افزایش عمر مفید و بازگردانی یا مصرف مجدد مواد بسته بندی
تأثیر مواد بسته بندی بر کیفیت ماده غذایی داخل بسته بندی و طول عمر مفید آن
بهبود درستی و سهولت باز شدن بسته بندی در خانه
حفاطت بیشتر محصول در طی پر کردن و حمل و نقل در زنجیره غذایی
توسعه عمر مفید برای محصولات مشخص و شناخته شده تحت شرایط آب و هوایی متفاوت
روش های حرارت دادن مجدد بسته بندی شامل استفاده بهتر از مایکروویو
بهبود کیفیت مواد مغذی از طریق مواد و سیستمهای بسته بندی بهتر
بهبود خواص حسی از طریق بسته بندی و سیستم های مورد استفاده بهتر
کسب دانش بیشتر از علل فساد فرآورده در طی نگهداری و عمر انباری و ایمنی ماده غذایی در مقابل فساد
آموزش بهتر مصرف کنندگان نسبت به بسته بندی مواد غذایی که عوامل ایمنی آنرا در بر میگیرد

صنایع غذایی از نظر روش های بسته بندی و نیازهای مربوطه تفاوت دارد. پروژه های فوق عمومیت داشته و هر بخشش از صنایع غذایی باید پروژه های ویژه ای را برای بهبود فرآورده های بسته بندی خود توسعه دهند.
کوشش های زیادی برای کشف علت تغییرات زیاد بسته بندی های غذایی توسط بخش تحقیق و توسعه صورت نگرفته است. تغییرات ایجاد شده ممکن است در ابتدا به نفع شرکت باشد ولی در دراز مدت ممکن است تغیرات نامطلوبی در محصول ایجاد گردد که به زیان شرکت تولیدکننده تمام شود. استفاده از تکنیک آزمون و خطا در تحقیقات توسعه ای روش مناسبی برای پاسخ به رشد یک شرکت غذایی نیست مخصوصاً زمانیکه بخواهیم در مواد یا سیستم های بسته بندی تغییر و تحول ایجاد نماییم.
شرکت های تولید کننده مواد غذایی توانسته اند موادی را از خط تولید خود که باعث نگرانی مصرف کنندگان شده حذف کنند. اکنون انتخاب های زیادی در بازار وجود دارد و تمام آنها در صنعت باید توسط بخش تحقیق و توسعه بر بسته بندی، عملیات بسسته بندی و ضمانت محصول در مواد بسته بندی برای محصولات معین در طی چرخه عمر مورد آزمایش قرار گیرد.

6- مدیریت منابع انسانی سازمان3
مديريت منابع انساني در سازمان تحقيق و توسعه، عبارتست از هنر شناسايي، انتخاب، استخدام، تربيت و انسجام بخشي به تلاشهاي افراد متمايز، باهوش، خودگردان و خلاق.
برای موفقیت بخش تحقیق و توسعه به تسهیلات، وسایل، مواد و فضای شغلی درخور نیاز است. آمادگی افراد اولین شرط تحقق این ایده است. افراد پدیدآورندگان محصولات جدید، فرآیندهای نو و شیوه های نوین نگهداری مواد غذایی هستند. پرسنل این بخش ها باعث موفق شدن بخش تحقیق و توسعه و یا شکست آن می شوند. انتخاب و مدیریت افراد در بخش تحقیق و توسعه برای کامل شدن اهداف نهایی تعیین کننده است. افراد گروه باعث تحقق طرح ها می شوند و مهمترین عامل موفقیت هستند.
منابع انساني سازمانهاي تحقيق و توسعه نيز به دليل اينكه خلاق، خودانگيخته، سيار، يادگيرنده، مستقل، متفكر، انعطاف پذير، داراي اعتماد به نفس و درون گرا هستند با منابع انسانی سایرسازمانها متفاوت هستند.
در يك سازمان تحقيق و توسعه، معمولاً افرادي موفقند كه ذهني تحليلگر، كنجكاو، مستقـل و متفكر داشته، داراي شخصيتــي درون گرا بوده و به فعاليتهاي علمي و رياضي علاقه مند باشند. چنين افرادي اغلب با فرهنگ، قابل انعطاف، خودانگيخته و كار محورند ابهام را تاب می آورند و نياز شديد به استقلال عمل و تحول در محيط كار و كمي احترام دارند. در عين حال، موفقيت يك سازمان تحقيق و توسعه، مستلزم كار مشترك است بنابراين، كاركنان آن نبايد تكرو باشند. از اين رو، افراد بسيار درون گرا هم براي فعاليتهاي تحقيقاتي مناسب نيستند. ارتباط با همتايان و همكاران (داشتن مهارتهاي ارتباطي) امري بسيار ضـروري است، چرا كه بيشتر ايــده هاي نو، صرفـاً با مطالعه منابـع مكتوب به دست نمي آيد، بلكه از طريق گفت وگو با محققاني كه با مسائل مشابهي سروكار دارند، پيدا مـــــي شود.

