ورود کاربر     مرا با یاد داشته باش؟
 + ثبت نام

مقالات تصادفی
مروري بر استفاده از آنتي‌اكسيدان‌هاي طبيعي به عنوان جايگزين آنتي‌اكسيدان‌هاي سنتتيك در پايدارسازي برخي از روغن‌هاي سرخ‌كردني

چكيده:
به حداقل رساندن اكسيداسيون در روغن از جمله راه كارهاي اصلي جهت جلوگيري از بيماري‌هايي مي‌باشد، كه منجر به آسيب رساندن سلامت انسان مي‌شود. از اين‌رو آنتي‌اكسيدان‌هاي مختلفي جهت به تاخير انداختن اكسيداسيون در روغن به آن افزوده مي‌شود. سرطان‌زا بودن آنتي‌اكسيدان‌هاي سنتتيك، منجر به كاهش استفاده از آنها و جايگزيني آن‌ها با آنتي‌اكسسيدان‌هاي طبيعي شده است.
يافته‌ها نشان دادند، منابع اصلي آنتي‌اكسيدان‌هاي طبيعي در رژيم غذايي انسان شامل: غلات، ميوه‌ها، سبزي‌ها و آشاميدني‌ها مي‌باشد، كه بهترين منبع آن‌ها، گياهان و سبزي‌ها هستند، زيرا حاوي تركيبات فنوليك همراه با فعاليت آنتي‌اکسيداني بالا مي‌باشند که در مهار راديکال آزاد در سيستم دفاعي بدن موثرند. آنتي‌اكسيدان‌هاي طبيعي در مقايسه با آنتي‌اكسيدان‌هاي سنتتيك بايد در غلظت‌هاي بالاتري به روغن افزوده شوند، چرا كه فعاليت آن‌ها كمتر از آنتي‌اكسيدان‌هاي سنتتيك مي‌باشد. اما بازده حقيقي بازده آنتي‌اكسيدان‌ها بستگي به غذا، شرايط فراوري و انبار داري آنها دارد.
بررسي‌ها انجام شده در رابطه با پايدارسازي روغن‌هاي سرخ كردني(كانولا، آفتاب‌گردان و ذرت) نشان دادند، پايداري روغن‌هاي حاوي آنتي‌اكسيدان‌ طبيعي در مقايسه با روغن‌هاي حاوي آنتي‌اكسيدان سنتتيك در شرايط مشابه افزايش مي‌يابد. بنابراين با توجه به نتيجه به دست آمده، جايگزيني آنتي‌اكسيدان‌هاي طبيعي به جاي آنتي‌اكسيدان سنتتيك به عنوان يك منبع ايمن در روغن‌هاي سرخ كردني پيشنهاد مي‌گردد.

ورود
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید
SmartSection is developed by The SmartFactory (http://www.smartfactory.ca), a division of INBOX Solutions (http://inboxinternational.com)
فواید عصاره مالت جو
نوشته شده توسط Saram در تاریخ ۱۳۸۷/۱۰/۸ (2766 بار خوانده شده)

این عصاره از جوانه های جو بدست می آید که دارای مقدار زیادی فیبر محلول است و باعث افزایش حجم مدفوع می شود. باکتری های مفیدی که در روده بزرگ انسان زندگی می کنند، این فیبر  را به عنوان غذا مصرف می کنند و باعث تولید گاز و گاهی نفخ می شوند.

 عصاره مالت جو چیست؟

این عصاره از جوانه های جو بدست می آید که دارای مقدار زیادی فیبر محلول است و باعث افزایش حجم مدفوع می شود. باکتری های مفیدی که در روده بزرگ انسان زندگی می کنند، این فیبر  را به عنوان غذا مصرف می کنند و باعث تولید گاز و گاهی نفخ می شوند.

