ورود کاربر     مرا با یاد داشته باش؟
 + ثبت نام

ورود
شناسه‌ی کاربری:

رمزعبور:

ورود خودکارواژه رمز را فراموش کرده‌اید؟

عضو شوید
واکنش کالباس‌سازها به «خمیر مرغ» فرستنده admin (۱۳۹۳/۶/۳۰)
سه‌شنبه هفته قبل با صدور بخشنامه‌ای از سوی دکتر دیناروند، رئیس سازمان غذا و دارو، ورود خمیر مرغ به چرخه تولید سوسیس و کالباس از نیمه دوم سال 1393 ممنوع شد.

به گزارش صبحانه، در ادامه گزارش پارسینه آمده است: این چندمین بار در طی دهه اخیر بود که استفاده از این محصول در فرآورده‌های گوشتی ممنوع اعلام شده است. پیش از این نیز چندین بار استفاده از این ماده در چرخه تولید این محصولات توسط وزارت بهداشت و همچنین سازمان استاندارد ممنوع اعلام شده بود اما دوباره استفاده از این ماده به چرخه تولید بازگشت.
اما خمیر مرغ چیست؟

خمیر مرغ، یکی از پرمصرف‌ترین مواد اولیه‌ای است که در فرمولاسیون تولید فرآورده‌های گوشتی همچون سوسیس و کالباس استفاده می‌شود.

رئیس سازمان غذا و دارو در این‌باره گفته بود: «حذف خمیر مرغ در تولید سوسیس و کالباس قدم بسیار بزرگی است، چرا که از سلامت خمیر مرغ اطمینان نداریم؛ بنابراین ورود آن به چرخه تولید سوسیس و کالباس ممنوع شده است. وی البته با توجه به تجربه‌های ناموفق گذشته در حذف خمیر مرغ گفت: شرکت‌های تولید‌کننده سوسیس و کالباس از یک دوره زمانی برخوردار خواهند بود تا بتوانند خود را با ضوابط تطبیق داده و خمیر مرغ را حذف کنند.»

به گفته وی، خمیر مرغ، گوشت‌های مازادی است که پس از تمیز کردن مرغ، توسط دستگاهی جدا شده و به چرخه مصرف وارد می‌شود. دیناروند تأکید کرد: «نمی‌توانیم سلامت خمیر مرغ را تضمین کنیم، چرا که مشخص نیست ماده اولیه آن از سلامت برخوردار است یا خیر و ممکن است از چربی زیادی برخوردار باشد.

بحث درباره حذف خمیر مرغ در سال‌های 87 و 88 نیز به‌صورت جدی مطرح بود اما رجوع به خبرها و گزارش‌های مربوط به آن زمان نشان می‌دهد مسأله حذف خمیر مرغ در نهایت منجر به حذف دستگاه‌های بادر از کارخانه‌های صنایع غذایی شد، فقط پنج ماه دوام آورد.»

خبرنگار ما برای روشن‌تر شدن موضوع به سراغ چند کارخانه مهم و پر فروش کشور رفت و ماجرا را جویا شد، اما متاسفانه موفق به تماس با برخی شرکت‌ها همچون شرکت گوشتیران نشدیم.

پژمان داوری، مدیرعامل شرکت فرآورده‌های گوشتی تهران (سولیکو): صنعت غذا همواره با دعوا و درگیری همیشگی دامپزشکی، سازمان استاندارد و وزارت بهداشت روبرو بوده است

داوری با اشاره به صحبت‌های دکتر دیناروند، رئیس سازمان غذا و دارو درباره ممنوعیت استفاده از این ماده گفت: ما در سال 89 بر اساس استاندارد 230003 که استاندارد ناظر بر سوسیس و کالباس است و بر اساس آن استفاده از خمیر مرغ ممنوع اعلام شده بود، استفاده از خمیر مرغ را متوقف کردیم. این ماده در این چند سال چندین بار توسط سازمان‌های مختلف ممنوع و دوباره مورد استفاده قرار گرفت. حتی در دو سال گذشته پرونده ساخت نیز برای استفاده از خمیرمرغ از سوی وزارت بهداشت صادر شد. اما در آخر سازمان استاندارد باز هم استفاده از این ماده را ممنوع کرد. از آن به بعد نه تنها شرکت ما بلکه تمامی شرکت‌های مطرح استفاده از این ماده را در محصولات خود متوقف کردند و وزارت بهداشت نیز بسیار سخت‌گیری می‌کرد. بدین ترتیب تمام شرکت‌های بزرگ این موضوع را رعایت کرد که عموما خمیر مرغ استفاده شده در این شرکت‌ها خمیر مرغ سالمی بود یعنی مرغی که شکم آن کاملا خالی شده و تمیز بود و محصولات نیز محصولات مناسبی بود. تا اینکه چند وقت پیش که آقای دکتر اعلام کردند به شرکت‌هایی که قبلا پروانه ساخت داده بودند نیز دیگر پروانه ساخت نمی‌دهند.