6-1 ويژگيهاي منابع انساني در سازمانهاي تحقيق و توسعه 3
استوارت (1997) بيان مي دارد كه كاركنان دانش محور نسبت به كاركنان سنتي، در چندين مورد تفاوت دارند و اقدامات و سياستهاي آموزش و توسعه آنها توسعه يافته تر است.

 كاركنان دانش محور، در ارزش اصلي شركت نقش دارند. آنها به خلاقيتي كه باعث حركت سازمان
مي شود، كمك مي كنند. باايجاد، تفسيركردن و به كاربستن يادگيري سازمان، آنها حافظه سازماني هستند.

 كاركنان دانش محور خوب آموزش ديده، خود انگيختـه و توفيـق گرا هستند. آنها مـــــي خواهند چالشهاي ذهني خود را حل كنند و دانش فني شان را توسعه دهند.

 كاركنـان دانش محور سيـار هستند. آنها مــي توانند هركجا جابجا شوند و مهمتر اينكه غالباً مي توانند هر جايي كار كنند.

 كاركنان دانش محور مي خواهند رهبري شوند نه مديريت. آنها راجع به كارشان بيشتر از يك مديـري مي دانند كه حتي آنها را آموزش مي دهد. آنها براي اينكه در حصول نتايج خلاق باشند، انتظار آزادي دارند و براي اينكه به سمت نيازهاي شركت سوق داده شوند، انتظار هدايت دارند. آنها مديران سنتي را كه دائماً به آنها امرونهي مي كنند، نمي خواهند.

6-2 ویژگی های رهبر تحقیق و توسعه 1
نیازهایی که یک رهبر باید داشته باشد شامل درک کامل از روابط افراد، نظم، کارایی و داشتن خصیصه رهبریت می باشد.
رهبر باید بداند که چگونه افراد را برانگیزد و چگونه کارایی آنها را افزایش دهد. این فرد باید هوشیار باشد و در عین حال باید همیشه خواستار آموختن مطالب جدید باشد.خلاقیت و قدرت بیان خوب و توانایی ارئه و عرضه شیوه های جدید نیز مهم است.همچنین قدرت زمان سنجی و سازماندهی وی باید کامل باشد.رهبر باید بتواند افراد با استعداد را شناسایی کند و به کار گیرد و هنگامیکه با مفاهیم نوین مواجه می شود راه حل مناسب را پیشنهاد نماید. باید برنامه های دراز مدتی برای فعالیت بخش ارائه دهد. برنامه های درازمدت شامل برنامه های توسعه و رشد شرکت است.
7- وجه تمايز مديريت سازمانهاي تحقيق و توسعه با ساير سازمانها 3
سازمانهاي تحقيق و توسعه از چهار جنبه كاركنان، ايده ها، پشتوانه مالي و فرهنگ سازماني با ديگر سازمانها متفاوتند:

1 - كاركنان: كاركنان سازمانهاي تحقيق و توسعه معمولاً درجه كارشناسي ارشد به بالا داشته و از استعداد سطح بالايي برخوردارند. در طول دوره تحصيلي كارشناسي ارشد خود، تحت تاثير فرايند اجتماعي شدن، مي آموزند كه به طور مستقل كار كنند و از خود ابتكار عمل در خور، نشان دهند.