 

عصاره مالت جو برای چه منظوری استفاده می شود؟

عصاره مالت جو باعث افزایش حجم مدفوع و تنظیم عملکرد روده می شود. همچنین باعث حرکت روده به مدت 12 تا 72 ساعت می گردد. افرادی که دچار یبوست هستند ، می توانند بجای مصرف گهگاه داروهای مسهل قوی، بطور منظم و همیشگی قرص مالت جو را مصرف کنند.

عصاره مالت جو در بهبود یبوست های مزمن، سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، التهاب روده، فتق معده و دیابت  می تواند موثر باشد.

همچنین مصرف کافی فیبر محلول باعث کاهش 10 تا 15 درصد کلسترول در افراد ی که دارای کلسترول  بالا هستند، می شود.

 

عصارهمالت جورا در هوای اتاق و دور از دسترس کودکان نگهداری کنید.

 

 

عصاره مالت جو را چگونه باید مصرف کرد؟

طبق دستور پزشک عمل کنید و هر مقداری را که تجویز کرده است با یک لیوان پر از آب مصرف کنید. این عصاره به دو شکل پودری و مایع وجود دارد:

- شکل پودری : مقداری را که پزشک گفته است در شیر یا آب یا آب میوه بریزید و آن را هم بزنید تا حل شود. اگر شیر  یا آب گرم باشد، بهتر حل خواهد شد. طعم وانیل یا کاکائو می دهد.

- شکل مایع: مقداری را که پزشک گفته است با 30 یا 60 گرم آب گرم مخلوط کرده، سپس شیر، آبمیوه یا آب به آن اضافه کنید. این شکل عصاره نیز مزه وانیل یا کاکائو می دهد.

عصارهمالت  جورا در هوای اتاق و دور از دسترس کودکان نگهداری کنید.

 

اگر یک بار مصرف آن فراموش شود؟

در این صورت به محض به یاد آوردن، آن را مصرف کنید؛ مثلاً اگر ساعت 7 صبح باید آن را مصرف می کردید و ساعت 8 یا 9 یادتان آمد، آن را مصرف کنید . ولی اگر زمان مصرف دوز بعدی رسیده است ، دیگر دوز قبلی را که فراموش کرده بودید، مصرف نکنید. یعنی هیچ وقت 2برابر آن را مصرف نکنید. مثلاً اگر ساعت 7 صبح و 2بعداز ظهر باید آن را مصرف کنید و ساعت 7 را فراموش کردید و ساعت 1بعداز ظهر یا 12 یادتان آمد دیگر دوز قبلی را مصرف نکنید.

 

آیا تداخلی با غذاها دارد؟

هیچ گونه تداخلی با غذا ندارد. افزایش مصرف مایعات، رژیم غذایی غنی از فیبر یا سبوس غلات  و ورزش منظم باعث تنظیم عمل روده می شود.

 

آیا با سایر داروها تداخلی دارد؟

تداخل با سایر داروها به این معنی است که تاثیر یک دارو را افزایش یا کاهش دهد. که بیشتر داروها نیز با هم تداخل دارند. ولی عصاره مالت جو هیچگونه تداخل دارویی با سایر داروها ندارد.

اگر فرد بیماری دیگری داشته باشد، آیا مصرف این عصاره مشکل زاست؟

ممکن است داروی تجویز شده برای یک بیماری ، برای یک بیماری دیگر مضر باشد. در مورد عصاره مالت جو نیز به همین صورت است. افرادی که دچارانسداد روده هستند یا عمل جراحی در ناحیه شکم انجام داده اند، یا دچاراختلالات مزمن روده ای مثل بیماری التهاب روده یا بیماری کرون هستند، باید با مشورت پزشک نموده و تحت نظر او این عصاره را مصرف کنند، زیرا عصاره مالت به علت داشتن فیبر برای این بیماری ها خوب نیست.

این عصاره دارای کربوهیدرات است، به همین دلیل بیماران دیابتی باید با مشورت پزشک آن را مصرف کنند. افرادی که سابقه  آلرژی  یا آسم دارند، ممکن است به هر داروی جدیدی واکنش نشان دهند که علائم آن شامل جوش ، کهیرهای پوستی و خارش است. وقتی فرد نسبت به این عصاره واکنش نشان داد، نباید آن را مصرف کند.