وی افزود: متاسفانه مشکلی که همیشه صنعت غذا با آن مواجه بوده است همین دعوا و درگیری همیشگی میان دامپزشکی، سازمان استاندارد و وزارت بهداشت است که هر کدام نیز قضیه را به طرفی می‌کشند.

مدیرعامل شرکت فرآورده‌های گوشتی تهران در ادامه به گزارشی تحت عنوان "خمیر مرغ ، ماده اصلی تشکیل دهنده سوسیس و کالباس چیست ؟!" اشاره کرد و گفت: در این گزارش عکس‌های خیلی نامناسب و بدی کار شده بود که برای ما نیز این سوال به وجود آمد که این کدام کارخانه است که در این شرایط تولیدی نامناسب فعالیت می‌کند و خیلی جالب است که خبرنگار در این شرایط توانسته وارد کارخانه شود و عکس‌برداری انجام دهد. خواهش من این است که حتما با این شرکت برخورد صورت پذیرد. اگر شرکتی با این شرایط تولید می‌کند آن هم در زمانی که مصرف خمیر مرغ ممنوع است باید با آن برخورد شود. شرکتی که اینگونه تولید می‌کند به نظر من اصلا استاندارد ندارد. نکته دیگر این است که در این گزارش آمده است براساس استاندارد ملی و ضوابط کشورخمیر مرغ باید ازمرغ کامل استحصال شود، در صورتی که بر در این استاندارد آمده است که خمیر مرغ میتواند از مرغ کامل و یا اسکلت مرغ تهیه شود.

داوری ادامه داد: درست نیست که به خاطر یک یا چند شرکت متخلف با کل صنعت برخورد شود. ما از زمان ممنوعیت استفاده از خمیر مرغ از این ماده استفاده نکرده‌ایم در صورتی که اعتقاد داریم استفاده از خمیرمرغ سالم بلاضرر است. تنها درخواست کردیم در محصولات صادراتی‌مان به عراق و کشورهای حوزه‌ خلیج‌فارس از این ماده استفاده کنیم. این استدلال که می‌گویند ما نمی‌دانیم چه در این دستگاه‌ها می‌ریزید و برخی شرکت‌ها ممکن است خلاف کنند استدلال قابل قبولی نیست. چرا که اینگونه می‌توان مصرف گوشت را در کباب کوبیده نیز ممنوع کرد، چون ممکن است بعضی افراد در این کباب، گوشت نامناسب بریزند. اینکار درست نیست.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر سازمان استاندارد به صورت دوره‌ای از محصولات ما و دیگر کارخانه‌ها نمونه‌گیری کرده و آزمون‌های بافت‌شناسی صورت می‌دهد. در این آزمون‌ها تمامی اجرای تشکیل دهنده محصولات مشخص می‌شود و اگر تخلفی صورت گرفته باشد با شرکت متخلف برخورد خواهد شد. عموم می‌توانند از شرکت ما بازدید کرده و تمامی مراحل تولید را مشاهده کنند.

محمدی، مدیرعامل فرآورده‌های گوشتی کاله: این موضوع چه ارتباطی با کارخانه ما دارد؟

محمدی در واکنش به اخبار منتشر شده در خصوص خمیرمرغ‌ استفاده شده در برخی کارخانجات گفت: این موضوع چه ارتباطی با کارخانه ما دارد؟ ما کارخانه‌های بسیاری در ایران داریم. وزارت بهداشت باید بررسی کند کدام شرکت خمیر مرغ استفاده می‌کند. ما از خمیر مرغ استفاده نمی‌کنیم. ضمن آنکه باید بگویم خمیر مرغ ذاتا چیز بدی نیست. کلیه شرکت‌ها استفاده می‌کردند. سازمان دامپزشکی نیز به بسیاری از شرکت‌ها مجوز داده بود. الان بخشنامه دادند که ممنوع است و همگان نیز ملزم هستند این بخشنامه را رعایت کنند.