2 - ايده ها: ايده ها در يك سازمان تحقيق و توسعه، از طريق شبكه ارتباطي منحصر به فردي آفريده مي شوند و به وسيله خلقيات و خصــايل يك جامعه علمـي، به آساني اجرا مي گردند.

3 - پشتوانه مالي: منابع مالي سازمانهاي تحقيق و توسعه در مجموع با تمامي سازمانهاي بزرگ مشابه، تفاوت دارد. براي مثال، در ايالات متحده حدود 50 درصد از بودجه تحقيق و توسعه توسط دولت فدرال تامين مي شود.
سرمايه گذاري دولت فدرال بر روي تحقيـق پايه اي، تقريباً چهار برابر سرمايه گذاري در تحقيقات صنعتي است.

4- فرهنگ : فرهنگ يك سازمان، با عوامل ملموس و غيرملموس ارتباط دارد. در مورد سازمانهاي تحقيق و توسعه، عوامل ملموس همچون امكانات تحقيقاتي، تجهيزات آزمايشگاهي و ساختمانهاي اداري، با ساير سازمانها متفاوتند. عوامل غيرملموس همچون قوانين، مقررات، ارزشها و هنجارها نيز در سازمانهاي تحقيق و توسعه، با ساير سازمانها تفاوت دارند. براي مثال، كشفيات علمي، از هر ناحيه اي كه باشند در معرض قضاوت غيرشخصي قرار مي گيرند و محققان در اغلب موارد به طور كلي درگير شكاكيت، سازمان يافته اند و ايــده ها و كشفيــــــات علمي را به گونـه اي نقادانه ارزشيابي مي كنند. اين امر در تمامي جنبه هاي عملكرد هر سازمان تحقيق و توسعه رايج است.
8- كارمنديابي و گزينش 3
در يك سازمان تحقيق و توسعه مي بايست همواره خون جديدي به رگهاي سازمان تزريق شود و منابع انساني مناسب براي آن گزينش و انتخاب گردد. زيرا تازه واردهاي بااستعداد، به ويژه آنانكه از آخرين پيشرفتهاي فناوري باخبـرند، همانند محرك عمل مي كنندو باارزش ترين نوآوريها را پديد مي آورند.
يافتن كاركنان جديد بايد با مشاركت كساني صورت گيرد كه قرار است با آنها در ارتباط كاري باشند. چون خود اين افراد در پيداكردن كاركنان مشاركت داشته اند، نسبت به موفقيت اشخاص برگزيده در سازمان، احساس مسئوليت و پايبندي خواهند كرد. يك مصاحبه گروهي، راه حل مناسبي براي انجام اين كار است.