 

مصرف آن در دوران بارداری یا شیردهی چگونه است؟

در دوران بارداری برای رفع یبوست، مصرف فیبر غذایی توصیه می شود. عصاره مالت جو نیز مانند فیبر موجود در میوه ها  و سبزی ها،  می تواند در برنامه غذایی روزانه مصرف شود.

این عصاره تاثیر مضری بر روی قدرت و فعالیت جنسی ندارد.

 

مصرف آن تا چه مدتی بی ضرر است؟

شما می توانید برای مدت طولانی آن را مصرف کنید.

 

اثرات جانبی

هر دارویی، یک عارضه جانبی دارد، حتی داروهایی که بدون نسخه پزشک به فروش می رسند. بعضی از این اثرات جانبی خفیف است مثل ناراحتی معده که با مصرف دارو همراه با غذا ممکن است از بین برود.

عوارض جزئی ممکن است بعد از مدتی خود بخود از بین بروند ولی اگر ادامه پیدا کرد باید به پزشک مراجعه کرد. ولی در صورت بروز عوارض مهم و اصلی باید فوراً به پزشک مراجعه کرد.

اثرات جانبی جزئی و اصلی عصاره مالت جو به شرح زیر است:

اثرات جزئی :

- حالت تهوع

- گرفتگی خفیف عضلات شکم

- نفخ معده

- اسهال

اثرات اصلی و مهم:

- درد شدید معده

- تهوع و استفراغ

 

 همراه با این عصاره، مقدار زیادی آب و مایعات بنوشید، زیرا عدم دریافت مایعات به مقدار کافی، باعث تجمع و تورم فیبر در دستگاه گوارش و انسداد یا حتی پارگی مری می شود.

 

موارد احتیاط :

1- یکی از اثرات جانبی فیبرهای محلول از جمله عصاره مالت جو ایجاد نفخ و باد معده است که با تاثیر باکتری های مفید روده بر این نوع فیبر تولید می شوند. بنابراین دقت کنید که چه مقدار از این عصاره را می توانید بدون نفخ معده مصرف کنید. فیبرهای غیر محلول که در سبوس گندم و سبوس سایر غلات وجود دارند، دارای این اثرات جانبی نیستند.

2- همیشه همراه با این عصاره، مقدار زیادی آب و مایعات بنوشید، زیرا عدم دریافت مایعات به مقدار کافی، باعث تجمع و تورم فیبر در دستگاه گوارش و انسداد یا حتی پارگی مری می شود. اگر در بلعیدن مواد غذایی دچار مشکل هستید، این عصاره را مصرف نکنید.

اگر با وجود مصرف منظم یک داروی مسهل، باز هم بیشتر از یک هفته یبوست شما طول کشید یا در اثر یبوست دچار خونریزی مقعد شوید، حتماً هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید.

 

 

توصیه های پزشکی :

هر فردی باید در برنامه غذایی روزانه خود به مقدار کافی فیبرهای غذایی محلول و غیرمحلول را مصرف کند. فیبرها اثرات مفید بسیاری دارند، از جمله باعث تنظیم عملکرد روده، کاهش خطر بیماری قلبی  و بعضی انواع سرطان می شوند. عصاره مالت جو نیز منبع خوبی از فیبرهای غذایی محلول است. افرادی که دچار التهاب روده، یبوست یا فتق معده هستند باید یک رژیم غذایی پر فیبر را مصرف کنند.

مصرف کننده ، تخصص ، مشارکت

سایر مقالات
مقاله قبلی عوارض مصرف کولا سوخت چربي‌هاي بدن با مصرف بيشتر لبنيات مقاله بعدی
بی‌شک دیدگاه هر کس نشانه‌ی تفکر اوست، ما در برابر نظر دیگران مسئول نیستیم
فرستنده شاخه