وی درباره محتویات تشکیل دهنده خمیرمرغ اظهار داشت: خمیر مرغ ممکن است از مرغ کامل استفاده شود و یا از بخش‌های دیگر مرغ. بستگی به شرکت دارد که از چه رویه‌ای استفاده کند. ممکن است شرکتی خدای نکرده تقلب کند و از بخش‌های غیرمجاز استفاده کند. شرکت ما تقلبی انجام نداده است. درب کارخانه ما به روی عموم باز است و می‌توانند بازدید کنند. سازمان دامپزشکی، اداره استاندارد و اداره نظارت سازمان غذا و دارو همیشه از کارخانه ما بازدید دارند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس: موضوع در مجلس مطرح شده و با متخلفین برخورد می‌کنیم

آریایی نژاد، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با انتقاد به استفاده از محصولات بی‌کیفیت در فرآوری سوسیس و کالباس گفت: متاسفانه هر جایی که سود اقتصادی اولویت کار می‌شود، دیگر سلامت اهمیتی ندارد. ما در چند سال اخیر مداوم بر طبل اقتصاد کوبیدیم و فراموش کردیم چه نوع اقتصادی.

وی افزود: این موضوع باعث شده است که بعضی اوقات شاهد باشیم که برخی برای کسب درآمد سودجویی و سوءاستفاده کنند.

نماینده مردم همدان در ادامه اظهار داشت: متاسفانه در برخی موارد دیده شده است که از قسمت‌های زاید گوشت و مرغ در تهیه سوسیس و کالباس استفاده شده است که مورد تایید حوزه سلامت نیست.

وی تاکید کرد: لازم است از طرف کلیه ناظرین نظارتی قوی داشته باشیم. هم از سوی دولت و هم از سوی مجلس تا راه بر کارهای غیربهداشتی بسته شود. اگر این مسائل عمدا رخ داده باشد باید جریمه و برخورد قانونی نیز شدیدتر شود.