نكته ديگري كه بايستي به آن توجه شود اين است كه فرد گزينش شده بايستي توانايي انجام كار تحقيقاتي را داشته باشد. چنانچه كار از توانايي شخص فراتر باشد، در مقابل آن، احساس ناتواني مي كند و چنانچه از توانايي او بسيار كمتر باشد، ناراضي و كسل مي شود. هماهنگ كردن نيازهاي شغل و شاغل و پاسخگويي شغل به نيازهاي شاغل موجب رضايت شغلي خواهد بود.8-1 فرم ارزیابی مصاحبه کردن 1
مقیاس نمره بندی: عدد 1 برابر بالاترین نمره است، عدد 2 بالاتر از متوسط است، عدد3 معادل متوسط ، 4 یک عدد پذیرفته شده، 5 عدد مرزی است.
نام :ـــــــــــــــ
وضعیت ظاهری :
وضعیت آراستگی ـــــــــــــــ حالت قیافه ـــــــــــــ لباس ــــــــــــــــــ
رفتار ــــــــــــــــ پاکیزگی ـــــــــــــــــ سایر حالات ــــــــــــــ
آمادگی برای مصاحبه:
اطلاعات مربوط به شرکت ــــــــــــــــ اطلاعات مربوط به شغل و موقعیت ـــــــــــــــــــ
سوالات مربوط به شایستگی ـــــــــــــــــ
قدرت بیان:
سازمان ــــــــــــــ ارائه ــــــــــــــ
ایده ها ـــــــــــــ قدرت انتقال ـــــــــــــــ
رهبری:
اهداف تعریف شده ـــــــــــــــ اعتماد و اطمینان ـــــــــــــــ
واقع گرا و کارایی عمل ـــــــــــــــ
بلوغ فکری:
مسئولیت ـــــــــــــــ خود اتکایی ـــــــــــــــ
قدرت تصمیم گیری ـــــــــــــــــ قدرت رهبری ــــــــــــــ
صداقت:
بی ریایی ــــــــــــــــ امانت داری ــــــــــــــــ
درستی ـــــــــــــــ رفتار مناسب ـــــــــــــــ
شخصیت:
برخورد خوب ــــــــــــ کوشایی ــــــــــــــ
برانگیختن و انگیزش ـــــــــــــ اراده و اختیار ــــــــــــــــ
دوست داشتن افراد ــــــــــــــ رفتار فردی ـــــــــــــ
صفات:
آمادگی آکادمیک ـــــــــــــ تجربه کاری ـــــــــــــ
تناسب با کارــــــــــــ
وضعیت کلی تحصیلات:
پتانسیل کاری درازمدت ــــــــــــــــ جاه طلبی مطلوب ــــــــــــــ
توانایی ـــــــــــــــ
نظریه های مربوط خلوص و سادگی منش:
نکات بارز:
نکات منفی:
پیشنهادات:
مصاحبه کننده ــــــــــــــ تاریخ ـــــــــــــــــ

بر اساس یک دیدگاه آینده نگر از همان مراحل نخست در برنامه ی انتخاب محصول و برنامه ی انتخاب تولید باید به استراتژی تحقیق و توسعه توجه داشت. 1
امروزه تحقیق و توسعه و بخش نرم افزاری صنعت همانند سایر صنایع اهمیت فراوانی پیدا کرده است.
در بسیاری از موارد هزینه ی تحقیق و توسعه یک واحد تولید کننده بخش عمده ای ازهزینه ی آن را تشکیل می دهد از این رو پایه گذاری مراکز تحقیق و توسعه یک نیاز اساسی است. 1

9- تحقیق و توسعه در تکوین محصول 2
کیفیت محصولات صنعتی از چند نقطه نظر در برنامه ی سوم توسعه در بخش صنعت مطرح و مهمترین این موارد ضرورت توسعه ی صادرات است.
ارتقای کیفیت محصولات فنی میتواند به پیشرفت صادرات محصولات کمک کند.
کیفیت مطلوب ره آورد فرا رسیدن دوران بلوغ صنعتی است.
برای رسیدن به کیفیت مطلوب گام اول انگیزه و اراده ی تولید کننده گان است و مرحله ی بعد روش ساخت و طراحی محصول می باشد .
کیفیت را باید باور داشت و تمامی راهنما و مسیرهای رسیدن به آن را باید آشکار ساخت، کیفیت هدفی در دوردستها نیست.
برای داشتن محصولی با کیفیت باید آن را از ابتدا در محصول ایجاد نمود و این مهمترین و حساس ترین مرحله می باشد.
همانطور که میدانیم کیفیت تابعی ازکیفیت طراحی و کیفیت تولید است و در صورت بروز نقص در هر یک از این پارامترها محصول با کیفیت ایجاد نمی گردد.
برای تولید محصولاتی با کیفیت و قابل رقابت باید گام های هدفمند و برنامه ریزی شده برداشته شود. الگوبرداری و تحقیق در مرحله طراحی بسیار با اهمیت و ارزشمند است زیرا که با سرمایه گذاری اندک در مرحله طراحی جلوی بسیاری از زیانهای احتمالی در مرحله تولید گرفته می شود و محصول با کیفیت ایجاد میگردد.
اگر به مجموعه صنعت داخلی بادقت نگاه شود می بینیم که صنعتگران ایرانی کمتر از ابزار تحقیق و الگوبرداری از محصولات مشابه در مرحله طراحی محصول جدید استفاده میکنند و شاید این عامل مهمترین علت در عدم توفیق آنان در تولید محصولات جدید میباشد.

9-1 دستورالعمل تحقیق و توسعه در تکوین محصول جدید 2
*هدف:
الگوبرداری از محصولات مشابه در پروژه تحت بررسی( تحقیق و توسعه)
*دامنه کاربرد:
این دستورالعمل کلیه پروژه های تکوین محصول را دربرمیگیرد.
*مسئولیت:
مسئولیت اجرای این دستورالعمل به عهده واحد تحقیق وتوسعه (R&D) بوده وسایر واحدهایی که در مراحل زیر قید شده اند اطلاعات خود را در حین اجرای این فرایند ارائه می نمایند.
*شرح عملیات:
واحد تحقیق و توسعه پس از تعیین مدیر پروژه و تعریف پروژه، اقدام به الگوبرداری از روی محصولات مشابه می نماید و اطلاعات مربوط به این الگوبرداری جهت تهیه ی اطلاعات اولیه مورد نیاز مورد استفاده قرار میگیرد.
این تحقیقات شامل سه فاز میباشد:
فاز اول(Identify):
تعریف کلی الگو که شامل نوع قطعه یا مجموعه تحت بررسی میباشد.
در تعریف عملکرد به کارایی اصلی قطعه یا مجموعه ای که الگوبرداری برای آن انجام میشود اشاره میگردد.
برای انتخاب الگو به موارد ذیل توجه میشود:
حداقل 3 و حداکثر5 الگو برای بررسی انتخاب گردد.
الگوهای انتخاب شده نباید بیش از 5 سال اختلاف تولید داشته باشند.
فاز دوم (Study):
که در ابتدا طرق مختلف جمع آوری و دریافت اطلاعات مشخص میگردد.
در تکمیل اطلاعات این بخش باید به نکات زیر توجه گردد:
جهت تعیین وزن پارامتر parameters weight عدد بین 1 تا 5 بسته به عملکرد و محل قرارگیری قطعه یا مجموعه اختصاص داده میشود.
برای تعیین پارامترهای P (P parameters) عدد بین 1 تا 5 که در مقایسه با سایر الگوها به دست می آید، انتخاب ودر الگوهای B1 تا B5 ارائه میگردد.
در صورتی که مقایسه بین پارامترها بسته به الگوهای B1 تا B5 میسر نباشد عدد 2 بطور مساوی برای کلیه ی پارامترها در نظر گرفته میشود.
در قسمت Defects هر گونه مشکل یا نقطه ضعفی که مقایسه را تحت الشعاع قرار می دهد ذکر می گردد.
پس از به دست آوردن امتیاز کل یا الگو و در نظر گرفتن معایب مهم آن، نسبت به ارائه ی طرح (Develop Plan) در فاز بعدی اقدام می گردد.
فاز سوم:
شامل توسعه طرح می باشد که در این فاز نتیجه ی کلی بررسیهای فوق در قالب سه نوع الگوبرداری به شکل زیر ارائه می شود:
Exceed The Benchmark
Match The Benchmark
Near The Benchmark
تمامی ضمایم این بررسی نیز در فرم ضمیمه با عنوان
(Product Benchmark Form Attachment) گنجانیده می شود که اطلاعات مندرج در این فرم می تواند به صورت عکس، اتود دستی ویا هر فرمت کامپیوتری تهیه گردد.