آریایی‌نژاد در خصوص اقدامات مجلس برای مقابله با این پدیده گفت: ان‌شالله در روز یکشنبه (30 شهریور)که جلسات مجلس شروع می‌شود، این موضوع مطرح می‌شود و تصمیمات لازم گرفته خواهد شد.
[۱۳۹۳/۶/۲۹] استفاده از روغن پالم، بی‎اعتمادی در مردم ایجاد کرده است
[۱۳۹۳/۶/۲۹] وزارت بهداشت نام 10 محصول غذایی غیرمجاز را اعلام کرد
[۱۳۹۳/۶/۲۹] خبرهایی هولناک درباره خشکسالی!
[۱۳۹۳/۶/۲۹] روغن پالم به صحن مجلس رسید
[۱۳۹۳/۶/۲۹] جلسه بررسی ممنوعیت خمیر مرغ برگزار شد
[۱۳۹۳/۶/۲۶] هفدهمین جلسه انجمن کیفیت ایران با موضوع تقلب چربی در کره
[۱۳۹۳/۶/۲۶] شروط تدوام صادرات مواد غذايي ايران به روسيه
[۱۳۹۳/۶/۲۶] هر ایرانی سالی نیم کیلو سم می‌خورد
[۱۳۹۳/۶/۲۶] ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت به صورت جدی پیگیری می شود
[۱۳۹۳/۶/۲۶] کارخانجات لبنی قیمت واقعی شیر را نمی‌پردازند
[۱۳۹۳/۶/۲۶] نامه سرگشاده به وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره روغن پالم
[۱۳۹۳/۶/۲۶] هشدار! مصرف لبنیات غیرپاستوریزه و خطر ابتلا به تب مالت
[۱۳۹۳/۶/۲۶] دستگاه های نظارتی برای ساماندهی تولید و مصرف خمیر مرغ تعامل ندارند/ تعریف مشترکی از خمیر مرغ وجود ندارد
[۱۳۹۳/۶/۲۶] جایگزین روغن پالم در لبنیات مشخص شد
[۱۳۹۳/۶/۲۶] نظارت بهداشتی بر استفاده از خمیر مرغ در مراکز عرضه
[۱۳۹۳/۶/۲۶] حذف خمیرمرغ از تولید سوسیس و کالباس غیرممکن است!
[۱۳۹۳/۶/۲۶] گلایه برخی صنایع غذایی از نحوه دریافت مالیات بر ارزش افزوده و سکوت سازمان مالیاتی
[۱۳۹۳/۶/۲۶] دغدغه وزارت بهداشت در مورد استفاده خمیر مرغ در صنعت کاملا به جاست اما راهکار آن نه!
[۱۳۹۳/۶/۲۶] دغدغه وزارت بهداشت در مورد استفاده خمیر مرغ در صنعت کاملا به جاست اما راهکار آن نه!
[۱۳۹۳/۶/۲۵] شروط تدوام صادرات مواد غذايي ايران به روسيه
[۱۳۹۳/۶/۲۵] برای صادرات به روسیه دچار ذوق‌زدگی نشویم
[۱۳۹۳/۶/۲۴] پیشنهاد وزارت‌بهداشت برای ممنوعیت تبلیغات کالاهای مُضر سلامت در رسانه‌ها
[۱۳۹۳/۶/۲۴] آمادگی برای صادرات بیش از یک میلیون تن روغن نباتی
[۱۳۹۳/۶/۲۴] حذف کامل روغن پالم از شیر و لبنیات از اول مهر
[۱۳۹۳/۶/۲۴] سفره ایرانیان چقدر کوچک شد؟
[۱۳۹۳/۶/۲۴] وزارت بهداشتی ها خواستار اصلاح بسته های غذایی پروازهای مسافربری شدند
[۱۳۹۳/۶/۲۴] بکارگیری 50 هزار نفر برای نظارت بر اصناف غذایی کشور
[۱۳۹۳/۶/۲۴] برگزاری جلسه مقابله با فله فروشی شیر
[۱۳۹۳/۶/۲۳] لبنیات تا هفته آینده عاری از پالم می‌شود
[۱۳۹۳/۶/۲۳] مشاور مدیرعامل صنایع شیر ایران: اتهام های وارده به صنعت شیر، تولیدکنندگان را دچار چالش جدی کرد - See more at: http://www.fo...
[۱۳۹۳/۶/۲۳] اهداف اقتصاد مقاومتی در حوزه دانه های روغنی و گیاهان صنعتی - See more at: http://www.foodpress.ir/Post.aspx?Id=c8b520dc594e4b6384a35246e928abf1&Titl...
[۱۳۹۳/۶/۲۳] برخی کارخانه‌ها لبنی به قیمت سابق برگشتند/ پیش‌بینی کاهش قیمت بیشتر در ماه‌های آتی - See more at: http://www.foodpress.ir/Post.as...
[۱۳۹۳/۶/۲۲] افزایش قیمت 7 گروه کالاهای اساسی در هفته قبل / نرخ لبنیات بدون تغییر
[۱۳۹۳/۶/۲۲] نشست همکاری های مشترک انجمن با دانشگاه علوم پزشکی بابل
[۱۳۹۳/۶/۲۲] مردم از چاله غیر واقعی پالم به چاه تب مالت نیفتند
[۱۳۹۳/۶/۲۰] بازنگری در استاندارد مصرف روغن پالم در لبنیات/ مصرف پالم محدود می‌شود
[۱۳۹۳/۶/۲۰] سازمان دامپزشکی با فائو تفاهم‌نامه همکاری امضاء کرد.
[۱۳۹۳/۶/۱۸] انجمن فعال در جلسات کمیته علائم
[۱۳۹۳/۶/۱۸] لرستان به عنوان قطب تولید شیر و لبنیات در کشور شناخته شود
[۱۳۹۳/۶/۱۸] قیمت فرآورده های لبنی همان افزایش 15 درصدی از اسفندماه سال گذشته است
[۱۳۹۳/۶/۱۸] بازنگری در استاندارد مصرف روغن پالم در لبنیات
[۱۳۹۳/۶/۱۸] بیستمین نمایشگاه بین المللی صنعت بسته بندی استانبول
[۱۳۹۳/۶/۱۸] هشدار درباره مصرف زیاد سویا
[۱۳۹۳/۶/۱۸] کارخانه شیرخشک در لرستان احداث می‎شود
[۱۳۹۳/۶/۱۸] برنج های آلوده ای که به نام برنج شمال فروخته شده است
[۱۳۹۳/۶/۱۸] تولید گندم در ایران اقتصادی نیست/ سهم آب کشاورزی تا 2 هفته دیگر نصف می‌شود!
[۱۳۹۳/۶/۱۸] دلیل کاهش عرضه لبنیات کم‌چرب/ کارخانه‌ها با مازاد چربی روبرو شدند
[۱۳۹۳/۶/۱۸] جهانگیری دستور اعمال نرخ مصوب شیرخام را داد/ افزایش نرخ شیر خام به 1440 از اول آبان
[۱۳۹۳/۶/۱۵] نظارت تضمین کننده سلامت و استاندارد بودن محصولات لبنی
RSS Feed