10- تحقیق و توسعه در ایران
در جهان امروز اکثر کشورها امر برنامه ریزی و سیاست گذاری علمی(علوم و تکنولوژی) را جزئی از برنامه سیاست کلان دولت های خود قرار داده اند زیرا بر این مسئله معتقدند که علوم و فنون می توانند به بهترین شکل ممکنه در خدمت دفاع از استقلال و تمامیت ارضی کشور، توسعه و پیشرفت اقتصادی و رفاه اجتماعی قرار گیرند.دستیابی به امر فوق می تواند قدرت سیاسی،ایجاد استقلال، افزایش درآمد، توسعه صادرات، رفاه اجتماعی و بهبود سطح زندگی افراد یک کشور را بدنبال داشته باشد. با این همه اهمیت در زمینه تحقیقات علمی و صنعتی و بهره گیری از دستاوردهای مختلف اقتصادی و سایر زمینه ها، کشورهای جهان سوم منابع انسانی و مالی عمده ای را در خدمت پژوهش قرار نمی دهند.بنابراین میتوان یکی از عوامل زمینه ساز برای گسترش و تولید علم در کشور را تحقیق و توسعه دانست و برای اینکه بتوانیم از تقلید علم از کشور های پیشرفته جلوگیری کنیم بایستی به تحقیق و توسعه در کشور توجه زیادی داشته باشیم.8
متأسفانه در کشور ما نقش تحقیق و توسعه نسبت به کشورهای پیشرفته بسیار کمرنگ است و همین عامل باعث شده که در تولید علم هیچگونه نوآوری نداشته باشیم و صرفاً به عنوان مقلد از علم سایر کشورهای جهان استفاده کنیم8 و در مقایسه تحقیق و توسعه در ایران با سایر کشورهای جهان متوجه می شویم که در ایران تحقیقات کمتر به تولید منتهی می شوند و به همین جهت اثر کمی بر تولید دارند.6
در برنامه های آموزش و پرورش جایگاه تحقیق و توسعه بسیار نازل است.هنوز بر روی ابتکارات در زمینه تکنولوژی، آموزش لازم صورت نمی گیرد و اصلاً تکنولوژی جایگاه شایسته ای پیدا نکرده است.8
توجه به اینکه ماهیت دانشگاه در کشورهای نیمه صنعتی(در حال توسعه) یک ماهیت آموزشی است، در حالیکه ماهیت دانشگاه در کشورهای صنعتی یک ماهیت پژوهشی بوده و آموزش یکی از ثمرات و نتایج پژوهش است. به عبارت دیگر در دانشگاه های معتبر جهان نظام تحقیقاتی پشتوانه نظام آموزشی است و مواد آموزشی دانشگاه ها در واقع بازتاب و نتیجه تحقیقات پژوهشگران است و چون موضوعات تحقیق برخاسته از نیازهای عینی و ملموس نهادهای گوناگون اجتماعی از قبیل صنعت و کشاورزی است لذا یک ارتباط تنگاتنگ و پویا بین پژوهش، آموزش، صنعت و کشاورزی وجود دارد. به همین جهت در غرب مشکلی به نام عدم ارتباط بین دانشگاه و صنعت وجود نداشته و این از مشکلات خاص جهان نیمه صنعتی (در حال توسعه) از جمله ایران است.8
عدم آموزش مستمر محققان و عدم امکان تحصیل محققان در داخل و خارج کشور از جمله عوامل نقص در تحقیق و توسعه می باشد.8
بودجه یکی از مقولاتی است که در نوشته های بسیاری، به عنوان ساز وکار اساسی موثر در ارتقاء و گسترش فعالیت های تحقیق و توسعه مورد بررسی قرار گرفته است. لذا تأمین بودجه تحقیقاتی پژوهشگران سرلوحه ارتقاء تحقیق و توسعه در کشور است.8
ماهیت تحقیقات و نحوه اجرای آن، عدم وجود سیاست گذاری ها، مشخص نبودن اولویت ها و دولتی بودن تحقیقات از جمله مواردی هستند که فضای مطمئنی را برای گسترش و رونق تحقیقات نوید نمی دهند.6
نبود فرصت های مساوی تجاری برای شرکت ها از دیگر موانع موجود است، چراکه برای تمام شرکت ها امکان حضور در بازارهای جهانی وجود ندارد و در نتیجه آنها این فرصت را که بتوانند کیفیت محصولات خود را بهبود ببخشند ندارند.چنین مشکلاتی باعث شده است که بطور کلی مفهوم تحقیق و توسعه در ایران با آنچه در کشورهای پیشرفته در جریان است تغییر کند و از سمت و سوی تحقیق و ابداع و نوآوری به سمت مهندسی معکوس در جریان باشد.7
دیگر مسأله موجود فقدان حق کپی رایت است که در بخش تحقیق و توسعه برای نوآوری های جدید در پیش روی شرکت هاست.به عبارت دیگر نبود حق مالکیت معنوی اختراعات، باعث کاهش اطمینان برای سرمایه گذاری در جهت نوآوری محصولات است.7