(1) 2 3 4 ... 9 »
صنعت : موردی از تخلف در واحد‌های آب معدنی کشف نشده است
فرستنده asgari در تاريخ ۱۳۹۳/۵/۲۸ ۱۹:۰۵:۰۸ (20 بار خوانده شده)

مدیرکل دفتر هماهنگی امور استانهای سازمان ملی استاندارد ایران به شایعه استفاده از آب چاه در آب‌های معدنی موجود در بازار پاسخ داد.

به گزارش پایگاه خبری کانون انجمن‌های صنفی صنایع غذایی ایران، فریدون بلغاری درباره برخی اخبار منتشر شده مبنی بر غیراستاندارد بودن برخی آب معدنی های تولید داخل اظهار کرد: ما در سالهای گذشته بارها از بازار آب معدنی نمونه برداری کرده و این نمونه ها را بررسی کردیم اما هیچ وقت به موردی از آلوده بودن آب معدنی های تولید داخل نرسیدیم.

وی با اشاره به اینکه هم استاندارد آب معدنی و هم استاندارد آب آشامیدنی اجباری است، افزود: تاکنون موردی از تولیدات داخلی آب معدنی که مشکل میکروبی یا آلودگی داشته باشند کشف نکرده ایم.

این مقام مسئول همچنین گفت: متاسفانه بعضا شاهد این هستیم که در مغازه ها آب معدنی به صورت مستقیم زیر نور خورشید نگهداری می شود که این کار خطرناک بوده و ممکن است مشکلاتی را به وجود بیاورد اما شیوه نگهداری در نظام توزیع ارتباطی با تولیدکنندگان ندارد.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور استانهای سازمان ملی استاندارد ایران با تاکید بر ضرورت نظارت بیشتر بر نظام توزیع مواد غذایی در کشور گفت: بیشترین وظیفه در این زمینه متوجه وزارت بهداشت است که باید به ویژه در مورد مواد غذایی و به خصوص در فصول گرم میزان نظارتها بر واحدهای صنفی از یک سو و واحدهای توزیع و پخش مواد غذایی از سوی دیگر تشدید شود.

بلغاری همچنین خواستار دقت در اظهارنظر مسئولان در زمینه غیراستاندارد بودن محصولات غذایی شد و گفت: ممکن است برخی اظهارنظرها آسیب زیادی به صنایع بزند به همین دلیل باید با دقت کامل در این زمینه عمل شود.

وی با اشاره به اینکه باید بین آب معدنی و آشامیدنی تفکیک قائل شویم، گفت: در حال حاضر واحدهای تولید آب معدنی و آب آشامیدنی هم از سازمان ملی استاندارد و هم از سازمان غذا و دارو مجوز و پروانه های لازم را دریافت می کنند و تحت نظر دو سازمان کار می کنند. درباره این شائبه نیز که واحدهای تولید آب معدنی از آب چاه برای تولید محصول خود استفاده می‌کنند، بررسی‌هایی انجام شده اما تاکنون موردی کشف نشده است.

ifif.ir

نظر
صنعت : پیشرفت کیفی صنایع غذایی غیرقابل انکار است
فرستنده asgari در تاريخ ۱۳۹۳/۵/۱۵ ۱۶:۳۷:۴۸ (29 بار خوانده شده)

مدیرکل غذای سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه با اشاره به اینکه سیاست این سازمان کاهش نظارتها در بخش تولید و افزایش نظارتها بر بخش توزیع است، گفت: در حال حاضر 70 درصد نظارتها در بخش تولید و 30 درصد در بخش نظارت است که این نسبت باید معکوس شود.

به گزارش خبرنگار روابط کانون انجمن های صنفی صنایع غذایی ایران، هدایت حسینی در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری های مشترک بین سازمان غذا و دارو و کانون انجمن های صنفی صنایع غذایی ایران با اشاره به اینکه همکاری با تشکلها و انجمن های تخصصی در دستور کار دولت قرار گرفته است، افزود: به دلیل اهمیت صنعت غذا به صورت ویژه با کانون انجمن های صنایع غذایی تفاهم نامه امضا کردیم. البته به صورت جداگانه با تشکلهای عضو کانون نیز همکاریهایی داشته ایم که از آن جمله می توان به انجمن های روغن زیتون، برنج و لبنی اشاره کرد.

او با اشاره پیشرفت صنعت غذای کشور در زمینه ارتقای کیفیت محصولاتش گفت: در این زمینه می توان به صنعت آرد کشور اشاره کرد که با غنی سازی آن هم اکنون شاهد این هستیم که مشکلاتی نظیر فقر آهن در کشور کاهش قابل ملاحظه ای یافته است.

مدیرکل غذای سازمان غذا و دارو با بیان اینکه هدف ما و بخش خصوصی یکی است، افزود: قرار است تیمی به صورت ویژه نحوه اجرای مفاد تفاهم نامه بین سازمان غذا و دارو و کانون انجمن های صنایع غذایی را پیگیری کنند.

هدایت حسینی عنوان کرد: متاسفانه در حال حاضر تولید در کشور مظلوم است و ما به عنوان یک نهاد دولتی باید جلوی تولید سنگ نیندازیم. بخش خصوصی نیز باید عملکرد ما را نقد کرده و به راهکار ارائه دهد.

وی گفت: در راستای حمایت از تولید در دوره قبل با گمرک توافق کردیم تا مواد اولیه تولیدکنندگان با تسهیلات وارد شود و در عین حال بهبود فضای کسب وکار و رفع موانع تولید نیز در دستور کار دولت قرار دارد.

وی با بیان اینکه صنعت غذا جزو معدود صنایع مزیت دار کشور محسوب می شود، اظهار کرد: 100 هزار پروانه تولید یا واردات مواد غذایی در کشور وجود دارد که توسط سازمان غذا و دارو صادر شده است که نظارت بر این تعداد واحد بدون مشارکت انجمنها تخصصی ممکن نیست.

ifif.ir

نظر
صنعت : تقلبی بودن 99 درصد آبلیموی موجود در بازار
فرستنده asgari در تاريخ ۱۳۹۳/۵/۱۵ ۱۶:۳۶:۱۳ (48 بار خوانده شده)

دبیر سندیکای صنایع کنسرو از تقلبی بودن 99 درصد از آبلیموهای موجود در بازار خبر داد.

به گزارش خبرنگار روابط عمومی پایگاه خبری کانون انجمن های صنفی صنایع غذایی ایران، محمد میررضوی در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری های مشترک بین سازمان غذا و دارو و کانون انجمن های صنفی صنایع غذایی ایران توضیح داد: آبلیموهایی که در حال حاضر مصرف می کنیم به جز موارد استثنایی که خودشان در منازل تولید می کنند 99 درصد تقلبی بوده و آبلیموی طبیعی در بازار بسیار کم است که متاسفانه این وضعیت باعث شده سود سرشاری نصیب متقلبان شود.

وی با اشاره به اینکه بهترین کنسرو تن ماهی دنیا تولید کشور تایلند است، اظهار کرد: این کنسرو در داخل ترکیبی از آب و روغن قرار دارد و البته سازمان استاندارد هنوز استاندارد آن را تائید نکرده است. این کنسرو بسیار بهتر از کنسروهای کنونی است که در آنها روغن مایع وجود دارد و متاسفانه برخی به اشتباه فکر می کنند روغن داخل کنسرو تن ماهی همان روغن ماهی بوده و آن را مصرف می کنند.

وی افزود: ترکیب آب و روغن در کنسرو تن ماهی اولا باعث می شود از دورریز حجم زیادی روغن بدون هیچ مصرف خاصی جلوگیری شود و ثانیا با کاهش نقطه جوش کنسرو در هنگام گرم کردن آن در مصرف انرژی نیز صرفه جویی خواهد شد.

وی گفت: پیشنهاد ما این است که هرچه زودتر استاندارد مربوط به کنسرو تن ماهی اصلاح شده و استاندارد بهترین کنسرو تن ماهی دنیا مورد تائید قرار بگیرد چرا که این کار هم به نفع مصرف کنندگان خواهد بود و هم باعث کاهش مصرف انرژی و کاهش مصرف روغن در کشور خواهد شد.

ifif.ir

نظر
صنعت : یک مورد تخلف در صنایع لبنی محرز شد
فرستنده asgari در تاريخ ۱۳۹۳/۵/۱۵ ۱۶:۳۲:۲۳ (32 بار خوانده شده)

رییس سازمان ملی استاندارد ایران با اشاره به این‌که تاکنون تخلف یک شرکت لبنی در زمینه استفاده از روغن پالم در تولید محصولاتش محرز شده است گفت: از 124 نمونه گرفته شده از محصولات لبنی در حدود 20 درصد محصولات از چربی نباتی استفاده کرده بودند که تنها یک مورد غیر مجاز تشخیص داده شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نیره پیروزبخت امروز در نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا درباره اظهارات اخیر وزیر بهداشت مبنی بر تخلف گسترده صنایع لبنی به خاطر استفاده از روغن پالم در تولید محصولاتشان توضیح داد: از 300 فرآورده لبنی استفاده از روغن پالم تنها در تولید هشت فرآورده مجاز بوده و در تولید سایر محصولات غیر مجاز است.

وی با بیان این‌که باید بین روغن گیاهی و روغن پالم تفاوت قائل شویم، افزود: در محصولاتی هم که استفاده از روغن پالم در تولید آن‌ها مجاز است تولیدکننده موظف است روی محصول خود عنوان تولید شده با پالم را درج کند.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایسنا مبنی بر این که آیا بهتر نبود که وزیر بهداشت به جای ایجاد تشویش در جامعه و نگران کردن مردم موضوع را با همکاری سازمان استاندارد پیگیری می کرد؟ گفت: بهتر است این سوال را از خود وزیر بهداشت بپرسید به نظر من نیز بهتر بود در این زمینه مسائل به صورت بهتری بیان می‌شد تا جامعه این چنین نگران نشود.
وی با بیان این‌که سازمان استاندارد و وزارت بهداشت در زمینه نظارت بر محصولات غذایی باید با یکدیگر هماهنگ عمل کنند، گفت: به زودی نتایج دقیق‌تر بررسی نمونه‌های محصولات لبنی گرفته شده از بازار اعلام می‌شود اما تا این لحظه تنها یک مورد تخلف محرز شده است.

پیروزبخت با بیان این‌که در اتحادیه اروپا محصولات اگر دارای روغن پالم باشند باید روی برچسب آن ها درج شده باشد گفت: به عنوان مثال در انگلستان جریمه تخلف در استفاده از روغن پالم بالغ بر 50 میلیون پوند است.

isna.ir

نظر
صنعت : استاندارد جدید آفلاتوکسین شیر تعیین می‌شود/تمیز کردن مرغ توسط مغازه‌داران باعث انتقال بیماری می‌شود - See more at: http://farsnews.com/newstext.php?nn=13930318001260#s
فرستنده asgari در تاريخ ۱۳۹۳/۳/۲۰ ۱۴:۵۴:۳۹ (64 بار خوانده شده)

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، محسن مشکوة در نشست خبری با اعلام این خبر اظهار داشت: پیش از این استانداردی بر اساس کدکس اتحادیه اروپا برای آفلاتوکسین شیر اعلام شده بود که بنا به افزایش ضریب اطمینان سلامت استاندارد جدیدی برای آن تعیین می‌شود.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: با مؤسسه استاندارد در این زمینه جلسات مختلفی برگزار شده است و به زودی تصمیم قطعی در این باره گرفته می‌شود.

وی گفت: استاندارد جدید و مورد نظر سازمان دامپزشکی بر اساس معیار کدکس اتحادیه اروپا و FDA آمریکا است.

* آغاز توزیع مرغ بسته‌بندی در تهران/ مردم مرغ را برای تمیز کردن به مغازه‌ها ندهند

مشکوة با بیان اینکه توزیع مرغ بسته‌بندی در تهران هم آغاز شده است، گفت: مردم به هیچ عنوان مرغ را برای تمیز کردن به مغازه‌داران ندهند.

وی افزود: اگرچه مردم فکر می‌کنند تمیز کردن مرغ در بیرون کار را برای آنها راحت‌تر می‌کند، اما این عمل موجب آلودگی شده و بیماری را بروز می‌دهد.

farsnews.ir

نظر
(1) 2 3 4 ... 9 »