نتیجه گیری: تحقیق و توسعه(R&D) جزء اصلی هر سازمان(کارخانه) است که سازمان باید برای رشد و پیشرفت و نیز ادامه بقای خود در جهان صنعت به آن توجه خاص نماید. و در این راه از ملزومات و راههایی که رسیدن به این مهم را امکانپذیر و تسریع میکند(مدیریت،کارکنان متخصص، فضای مناسب کاری، بودجه و ...) در حد توان استفاده کند و با مدیریت صحیح بتواند از کمترین امکانات و بودجه بیشترین بهره وری را ایجاد نماید.کشورهای پیشرفته سطح بالایی را در تحقیق و توسعه(R&D) ایجاد نموده اند لذا جای خود را در جهان باز کرده اند. امید است کشورهای در حال توسعه با ایجاد تفکر رقابت و پیشرفت در عرصه جهانی و با روشهای صحیح مدیریتی بتوانند در این میان جایی برای خود در بازار رقابت جهانی باز کنند که رسیدن به این هدف مستلزم این است که تحقیق و توسعه را عمیقاً شناخته و اهمیت آنرا دریابند و با ایجاد واحدهای پویای تحقیق و توسعه(R&D) و نه الگوبرداری ها، با مدیریت، به سوی آن حرکت کنند.
منابع:
1-گولد.و. مترجم: مسعود فلاحی. 1374. نقش تحقیق و توسعه در صنایع غذایی. دانشگاه فردوسی مشهد. انتشارات بارثاوا. چاپ اول
2- ابراهیمی م. 1382. نقش تحقیق و توسعه در تکوین محصول.
3- شاهمیرزایی و. 1384. مديريت منابع انساني در سازمانهاي تحقيق و توسعه. تدبیر. (159)16.
4- حائری ا. 1382. زيرسيستم هاي اصلي واحدهاي تحقيق و توسعه صنعتي.تدبیر. (143)14.
5- عطافر ع. و آنالویی س. 1380. بررسي علل و عوامل رشد و موانع پيشرفت واحدهاي تحقيق و توسعه در سازمانها. سومین همایش مراکز تحقیق و توسعه صنایع و معادن.
6- ربیعی م. 1387. تاثیرتحقیق و توسعه (R&D) بر ارزش افزوده اقتصادی کشور.
www.asiaslagwool.irresearch -7

8 -www.infosanat.com/Fa/?Page=ArticlesItem&ncID
مصرف کننده ، تخصص ، مشارکت

سایر مقالات
مقاله قبلی مدیریت انفجار در کارخانجات مواد غذایی استقرار سیستم HACCP و مزایای آن مقاله بعدی
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم